צפו בניסוי הטיל של חיל הים

משפרים את יכולות ההגנה - גם בים: היום הותר לפרסום כי בשבוע שעבר ערך חיל הים ניסוי במערכת המשופרת של הטיל נגד טילים ימיים "ברק". הטיל נורה מסטי"ל-5 של חיל הים, פגע בטיל מטרה המדמה טיל אויב ששוגר מספינה אחרת והשמיד אותו. צפו בתיעוד השיגור - והפגיעה

לא רק "חץ" ו-"כיפת ברזל": ניסוי מוצלח בטיל נגד טילים – גם בזירת הלוחמה הימית. חיל הים ביצע בשבוע שעבר בהצלחה ניסוי במערכת משופרת של הטיל "ברק", טיל מגננתי כנגד טילים המשוגרים מספינה.

הטיל נורה מסטי"ל-5 של חיל הים, פגע בטיל מטרה המדמה טיל אויב ששוגר מספינה אחרת והשמיד אותו. טיל ה"ברק" משוגר ממצב אנכי, בכך חוסך מקום על סיפון הספינה ומאפשר ירי לעבר כל מטרה בטווח של 360 מעלות מסביב לספינה.

חיל הים מתמודד גם מול ארגוני הטרור

מדובר למעשה באחת ממערכות ההגנה כנגד טילים ימיים מהמתקדמות ביותר בעולם. במערכת טיל ה"ברק" הותקנו שיפורים אשר מטרתם שכלול יכולת הפגיעה בטילי אויב, ועשויים לשפר את יכולות חיל הים להתמודד גם עם טילים המצויים ברשות ארגוני הטרור וחילות הים של מדינות ערב.

מערכת ה"ברק" המשופרת תותקן בקרוב על כל הסטי"לים של חיל הים. מדובר צה"ל נמסר כי "חיל הים מבצע שיפור ושדרוג של מערכות הלחימה שלו על מנת לשפר את מוכנותו לקראת האתגרים העומדים בפניו".

ניסוי "חץ 2" דווקא נכשל

בשבוע שעבר פרסמנו כאן כי  הניסוי הישראלי-האמריקני במערכת ההגנה "חץ 2" שנערך מול חופי מדינת קליפורניה - נכשל. הניסוי שנערך משדה ניסוי טילים בארה"ב הופסק לפנות בוקר בעקבות תקלה טכנית. בניסוי שהוגדר במערכת הביטחון כ"מבחן למערכת החדשה", התגלתה בעיית תקשורת בין מרכז הבקרה למשגר הטיל, ולכן והחלט לעצור את הניסוי, למרות שטיל המטרה כבר שוגר.

גורם בפנטגון דיווח כי שיגור הטיל נכשל בשל תקלות שהתגלו בעת הניסוי. על פי הדיווח, מערכת הפעלת הטיל זיהתה הפעלת דמה - אך בשל בעיות שלא פורטו, הטיל לא שוגר אל המטרה. במערכת הביטחון טוענים שהטיל לא שוגר בגלל תקלה שהתגלתה במערכת הקשר.

פצצה הוטלה ממטוס

במסגרת הניסוי הוטלה פצצה ממטוס קרב אמריקני אותו החץ היה אמור ליירט. כאמור, הטיל לא שוגר, אך המערכת הצליחה לשתף אינפורמציה הדדית בזמן אמת עם מערכת טילי ההגנה האמריקנית.

לאחר שיגור טיל המטרה, נכנסה מערכת החץ לפעולה. המכ"מ גילה את המטרה והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי אשר חישב תוכנית הגנה נגדה. לא כל תנאי הניסוי לשיגור מיירט החץ התקיימו, ולכן הטיך המיירט לא שוגר. עם זאת, יעדי בחינת הקישוריות עם המערכות אמריקאיות הושגו במלואן. צוותים משותפים לישראל ולארה"ב בודקים את הגורם לתקלה כדי לחדש את הניסויים בימים הקרובים.

חץ 2 הוא פיתוח משודרג של מערכת החץ שמתוכננת להעניק הגנה מפני התקפת טילים ארוכי טווח על ריכוז אוכלוסייה.

"כיפת ברזל" בפעולה

בשבוע שעבר פרסמנו גם תמונות ראשונות מתוך הניסוי המוצלח של מערכת "כיפת ברזל" שנערך שבוע קודם לכן. בתמונות ניתן לראות בבירור את המערכת משגרת את המיירט לעבר טיל הגראד, והוא מושמד כליל בעודו באוויר.

על פי התכנון, תוכל מערכת "כיפת ברזל" אחת להגן על עיר בגודל שדרות ואמורה להיות מושקת במהלך 2010, לאחר דחיות רבות במערכת הביטחון. בחיל האוויר כבר הקימו את גדוד "כיפת ברזל" ומתכוננים שם לקליטת המערכת.

בקרוב: המבחן האמיתי של ה'חץ 2'

כל נראה הניסוי של מערכת 'כיפת ברזל'

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?