חמאס מאשר: יש התקדמות - אין פריצת דרך

לאחר אינספור הכחשות גורפות, מאשרים בחמאס כי גרמניה מעורבת במו"מ לשחרור גלעד שליט, והיא הגורמת ל"התקדמות במו"מ". מקור המקורב לשיחות טוען כי ישראל כבר לא מתעקשת על גירוש האסירים, ומוכנה שהם ישובו לביתם בגדה. בירושלים מסרבים להגיב לדיווחים

אחרי אינספור הכחשות בתקופה האחרונה, בחמאס סוף סוף מאשרים: יש התקדמות במו"מ על עסקה לשחרור גלעד שליט, וזאת בזכות מעורבות המתווך הגרמני. עם זאת, מדגיש מקור בחמאס, כי "עדיין אין פריצת דרך במגעים".

בכיר חמאס איימן טהא אישר היום את דבריו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, והצהיר כי  גרמניה מעורבת בעסקה הנרקמת. לדבריו, ההתערבות הגרמנית הביאה ל"תזוזה בסוגייה".

סוכנות הידיעות רויטרס שהביאה מדבריו של טהא צוטטה "מקורב לנושא", שטען כי ישראל הגמישה את עמדותיה בנוגע לשחרור האסירים הפלסטינים. על פי המקור ישראל כבר לא מתעקשת על גירוש האסירים ומוכנה שהם ישובו לביתם בגדה.

על רקע הדיווחים, אומרים מקורות מצריים כי משלחת חמאס, ובראשה מחמוד א-זהאר, יצאה לקהיר לסדרת דיונים. בישראל, כצפוי, ממשיכים לסרב להתייחס לדיווחים על התקדמות בעסקת שליט.

ובינתיים: מחממים את הגזרה בעזה

אך בעוד בעניין המדיני יש דיווחים על התקדמות, מזהירים בחמאס כי לא יקבלו עוד תקיפות של צה"ל בשטחי הרצועה. "זכותנו להגיב לתוקפנות הציונית", אומרים בארגון.

דובר הארגון, איסמאעיל רדוואן, פנה היום לישראל וקרא לה להפסיק לנהוג במה שכינה "התנהלות תוקפנית שלא מבטיחה יציבות וביטחון". לדבריו, "ישראל מנסה להסלים את המצב הביטחוני בסביבת רצועת עזה".

"אנו מטילים את האחריות להסלמה ותוצאותיה על הכיבוש הציוני", הזהיר רדוואן. "זכותו של העם הפלסטיני להגן על עצמו, וחופש התגובה של ההתנגדות עומד לרשותה", הוא הוסיף.

התבטאות חריגה מאד של חמאס

התבטאותו היום של רדוואן נחשבת לחריגה בכל הקשור להתנהלות התקשורתית של החמאס בחודשים האחרונים, בתגובה לתקריות ירי בסמוך לגדר המערכת. ההערכה היא כי תגובת הארגון היום לתקיפת מטוסי חיל האוויר הלילה ברפיח, באה בשל מותם של ארבעה תושבי עזה ופציעתם של כמה נוספים.

התקיפה באה על רקע תקרית הירי אמש בסמוך לגדר, ולירי פצצות המרגמה שבא לאחריו, בו נפצע קל חייל צה"ל. במערכת הביטחון רואים חומרה את התקרית שאירעה אתמול, אך עם זאת מאמינים כי המצב הביטחוני לאורך גדר המערכת אינו צפוי להשתנות בקרוב. ההערכה היא כי הארגונים החמושים בעזה ממשיכים להיות מחויבים להוראת החמאס שלא לירות רקטות לעבר ישראל, אך עם זאת קיבלו יד חופשית להתקרב ולנסות להוציא פעולות טרור בסמוך לגדר ההפרדה.

הווידאופדיה: גלעד שליט 

הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק