תיעוד: מחבל משתמש באזרחים כמגן אנושי

לאור הביקורת הקשה שמותחים ארגוני זכויות אדם, בצה"ל שולפים את הקלף הסודי ומוכיחים בעזרת תיעוד: חמאס השתמש באזרחים פלסטינים כמגן. צפו במחבל מניח מטען - ומתחבא מאחורי אזרחים המניפים דגל לבן

לאור הביקורת הקשה שמותח ארגון זכויות האדם, שולפים בצה"ל את הקלף הסודי ומוכיחים בעזרת תיעוד: חמאס השתמש באזרחים פלסטינים כמגן אנושי בזמן מבצע "עופרת יצוקה".

בצה"ל פרסמו סרטון ווידאו שצולם בעזה, ובו נראה מחבל אורב לכוחות הרגלים ומניח מטען צד. לאחר מכן הוא מטפס לתוך בית בו מתגוררים אזרחים אשר כלל לא מודעים לכל המתרחש סביבם.

צה"ל מצליח לכתר את המבנה ודיירי הבית נכנעים ללא מאבק, כאשר המחבל מסתתר ביניהם. בסופו של דבר מזהים החיילים בסיוע של חיל האוויר את המפגע ומצליחים לעצור אותו.

"זו רק דוגמה אחת מבין רבות אחרות לאיך שחמאס משתמש באזרחים חפים מפשע כמגן אנושי", מסבירים בדובר צה"ל. "מדובר באירוע שערורייתי במיוחד, כיוון שהטרוריסט משתמש באזרחים אשר מנופפים בדגל לבן, וזאת כדי להתחמק מהחיילים".

"ירו במכוון באזרחים"

על פי הדוח של הארגון Human Rights Watch‏, במהלך המבצע ירו חיילים למוות בניגוד לחוק ב-11 אזרחים פלסטינים, בהם חמש נשים וארבעה ילדים, שהניפו דגלים לבנים כדי לסמן כי הם אזרחים.
הדוח מבוסס על חקירות שערכו אנשי הארגון בשטח לגבי שבע תקריות ברצועת עזה.

החקירות כללו בחינה של ראיות בליסטיות שנמצאו בזירה, מסמכים רפואיים של הקורבנות וראיונות עם עדי ראייה.במקרי ההרג של 11 האזרחים לא מצא הארגון כל ראיות לכך שלוחמים פלסטינים השתמשו בקורבנות האזרחיים כמגנים אנושיים או כי אזרחים אלה נורו כשנקלעו לאש צולבת בין כוחות של שני הצדדים. הקורבנות האזרחיים, טוען הארגון, היו גלויים לעין ולא ניכר היה כי נשקפת מהם כל סכנה ביטחונית.

בארגון טוענים כי הראיות בכל אחת מן התקריות מצביעות ברמת ודאות גבוהה על כך שחיילים ישראלים לא נקטו את כל האמצעים האפשריים כדי להבחין בין אזרחים לבין לוחמים לפני שפתחו באש, או חמור עוד יותר - ירו במכוון באנשים שהיה ידוע כי הינם אזרחים.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה