בג"ץ: האישום נגד האחראים בנעלין קל

עתירת ארגוני זכויות האדם התקבלה, ובג"ץ מתח ביקורת חריפה על העונשים שקיבלו האחראים בפרשת ירי הפלסטיני הכפות בנעלין בשנה שעברה. "פגיעה באדם עצור כשהוא כבול, מכוסה עיניים וחסר ישע, משקפת מעשה עבירה חמור ואכזרי המחייב תגובה עונשית הולמת במישור הפלילי", כתבה השופטת

בג"ץ החליט הבוקר לקבל את עתירתה של האגודה לזכויות האזרח ולהורות כי העמדתם של החייל והמג"ד לדין בגין מעורבותם בירי לעבר הפלסטיני הכפות בנעלין בשנה שעברה - תבוטל מחמת "חוסר סבירות קיצוני".

החייל ל' והמג"ד סא"ל עמרי בורברג הועמדו לדין בעבירה של התנהגות בלתי הולמת. בג"ץ הורה היום להחזיר את התיק לפרקליט הצבאי הראשי על מנת לשקול פעם נוספת את פסק הדין.

"פגיעה בעצור כבול היא מעשה עבירה חמור ואכזרי"

"פגיעה באדם עצור כשהוא כבול, מכוסה עיניים וחסר ישע, משקפת מעשה עבירה חמור ואכזרי המחייב תגובה עונשית הולמת במישור הפלילי", כתבה השופטת איילה פרוקצ'יה בפסק הדין.

"כיבוד זכויות אדם והגנה על כבוד האדם, גם כאשר הוא נמנה על האויב, טבועים עמוק באופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ובמורשתו של צה"ל, אשר כוחו תלוי ברוחו וברמתו המוסרית, לא פחות מאשר בעוצמתו הפיסית", הוסיפה השופטת.

ההחלטה היום מהווה ביקורת קשה על התנהלות החקירה הצבאית והסעיפים שהחליטה להעמיד בגינם את השניים לדין. כעת ייאלץ הפרקליט הראשי לדון בתיק פעם נוספת.

השמאל מברך, הימין זועם

בתגובה על פסק הדין של בג"ץ הביעו ארגוני זכויות האדם העותרים סיפוק מן ההחלטה בשל המסר החיוני העולה ממנה, והביעו תקווה כי פסק הדין יביא לכך שבעתיד לא תידרש התערבות בג"ץ על מנת שגורמי אכיפת החוק הצבאיים יעבירו לחיילים ולקצינים מסר ברור ובלתי מתפשר של שמירה על חיי אדם וכבודו.

עם זאת, הארגונים הביעו את דאגתם נוכח העובדה, שאפילו במקרה בו ההתעללות בעציר הכפות תועדה בווידאו וזיעזעה את הציבור, נדרשה התערבות בג"ץ כדי להביא את צה"ל לפעול באופן הולם.

חבר הכנסת מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי אמר היום בתגובה לפסק הדין: "היה צפוי שבג"ץ יקבל את עתירת השמאל והפלסטינים. בשנים האחרונות בג"ץ הפך למגרש הביתי של כל הטענות נגד צה"ל ובעד הערבים".

ביולי בשנה שעברה תיעדה נערה פלסטינית בת 14 חייל מכוון את נשקו ויורה כדור גומי מטווח קצר בפלסטיני כפות בנעלין. הירי בוצע בשעה שקצין אחז בזרועו של הפלסטיני, שנעצר במהלך הפגנה באזור נעלין. בצה"ל אמרו בזמן פרסום הקלטת כי "מדובר באירוע חמור, הנוגד את ערכי צה"ל".