דיווח: גלעד שליט בדרכו למצרים, ישראל מכחישה

התפתחות דרמטית בדרך לעסקת שליט? סוכנות הידיעות הפלסטינית מדווחת כי אנשי מודיעין מצרים הוקפצו למעבר רפיח על מנת לקבל מאנשי חמאס את גלעד שליט ולהעבירו למצרים - זאת במסגרת עסקת שליט שהגיעה לשלביה הסופיים. בשלב זה אין אימות לדיווח, רה"מ נתניהו: "לא ידוע לי על כך", דובר חמאס: "אין בידינו שום אינפורמציה"

התפתחות דרמטית בדרך לעסקה לשחרור גלעד שליט? סוכנות הידיעות הפלסטינית מדווחת כי החייל החטוף עשוי לחזור לישראל בקרוב מאוד - ייתכן כבר הלילה. בשלב זה אין אימות לידיעה מכל מקור אחר, ובישראל כמו גם בחמאס - מכחישים את הדיווח. ראש הממשלה נתניהו השוהה בביקור באיטליה התייחס לידיעה ואמר כי "לא ידוע לי על כך".

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת היום כי עסקת שליט קרובה לסיכום, על רקע מה שהיא הגדירה פגישה מכרעת בין ראש צוות המשא ומתן המצרי לבכירים הישראלים בתל אביב – "פגישה שנועדה להשלים את ההסדרים הביטחוניים להעברתו של גלעד שליט למצרים".

על פי הדיווח, המתבסס על מקורות מצריים בקהיר, הגיע ראש הצוות המצרי הגנרל מוחמד איבראהים לישראל, ובמקביל גם ביקר הבוקר מפקד הארמיה השניה של הצבא המצרי ברפיח, "במשימה סודית" על פי המקורות, על מנת לבדוק את תנאי השטח לקראת ביצוע העסקה. "המפקד ערך סיור לאורך הגבול ובדק את השטח", אמרו המקורות.

אותם המקורות הוסיפו כי "הימצאותם של מפקדים בכירים בדרג שכזה בצבא המצרי – בביקור בזק וסודי מעידים על כך שנשלמים ההסדרים הביטחוניים לשובה של המשלחת המצרית מתל אביב לעזה – ומשם לקהיר".

סוכנות הידיעות הפלסטינית מדווחת עוד כי בימים האחרונים נרשמו מספר צעדים ביטחוניים יוצאי דופן באזור רפיח. "שלשום נכנס ראש הצוות המצרי הגנרל איבראהים לרצועת עזה ונפגש עם מספר בכירים בתנועת חמאס", אמרו המקורות המצריים לסוכנות. זו דיווחה עוד כי אותה משלחת, בראשה עמד הגנרל איבראהים, דנה ב"מספר סוגיות ביטחוניות על מנת להבטיח את הוצאתו של שליט מעזה לקהיר, ולשם השגת הבטחה סודית מצד הנהגת חמאס להפסיק את ההברחות לרצועת עזה דרך הגבול המצרי".

נתניהו: "אין לי מידע על כך", דובר חמאס: "אין בידינו שום אינפורמציה בנושא"

בשלב זה, כאמור, אין כל אישור רשמי לדיווח. גורמים בכירים בישראל הכחישו את הידיעה, וראש הממשלה נתניהו השוהה בביקור באיטליה אמר לכתבים כי "לא ידוע לי על כך".

גם בחמאס הכחישו הערב בתוקף את הדיווחים על שחרורו הקרב של גלעד שליט. בהתייחסות רשמית ראשונה לדיווחים בימים האחרונים - ששיאם היום בדיווח על השלמת העסקה בתוך שעות ספורות, אמר הערב בכיר בארגון בעזה, סלאח אל-ברדוויל: "אין בידינו שום אינפורמציה בנושא, איננו צד בפרסום הידיעות הללו".

אל-ברדוויל אמר לאתר האינטרנט הרשמי של חמאס כי מדובר ב"ניסיון ציוני נוסף לבחון את הצד הפלסטיני". לדבריו, מקורות הדיווחים הם בכלי התקשורת הישראליים, להם קרא "לדייק בידיעות – המשפיעות על פלסטינים רבים".

