הג'יהאד העולמי נגד החמאס בעזה: קורא לעזרה מבן לאדן

תאי אל-קעידה הקטנים בעזה מבטיחים כבר שבוע שלם כי "יום שישי העקוב מדם" מהשבוע שעבר לא יחזור על עצמו, וכי הנקמה בחמאס בוא תבוא. עכשיו הם פונים לבן לאדן ולסגנו, לא פחות, לעזרה. "אל תעברו על הטבח שנעשה בנו לסדר היום". על הפגיעה במסגד הם אומרים לחמאס: "עשיתם בדיוק מה שעשו היהודים"

מלשינים לאבא ואמא: על רקע החרפת העימות בין שלטון החמאס בעזה לארגונים הקיקיוניים המזוהים עם "אל-קעידה", והיד הקשה בה נוקטים כוחות הביטחון ברצועה נגד הפעילים "פורעי החוק", החליטו הארגונים לצאת בקריאה להנהגה העליונה של אל-קעידה, וליתר דיוק לאוסמה בן לאדן עצמו, ולדרוש: סייע לנו במאבק מול החמאס.

מאז יום שישי העקוב מדם בסוף השבוע שעבר, בו דיכאו אנשי הביטחון של החמאס את "ניסיון המרד" של ארגון "חיילי אללה", המזוהה עם אל-קעידה ברצועה, החליטה הממשלה בעזה להקשיח עורף ולהגביר את המלחמה בארגונים המכונים בעגה העזתית "ג'לג'לאת", גופים זוטרים עימם נמנים עשרות פעילים בודדים, ואשר שואפים להפוך את הרצועה כולה לאמירות איסלאמית.

כביתר המקרים, החליט החמאס לנהל את המלחמה בגופים הללו גם באמצעי התקשורת, ובשבוע החולף הכריז עשרות פעמים על הגופים הזוטרים כ"ארגונים פורעי חוק". כלי התקשורת בעולם הערבי, לרבות אתרי האינטרנט, הפורומים והבלוגים, דיווחו על גלי מעצרים נרחבים נגד תאי הטרור המזוהים עם אל-קעידה.

"כמו שהיהודים עשו"

הדיכוי הקשה והמסר החד-משמעי ששיגר השבוע החמאס לאותם ארגונים, הביא אותם להתאגד ולהפנות קריאה ל"הנהגה העולמית" של אל-קעידה בכלל, ולראשיה בפרט - אוסמה בן לאדן בכבודו ובעצמו, ולסגנו איימן א-זוואהירי: סייעו לנו בעזה, אל תעברו על הטבח בשבוע שעבר לסדר היום.

נוסח ההודעה כבר הודלף לעשרות כלי תקשורת בעולם הערבי. עבד אל-לטיפ מוסא, מנהיג הפלג העזתי, שחוסל על ידי החמאס בסוף השבוע שעבר, מכונה בהודעה "שהיד", והארגון טוען כי הוא ואנשיו "נטבחו" על ידי החמאס. "מעשי החמאס בעזה פועלים לטובת האינטרסים של היהודים והנוצרים הכובשים את אדמת פלסטין", נטען בהודעה.

את הפגיעה הקשה במסגד "איבן תימייה" ברפיח, שם התנהלו הקרבות הקשים בסוף השבוע שעבר, כינו הארגונים בהודעה "פעולה זהה למה שעשו היהודים", כשהכוונה היא לפגיעה של צה"ל ב"מסגדי הנפץ" במבצע "עופרת יצוקה".

"אנו פונים להנהגת הג'יהאד, ובראשה אוסמה בן לאדן, שלא לשתוק על הטבח הנפשע הזה", קראו הארגונים בהודעה. "יש לדרוש מהם דין וחשבון ולא לנהוג בהם כאילו מדובר במקרה חריג ויוצא דופן".

לא הפעם הראשונה

תקרית הדמים מהשבוע שעבר הייתה אולי לחמורה לאורך השנים בין החמאס לארגונים המזוהים עם אל-קעידה, אך לא הייתה לראשונה. לא אחת כבר מתחו ארגוני ג'יהאד עולמי ביקורת קשה על התנהלות החמאס בעזה, החל מההשתלטות הבריונית על הרצועה, שעלתה בחייהם של "מוסלמים רבים", לטענת אל-קעידה, וכלה בגמישות שהחל להפגין בעמדותיו מאז השתלט רשמית על חיי היומיום בעזה.

אל-קעידה זעם על החמאס גם בשל ניסיונותיו ליצור קשרים עם מדינות המערב ולקבל מהן לגיטימציה לפועלו, וכן על מה שכונה "שינוי" בעמדות הארגון בכל הקשור להכרה במדינת ישראל.

השבוע גם דווח במספר כלי תקשורת ערביים, כי במסגרת מאבק החמאס בארגוני הג'יהאד העולמי, הסגיר עצמו אחד המבוקשים הבכירים ברצועה, מומתאז דורמוש, לידי כוחות הביטחון של החמאס. דורמוש, מפקד ארגון "צבא האיסלאם", הוא האדם שעמד בראש התכנון והביצוע של מהלך חטיפתו של גלעד שליט.

חבית הנפץ על סף פיצוץ

למרות שיתוף הפעולה באותו "מהלך אסטרטגי של ההתנגדות", נמנה ארגונו של דורמוש עם רשימת ארגוני הג'יהאד העולמי ה"בלתי חוקיים" ברצועת עזה, ופעמים רבות נקרא לסדר על ידי שלטון החמאס בעזה. ואילו השבוע דווח, כי במסגרת גל המעצרים נגד אנשי הג'יהאד העולמי ברצועה, ניתן לדורמוש אולטימטום להסגיר את עצמו, ולקראת פקיעתו אכן עשה זאת.

בין חמולת דורמוש לכוחות הביטחון של החמאס גם כן התנהלו לא אחת קרבות עקובים מדם, במהלכם נהרגו מספר ממקורביו של מומתאז. פעילים אחרים המזוהים עימו נעצרו ומוחזקים בבתי הכלא של החמאס ברצועה. דיווחים אחרים סיפרו, כי ארגוני הג'יהאד העולמי בעזה כבר החלו בתהליך הנקמה בחמאס, וחטפו מספר פעילי "עז א-דין אל-קסאם".

האירועים בעזה ירדו אומנם מהכותרות בישראל בשבוע החולף, אך בקרקע הרגישה של עזה ממשיכים להיערם גורמים נוספים שעלולים לפוצץ את הרצועה בכל רגע. במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר חבית הנפץ הזו, שעלולה להתלקח, כפי שלמדנו גם הפעם, לא רק בגללנו.