צה"ל ירה ופצע שוטר מצרי בגבול

כוח מילואים של צה"ל זיהה בלילה "דמות חשודה" בגבול מצרים-ישראל. החיילים ירו בשוטר מצרי ופצעו אותו באורח קל-בינוני בכתפו. בצה"ל חוקרים את טעות הזיהוי, במשותף עם צבא מצרים. דובר צה"ל: "נפיק לקחים"

אירוע נקודתי או מתיחות בגבול? תקרית ירי נדירה אירעה הבוקר בגבול ישראל-מצרים, כ-20 ק"מ צפון מערבית לכיוון מצפה רמון.

כוח מילואים של צה"ל סייר הלילה לאורך הגבול עם מצרים. בשלב מסויים, בסמוך להר חריף, זיהה הכוח דמות חשודה בצד המצרי של הגבול. החיילים ביצעו נוהל מעצר חשוד, ובשלב מסויים לאחר שהדמות לא הגיבה, פתחו באש. שניות אחר כך התברר כי הכוח ירה לעבר שוטר מצרי שנפצע בכתפו ומצבו מוגדר קל עד בינוני.

כביש אילת-מצפה רמון נסגר לתנועה וכוחות ביטחון גדולים הגיעו למקום. צה"ל מנסה להבין עתה כיצד קרתה הטעות הקריטית הזו. בין היתר, לא ברור מדוע החיילים לא ירו באוויר לפני שירו לעבר השוטר, כפי שקובע נוהל מעצר חשוד, ומדוע לא הצליחו החיילים לזהות כי מדובר בשוטר. הגבול עם מצרים בדרך כלל שקט מאוד, פרט למסתננים בלתי-חוקיים שחוצים ממצרים לכיוון ישראל.

מתחקרים ביחד את האירוע

בעקבות האירוע מתנהלות שיחות בין ירושלים לקהיר במטרה למנוע תקרית דיפלומטית בין הצדדים. בנוסף, בזירת האירוע נפגשים נציגים מהצדדים לצורך תחקור האירוע ומניעת מקרים דומים בעתיד.

"גבול מצרים הוא גבול שלום אבל יש בו רגישות", אמר דובר צה"ל, תא"ל אבי בניהו לגלי צה"ל. "זה אירוע גבול שאנו מתייחסים אליו כאירוע חריג, הוא נובע גם מהערנות של צה"ל בגבול. יש לנו מנגנון תחקור מאוד יעיל איתם והוא מתנהל כעת. האירוע קרה באישון לילה אל מול דמות חשודה. הגבול הוא אינטרס משותף שלנו ושלהם. נפיק יחד איתם את הלקחים".

תיאום ביטחוני הדוק

בירושלים מקווים עתה כי התקרית לא תעיב על היחסים האסטרטגיים בין המדינות, שכן הירי הזה מגיע לאחר חודשים של תיאום ביטחוני הדוק בין המדינות.

בכירי המודיעין המצרי בראשות עומר סולימאן, ביקרו מספר פעמים בישראל כחלק מאותם הבנות ביטחוניות. בכירי הצבא והביטחון המצריים לוקחים חלק פעיל ומרכזי גם במגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.

כחלק מאותו תיאום, לאחרונה פורסם כי צוללת ישראלית עברה דרך תעלת סואץ לים האדום. המעבר, שנערך במסגרת תרגיל צבאי שיש שקישרו אותו גם למתיחות עם אירן, נעשה ככל הנראה בהסכמה מצרית. מהלך כמעט חסר תקדים בהיסטוריית היחסים בין ישראל למצרים. בכירים מצריים בסואץ סירבו לאשר או להכחיש את הדיווחים על התרגיל הצבאי הישראלי.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק