פרשת התעללות חמורה בחיל האוויר: 7 קצינים מעורבים

שוב, הרבה ידעו, כולם שתקו: 7 קציני צה"ל - חלקם בסדיר, חלקם במילואים, ביצעו "טקסים" לחיילים "צעירים", במסגרתם הותזו עליהם מים קפואים והם הואכלו שום כתוש. מפקד חיל האוויר הורה לשפוט ולהעניש בחומרה את המעורבים ולטפל בנושא באופן מערכתי. "המעשים נוגדים את ערכי צה"ל", נמסר הערב מדובר צה"ל

לא לומדים: שבעה קצינים בחיל האוויר, בדרגות סגן בשירות סדיר ובמילואים מואשמים בעריכת "טקסי קבלה" לחיילים "צעירים", ובהתעללות. מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, הורה לשפוט את השבעה "ולהענישם במלוא חומרת הדין ובאופן נחרץ".

מתחקיר שנערך ביחידה עולה כי במסגרת חפיפת קורס בקרים חדשים בסוף השבוע האחרון, ביצעו בקרים ותיקים "טקס קבלה" לבקרים הצעירים, במהלכו חבטו הוותיקים בצעירים ואזקו כמה מהם באזיקונים. במהלך "טקס הקבלה" הותזו עליהם מים קפואים והם הואכלו שום כתוש.

מדובר צה"ל דווח הערב כי השבעה משרתים ביחידת הבקרה של החייל. שני קצינים כבר נשפטו ונידונו ל-44 ימי מחבוש, מהם 31 בפועל. שני קצינים נוספים נשפטו ונידונו ל-34 ימי מחבוש, מתוכם 24 ימים בפועל. קצין מילואים נידון ל-24 ימי מחבוש - מהם שבעה בפועל, וקצין נוסף שהיה עד לאירועים אך לא נטל בהם חלק, נשפט ל-21 ימי מחבוש על תנאי.

הטקסים הפכו למסורת

בצה"ל הודיעו הערב כי קצין נוסף יישפט בימים הקרובים, וכי מפקד חיל האוויר הנחה את מפקד מערך הבקרה לרשום הערה פיקודית למפקד היחידה בה אירעו ה"טקסים" - קצין בדרגת סגן אלוף. במקביל, גם בנציב קבילות החיילים נערך בירור על קבילה בנושא.

לאחר היוודע דבר ה"טקס" ונערך בירור ראשוני, התברר כי הוא כלל אף "תדריך" בו נאמר לבקרים הצעירים כי ההשתתפות בו נתונה לשיקולם וכי בכל שלב ניתן לעצור אותו. עוד עלה מהתחקירים כי מדובר בטקסים שהפכו למסורת ונהוגים מזה שנים במערך הבקרה.

מפקד חיל-האוויר הורה הערב לטפל בנושא באופן מערכתי ולכנס את כלל היחידות לשיחות הבהרה והסברה על חומרת המעשים. "מדובר במעשים הנוגדים את רוח צה"ל וחיל האוויר, ופוגעים באופן בוטה בכבודם של החיילים וזאת על מנת לעקור אותם מהשורש", נמסר בהודעת דובר צה"ל.

גדוד 74 של השריון לא לבד

בחודש שעבר נחשפה פרשת ההתעללות חמורה בגדוד 74 של חיל השריון. במסגרת תחקיר "אולפן שישי", נחשפו עדותם של הלוחמים, נחשפו מסמכים מסווגים והתפרסמו הקלטות וידאו ותמונות שהצביעו על נורמת התעללות שנמשכה שנים.

אחד הדוחות שנחשף העיד לראשונה מה העיד בפלוגה באחד הימים - לוחם צעיר שנכפת למוט בשטח פתוח. בצילום אחר תועדו שני לוחמים ותיקים, כשהם קושרים את עיניו ואוזקים את ידיו של חייל צעיר בפלוגה.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק