"כנראה שלא עושים את כל מה שאפשר"

בעוד גורמים מדיניים ובטחוניים מכחישים בתוקף את הידיעה הדרמטית שפורסמה בכלי התקשורת הפלסטיניים, לפיה גלעד שליט יועבר כבר בקרוב למצרים בדרכו לישראל, אמו של החייל החטוף מגיבה לדברים בראיון לחדשות 2: "ברור לנו שאנחנו לא יודעים את הכל". ובעזה: הגולשים הפלסטיניים כבר מברכים על השלמת העסקה בקרוב

גורמים מדיניים וביטחוניים בכירים בישראל הכחישו הלילה בתוקף את הדיווח הדרמטי בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", לפיה החייל החטוף גלעד שליט צפוי להיות מועבר בימים או כבר בשעות הקרובות לקהיר, בדרך להחזרתו לביתו בישראל - זאת במסגרת "התפתחות דרמטית" במגעים בדרך לעסקת חילופי אסירים בין ישראל לחמאס.

ראש הממשלה נתניהו אמר הלילה ברומא כי "אין לו מידע על כך", אבל יחד עם זאת הוסיף כי הוא "בוחן כל מיני אפשרויות לשחרורו של שליט, בהן גם הנתיב הדיפלומטי". נתניהו אמר עוד כי הוא הורה על "מאמץ משולב של כל זרועות הממשל בישראל בנושא". המשמעות המעשית: ראש הממשלה אינו פוסל משא ומתן ישיר מול חמאס במטרה להביא לשחרורו של החייל החטוף.

גם בחמאס הכחישו את הדיווח, במילים כמעט זהות לחלוטין למילותיו של ראש הממשלה נתניהו. "אין בידינו שום אינפורמציה בנושא, איננו צד בפרסום הידיעות הללו", אמר דובר חמאס בעזה, סלאח אל-ברדוויל לאתר האינטרנט הרשמי של חמאס. בארגון הוסיפו כי מדובר ב"ניסיון ציוני נוסף לבחון את הצד הפלסטיני". לדבריו של ברדוויל, מקורות הדיווחים הם בכלי התקשורת הישראליים, להם קרא "לדייק בידיעות המשפיעות על פלסטינים רבים".

אביבה שליט לחדשות 2: "כנראה שלא עושים כל מה שאפשר"

בראיון לעודד בן עמי שישודר מחר בתכנית שש עם עודד בן-עמי, אומרת אמו של גלעד, אביבה שליט, כי לא ידוע לה על התקדמות במגעים לשחרור בנה. "מי שמתעסק עם זה טוען שהם אומרים לנו מה שהם יכולים להגיד, וברור לנו שאנחנו לא יודעים את הכל", אמרה אביבה שליט, "אבל כנראה שלא עושים את כל מה שאפשר. אחרי כל כך הרבה ימים שעברו, וגלעד עדיין שם, זה לא הגיוני שנעשה הכל כדי להחזיר אותו".

גם במטה המאבק למען גלעד שליט הגיבו הלילה בסקפטיות לידיעה הדרמטית. " מניסיון העבר אנו יודעים שלא לסמוך על פרסומים בתקשורת הערבית. לא ידוע לנו על כל התפתחות במשא ומתן", נמסר ממטה שליט.

הגולשים הפלסטינים כבר מברכים על השלמת העסקה

בחמאס ניסו הלילה להנמיך ככל האפשר את הציפיות למימוש קרוב של העסקה, משום שבהנהגת הארגון כבר הבינו שהדיווחים הרבים בתקשורת לא בהכרח גורמים ללחץ רק בצד הישראלי - כי אם גם בצד הפלסטיני. מרגע הוצאת הפקודה לשמור על פרופיל נמוך בכל הקשור למימוש הקרוב של העסקה, והודעת ההכחשה הרשמית מטעם דובר חמאס, החל לשטוף את הרשת גל של תגובות של גולשים פלסטינים וגולשים נוספים - שהביעו תקווה כי אכן העסקה תמומש בהקדם.
 
"מברוכ יא שליט, ברכות לכל האסירים שלנו - מי ייתן והם ישובו בשלום", כתב אחד הגולשים בפורום הרשמי של חמאס. "שאללה ישחרר את האסירים שלנו", כתב גולש אחר. "אם אכן נכונים הדיווחים - הרי שעלינו לחבק את גיבורינו, אנשי גדודי 'עז א-דין אל-קסאם'", נכתב בחדר אחר בפורום.
 
בדיונים אחרים, סיפרו פלסטינים תושבי רפיח כי לאחר שעשו "קצת חושבים בבית", הם באמת שמו לב שבתקופה האחרונה לא שקט לאורך הגבול. "בימים האחרונים נרשמה תנועה ביטחונית חריגה באזור הגבול", אמר אחד הגולשים לחבריו - שמיהרו להצטרף ל"חגיגת האינפורמציה".

גולש אחר אף הפליג בספקולציות, והביא את רישומיו משידורי תחנת הרדיו של החמאס: "הקריין שאל את אוסמה חמדאן (בכיר הארגון) האם שחרורו של עזיז דוויכ מהווה סימן ראשון להשלמת העסקה - והוא לא ענה באופן ישיר לשאלה", כתב הגולש. "תגובתו גם לא הייתה כבעבר", הוא הוסיף.

האם כל זה ייגמר עם חזרתו של גלעד שליט בקרוב לביתו? כנראה שנדע יותר בימים הקרובים.

בהכנת הידיעה השתתפו תום שרון, סלימאן אל-שאפעי, רוני דניאל ואודי סגל

הווידאופדיה: גלעד שליט

למען שליט: חוסמים מעברים לעזה

נועם שליט נגד אהוד אולמרט: הראיון המלא

איך מצטרפים לחדשות 2 בטוויטר?