מדבריו של ברדוויל משתקפת גם הכמיהה הפלסטינית להשלמת העסקה. "מדובר במגזר רחב בעם הפלסטיני המצפה בכליון עיניים להשלמת העסקה ולשחרור אסיריו מבתי הכלא של הכיבוש", אמר ברדוויל, בקריאה נוספת לכלי התקשורת שלא להרבות בדיווחים כוזבים. בנימה חריגה, מסתיימת הכתבה בדבריו של עורך אתר חמאס: "החמאס שב והודיע פעמים רבות כי הוא מוכן להשלים את עסקת שליט – אך ורק במידה ושלטונות הכיבוש הציוני ייענו לדרישות ההתנגדות והעם הפלסטיני, שהן צודקות וקשורות לשחרור האסירים על פי הרשימה והתנאים המוגדרים והידועים לכל".

העיתונות המצרית מלאה בדיווחים על פרטי העסקה המתגבשת

ייתכן והדיווח היום בסוכנות הידיעות הפלסטינית מתבסס על מספר ידיעות שהופיעו ביממה האחרונה בעיתונות המצרית בנושא ההתקדמות בנושא העסקה. למרבה ההפתעה, הדיווחים על חידוש השיחות והתקדמותן לא בא הפעם מכיוון כלי התקשורת הפלסטיניים – הלוחצים בכל אפיק אפשרי לחדש את השיחות.

אתמול דווח בעיתון המצרי "אל-מצר אל-יום" כי ביקורו של שר הביטחון אהוד ברק במצרים בשבוע שעבר היה ביקור מכריע בכל הקשור להשלמת העסקה להשבת שליט. "הפגישה נועדה להשלים את הליטושים האחרונים להשלמת העסקה", דווח בעיתון.

על פי הדיווח, משלחת ביטחונית מצרית הייתה צפויה לעזוב את קהיר דרך רפיח – בואכה לעזה, על מנת לדון בהסדרים הביטחוניים להעברת שליט למצרים. שלא מן הנמנע שהדיווח היום בסוכנות הידיעות הפלסטינית מדבר על אותה "משלחת מצרית".

עם זאת, בעיתון המצרי דווח עוד כי בתמורה להעברתו של שליט למצרים – תשחרר ישראל באופן מיידי 150 אסירים פלסטינים, ואז תעבור העסקה לשלב השני: שליט יועבר לישראל ובתמורה ישוחררו 450 אסירים פלסטינים נוספים. "העסקה תסתיים בשלב השלישי, עם שחרורם של גל האסירים האחרון – כך שבסך הכל ישוחררו כאלף אסירים פלסטינים", דיווח העיתון.

"משעל נתן אור ירוק לעסקה"

המקורות המצריים שדיברו עם העיתון אף ציינו כי ביקורו של ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, בשבוע שעבר במצרים, תרם אף הוא להשלמת העסקה. "משעל נתן אור ירוק לביצועה", אמרו המקורות. במצרים טוענים כי שחרורו היום של יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית, עזיז א-דוויכ, היה צעד ראשון בדרך לביצוע העסקה.

נציין שוב כי חריגה עד מאוד העובדה שעיתון מצרי רשמי מדווח כה בהרחבה על פרטי העסקה, ועל הוצאה הקרובה לפועל. גם בימי הדיווחים השוטפים והיומיומיים מ"מרתון השיחות האחרון" בעידן אולמרט בנושא העסקה – לא הרבתה כל כך התקשורת המצרית בדיווחיה על העסקה.

העיתון "א-שרק אל-אווסט" פרסם אף הוא שלשום, כי נרשמה "התקדמות משמעותית" בעסקת שליט בימים האחרונים, וכי המגעים החשאיים בין ישראל לחמאס מתקדמים "בכיוון החיובי". מקורות מצריים אמרו לעיתון כי החמאס כבר הביע גמישות בכל הנוגע לגירושם של חלק מהאסירים, ואולם "נשאר עיקש בכל הנוגע לשחרורם של כמה מבכירי האסירים".

בהכנת הידיעה השתתפו תום שרון, סלימאן אל-שאפעי, רוני דניאל ואודי סגל

למען שליט: חוסמים מעברים לעזה

הווידאופדיה: גלעד שליט

צפו בריאיון המלא עם נועם שליט

איך מצטרפים לחדשות 2 בטוויטר?