מאות פלסטינים מצטופפים במחסום קלנדיה ללא סיבה

בצפון ירושלים נאלצים פלסטינים להמתין במחסום מעבר לישראל כשעה וחצי בממוצע. פלסטינים בעלי אישורי שהייה ועבודה אינם יכולים להגיע בזמן למקום עבודתם, אך איש אינו מסביר למה זה קורה. החיילים ששולטים על פתיחת הדלתות לא נראים מוטרדים מהתור שהולך ומתארך, ומכתבי תלונה נשלחו לשרים הממונים - אך לא התקבל כל מענה

ישראל הסירה לאחרונה מספר מחסומים בגדה המערבית, אך המציאות מראה שהתנאים בהם חיה האוכלוסייה הפלסטינית - לא באמת משתנה. במחסום קלנדיה שבצפון ירושלים הצטופפו היום מאות פלסטינים במשך זמן רב כשהם ממתינים להיכנס לעיר, וזאת ללא כל סיבה מיוחדת.

מחסום קלנדיה היה הבוקר צפוף במיוחד ואין אף גורם שמבין את הסיבה המדויקת לכך. מאות פלסטינים בעלי אישורי שהייה ועבודה בישראל המתינו בממוצע שעה וחצי עד שהצליחו לעבור במחסום ולהגיע למקום עבודתם.

"אני לא יכול להיכנס כי אני לא יכול לדחוף", אומר אחד האזרחים שחיכה בתורים הארוכים. "אני מאבד את החיים אם אני נופל", הוא טוען. ניתן היה לראות שהפלסטינים שהצליחו לבסוף לעבור נאלצו להשתמש בכוח פיזי רב.

אין נהלים קבועים במחסום

אף אחד לא מבין בדיוק כיצד עובדת בקרת המעבר במחסום, ומהם הנהלים שקובעים את זמן פתיחת הדלתות. "יש חייל שיודע לסדר, ויש חייל שנותן לכולם לעמוד ואז נוצר העומס", אומר פלסטיני במחסום.

בתוך חדר הבקרה במחסום ניתן לראות חיילים שעוסקים בדברים שאינם קשורים לפתיחת וסגירת דלתות המעבר. החיילים במחסום לא נראים מוטרדים כלל מהעומס הכבד שנוצר.

לפני חודשיים שלחה האגודה לזכויות האזרח מכתב לשר הביטחון ולשר לביטחון הפנים בנוגע להגבלות החמורות בחופש התנועה במחסום קלנדיה. עד היום לא טרחו אף אחד מהשניים להגיב לפנייה זו.

"הסיבות למקרה ייבחנו"

אז אמנם נראה שבערים הגדולות בגדה מצב התושבים הולך ומשתפר, אבל במחסומים המצב נשאר רע כפי שהיה.

דובר מג"ב מסר בתגובה לידיעה כי "המדיניות וההנחיות לחיילים נועדו בראש ובראשונה להקל על המעבר במחסומים, תוך שמירה על הביטחון. עם זאת הצילומים בכתבה ייבחנו, תיבדק הסיבה מדוע נגרמו העיכובים ויעשה מאמץ לאפשר מחר מעבר מהיר במחסום קלנדיה."