טיול מסוכן על הגבול בחסות צה"ל

זה נראה כמו טיול רגיל, אבל המתפללים שביקרו בקברים הצמודים לגבול עם לבנון הונחו ללכת בטור, קיבלו "מספרי ברזל" וזכו לאבטחה צמודה של חיילים. עליהם השקיפו לבנונים שצילמו אותם. צפו בתיעוד הטיול

זה נראה כמו עוד אוטובוס עם קבוצה חרדית שיוצאת לטיול בימי הקיץ. אבל היעד יוצא דופן בהחלט: הגבול בין ישראל ללבנון. את קבוצת המתפללים הזו, שבחרה במסע מסוכן במיוחד, איבטחו חיילים של צה"ל.

"אני מחלק לכם מספר", נותן החייל המאבטח את מספרי הברזל לחברי הקבוצה. "אני רושם לכם אותו פה. ככה תראו שכולם פה. שהכל בסדר". אחרי שכל אחד נרשם, הם מתבקשים לשמור על ההוראות הבאות: הולכים בטור אחד, לא סוטים ימינה ושמאלה מילימטר וכל אחד נשאר צמוד לחברו, כדי שיהיה אפשר לדעת אם מישהו חסר.

הם הולכים דקות ארוכות בטור ארוך לעבר הנקודה הראשונה - קברו של רב אשי מתקופת התלמוד. מאז נסיגת צה"ל מלבנון כמעט ולא עולים לקברו באופן מאורגן. לאחר התפילה הם ממשיכים לנקודה הבאה - אזור הר דוב, חוות שבעא. בנקודה מסויימת באזור המתוח מספר המדריך כי שם התרחשה "ברית בין הבתרים" בין אלוהים לאברהם אבינו. "לפני כמעט 500 שנה", מספר המדריך, "היה מנהג למקובלים מצפת ללכת שבוע שלם עד לנקודה הזו, כי כאן הם זיהו שזה מקום הברית".

"ודאי שזה מסוכן"

ההליכה לאורך הגדר יצרה כמה מפגשים עם הצד השני. בנקודה אחת הושלכו כמה אבנים, ובנקודה אחרת ילדים לבנונים, שרגילים ללובשי ירוק ולא ללובשי שחור לבן, הופתעו וצילמו את הקבוצה יוצאת הדופן בטלפון הסלולרי. 

את הטיול ארגנה אגודת "יסוד עולם" של חסידי ברסלב. "ודאי שזה מסוכן, עובדה שלא נכנסו לשם כבר כמעט 15 שנה", מודה חיים רייכר יו"ר העמותה. "הצבא לקח על עצמו לתת לנו את האפשרות להיכנס לשם".

בצה"ל מאשרים ביקורים כאלה לעתים רחוקות. בשב"כ מתירים לעתים הגעה מאובטחת לקברים במקומות סכנה, כדי לשחרר קיטור, כדי שאנשים לא יגיעו לשם באופן פיראטי ומסוכן.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק