בלעדי: קלטות שחזור הירי בנעלין נחשפות

אירוע הירי בנעלין, במהלכו ירה חייל צה"ל בפלסטיני כפות, הסעיר את צה"ל ואת המערכת המשפטית. החייל והמג"ד מחכים כעת לפתיחת משפטם לאחר שבג"ץ הורה להחמיר את סעיפי האישום נגדם. מקלטות שחזור האירוע של השניים בו מסרו את גירסותיהם, ניתן לראות את העימות ביניהם שגם מגיע לטונים גבוהים. צפו בשחזור הירי

 שנה לאחר תקרית הירי בנעלין שהסעירה את צה"ל ואת המדינה, אנו חושפים הערב את התיעוד מלא של חקירת אירוע הירי החמור בפלסטיני הכפות. החייל היורה ששחזר את הירי סיפר כי קיבל ממפקדו הוראה לירות, ומנגד סגן אלוף עומרי בורברג, שהיה המפקד בשטח, טוען שהירי לא היה על דעתו. שתי הגרסאות ניצבות עדיין האחת מול השנייה בעימות חריף ביניהן.

סא"ל בורברג חלם על קידום מהיר ולא חשב לרגע שכך תיקטע הקריירה המבטיחה שלו. "אני זוכר בוודאות שאני עומד עם הבן אדם ואני מדבר איתו, ועם שוטר נוסף, ופתאום אני שומע ירייה", משחזר המג"ד. "לא ראיתי את סמ"ר ל' בשם רגע, לא ראיתי אותו בזווית מאיימת, לא ראיתי שהוא נכנס לכוננות או למצב ירי."

פרשה זו מטלטלת כבר שנה את צה"ל. תיעוד האירוע, בו נראה חייל יורה בפלסטיני כפות ללא סיבה נראית לעין, לא השאירה אף גורם אדיש. מיד לאחר האירוע החלה מצ"ח לחקור את המקרה ולגבות עדויות מהמעורבים. בשחזורו של החייל ל' שירה בחייל, הוא המשיך להתעקש כי בסך הכל מילא פקודה.

"אני אחליט על דעת עצמי לירות?"

"המג"ד אמר לי 'יש לך גומי עלייך?', אמרתי כן, והוא אמר 'מה אתה אומר, נירה עליו?'", שיחזר ל' את הרגעים לפני האירוע. "הוא הרים אותו ואמר לי "יאללה בוא לצד ונירה בו", מספר ל'.

מפיו של סגן אלוף בורברג האירוע הקשה נשמע שונה לחלוטין. "אמרתי לו 'בוא נפחיד את הבן אדם'", הוא טוען. "אמרתי 'נעשה כאילו שאנחנו רוצים לירות בו'. הכוונה הייתה לשקשק - ופתאום אני שומע ירייה", טוען הקצין.

חוקרי המשטרה הכניסו את השניים לחדר אחד ועימתו בין השניים. "נעמדת וחיכית שאני אירה בו גומי", אומר בעימות החייל ל'. בתגובה שאל המג"ד את ל' ששירת תחתיו: "'תשקשק. שקשק את הנשק שלך', אתה זוכר שאמרתי לך את זה?". אך ל' נשאר איתן בגרסתו ואמר "אמרת לי 'תדרוך'. אני אמרתי לך שיש לי כדור בקנה. מה אני על דעת עצמי אחליט שאני יורה במישהו?"

בינתיים פרש החייל ל' מצה"ל וסגן אלוף בורברג הועבר מתפקידו, שניהם ממשיכים להטיח האשמות אחד נגד השני ומתכוונים להילחם על זיכויים בבית המשפט הצבאי.

בג"ץ מתח ביקורת על העונשים

ביולי בשנה שעברה תיעדה נערה פלסטינית בת 14 חייל מכוון את נשקו ויורה כדור גומי מטווח קצר בפלסטיני כפות בנעלין. הירי בוצע בשעה שקצין אחז בזרועו של הפלסטיני, שנעצר במהלך הפגנה באזור נעלין. בצה"ל אמרו בזמן פרסום הקלטת כי "מדובר באירוע חמור, הנוגד את ערכי צה"ל".

החייל ל' והמג"ד סא"ל עמרי בורברג שנמצאו אחראים לאירוע הועמדו לדין בעבירה של התנהגות בלתי הולמת. לפני כחודש הורה בג"ץ להחזיר את התיק לפרקליט הצבאי הראשי על מנת לשקול פעם נוספת את פסק הדין שנמצא על ידי השופטים "בלתי הולם". הפצ"ר תיקן את כתב האישום והעמיד את ברוברג לדין גם באישום של איומים, ואת סמל ל' האשים בשימוש בלתי חוקי בנשק.

תזכורת: אירוע הירי בנעלין

 הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק