דיווח: סעודיה תתעלם מתקיפה ישראלית באירן

עיתון ה"סאנדיי טיימס" הבריטי מדווח כי מטוסים ישראלים יורשו לטוס מעל שטחה של סעודיה, והיא מצידה "תעלים עין" - הכל למען מימוש האינטרסים של שתי המדינות. לפי מקורות דיפלומטים, הסעודים יגנו את ישראל באופן פומבי אך "יחושו הקלה" אם ישראל תתקוף באירן. ממשרד ראש הממשלה נמסר: "הפרסומים שגויים מן היסוד"

האם ישראל מקבלת "אור ירוק" מצד סעודיה לתקיפת מתקני הגרעין באירן? העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" מדווח הבוקר כי ראש המוסד מאיר דגן עדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי סעודיה "תעלים עין" ממטוסים ישראלים שיעברו מעל שטחה, זאת במהלך מבצע ישראלי אווירי לתקיפת אתרי הגרעין האירנים - אם וכאשר יתרחש מבצע כזה.

לפי הדיווח, דגן ניהל מגעים חשאיים לאורך השנה עם נציגים בכירים בסעודיה בכדי לדון בתגובתם למקרה זה, זאת לאחר ידיעות חוזרות ונשנות שהתפרסמו לאחרונה על פגישות מדיניות בין ירושלים לריאד.

הסעודים הסכימו באופן מרומז לאפשרות לפיה מטוסי חיל האוויר הישראלי יעברו דרך שטחה האווירי של המדינה, כך לפי הדיווח. ההסכמה מצידה של סעודיה מתייחסת "לפעולה מתוכננת שתשרת את האינטרסים של שתי המדינות", כך אמר השבוע גורם דיפלומטי.

בירושלים מיהרו להכחיש את הידיעה אודות הסיכום בין שתי המדינות. ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי הפרסומים הם שגויים מן היסוד וחסרי כל בסיס.

קיימת "הסכמה שקטה"

ג'ון בולטון, שכיהן בעבר כשגריר ארצות הברית באו"ם וביקר באזור המפרץ הפרסי לאחרונה אמר כי זה "הגיוני לחלוטין שישראל תשתמש במרחב האווירי של סעודיה". בולטון עוד הוסיף ואמר כי "שום גורם סעודי לא יתבטא באופן ציבורי אך קיימת הסכמה שקטה לגבי הנושא, כל עוד ישראל לא תתפאר בכך".

"מדינות ערב יגנו כל פעולה ישראלית מעל בימת האו"ם, אך בחדרים פרטיים יחושו הקלה לראות את איום הגרעין האירני מוסר", טוען בולטון.

ההתפתחויות האחרונות באזור המפרץ וחוסר היציבות השלטונית באירן הגדילו את הדאגה בקרב סעודיה בנוגע לשימוש בכוח גרעיני. "הסעודים מודאגים מאוד מהיכולת הגרעינית של אירן, אפילו יותר מודאגים מישראל", אומר בכיר לשעבר במודיעין הישראלי.

מקורות בסעודיה מכחישים את הידיעה וכן מכחישים קיום מגעים כלשהם עם ישראל. לפי מקורות בריאד, אין יחסים דיפלומטיים רשמיים בין שתי המדינות, ולכן גם אין מגעים מכל סוג בין המדינות.