האם צה"ל ירה למוות במניפי דגל לבן?

או שמדובר בדוח שקרי ומסית או שמדובר במוסריות ירודה ביותר של חייל צה"ל - בכל מקרה ישראל יוצאת מופסדת. דוח של ארגון זכויות אדם על המלחמה בעזה קובע כי צה"ל ירה למוות ב-11 אזרחים - נשים וטף - שהניפו דגל לבן. הארגון גם מכחיש את הטענה הישראלית על שימוש הפלסטינים במגנים אנושיים

פגיעה באזרחים? (רויטרס)

עוד "מכת אש" נגד צה"ל: ארגון לשמירה על זכויות אדם מפרסם היום דוח נוקב נגד פעולת צה"ל במהלך מבצע עופרת יצוקה בעזה בתחילת השנה. על פי הדוח של הארגון Human Rights Watch‏, במהלך המבצע ירו חיילים למוות בניגוד לחוק ב-11 אזרחים פלסטינים, בהם חמש נשים וארבעה ילדים, שהניפו דגלים לבנים כדי לסמן כי הם אזרחים.

הדוח מבוסס על חקירות שערכו אנשי הארגון בשטח לגבי שבע תקריות ברצועת עזה. החקירות כללו בחינה של ראיות בליסטיות שנמצאו בזירה, מסמכים רפואיים של הקורבנות וראיונות עם עדי ראייה.

במקרי ההרג של 11 האזרחים לא מצא הארגון כל ראיות לכך שלוחמים פלסטינים השתמשו בקורבנות האזרחיים כמגנים אנושיים או כי אזרחים אלה נורו כשנקלעו לאש צולבת בין כוחות של שני הצדדים. הקורבנות האזרחיים, טוען הארגון, היו גלויים לעין ולא ניכר היה כי נשקפת מהם כל סכנה ביטחונית.

"ירו במכוון באזרחים"

בארגון טוענים כי הראיות בכל אחת מן התקריות מצביעות ברמת ודאות גבוהה על כך שחיילים ישראלים לא נקטו את כל האמצעים האפשריים כדי להבחין בין אזרחים לבין לוחמים לפני שפתחו באש, או חמור עוד יותר – ירו במכוון באנשים שהיה ידוע כי הנם אזרחים.

לדברי ארגון Human Rights Watch‏, על הצבא הישראלי לחקור מקרי הרג אלה באורח יסודי ומהימן כדי להתמודד עם האקלים של פטור מעונש בשורותיו. בארגון טוענים כי צה"ל דחה בקשות חוזרות ונשנות שלהם להיפגש עם נציגיו ולדון במקרים אלה, ואף לא השיב לשאלות שהוגשו לו בכתב.

בצה"ל הגיבו הבוקר לדוח בביטול. "הדוח מבוסס על עדויות של מספר אזרחים פלסטינים אשר מהימנותם לא הוכחה", אמרו בדובר צה"ל. "הארגון לא טרח להעביר את הדוח לצה"ל טרם פרסומו באמצעי התקשורת על מנת לקבל התייחסות מקיפה וזמן שיאפשר בדיקה לעומק".

לעצם הדברים, טוענים בצבא כי כוחות צה"ל מונחים לכבד את מי שמניף דגל לבן ולהימנע מלפגוע בהם. "מציאות הלחימה ברצועת עזה הייתה מורכבת במיוחד לאור אינטנסיביות הלחימה והשימוש שעשה חמאס בתושבי הרצועה כב'מגן אנושי'", אומרים בצה"ל. "באופן מצער, פעילי ארגון הטרור עושים שימוש ציני בחובה זו של צה"ל ומניפים דגל לבן ככסות לביצוע פעולות לחימה, ועל מנת לזכות בחסינות מפני תקיפה".
הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה