השבוי חי? מחבלים ספורים ישוחררו

העיתון "ידיעות אחרונות" חושף הבוקר את המלצות הוועדה המיוחדת שהקים שר הביטחון על מנת לגבש "מדריך" לדרג המדיני במו"מ להשבת שבויים ונעדרים. "מחירו" של חייל שבוי בחיים יהיה מינימלי – מחבלים ספורים בלבד, במטרה לפגוע במוטיבציה של ארגוני הטרור לחטוף חיילים. ההמלצות לא יחולו על עסקת שליט

לא בכל מחיר: ישראל לא תשלם בעתיד מחיר מופלג לארגוני הטרור כדי להחזיר את בניה השבויים הביתה, בהמלצת הוועדה הציבורית שהוקמה בהוראת שר הביטחון אהוד ברק - כך חושף הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". על פי הדיווח, גם אם המלצות הוועדה יאושרו בממשלה, הן לא יחולו על העסקה לשחרורו של גלעד שליט, אלא ייכנסו לתוקף רק אחריה.

השר ברק מינה לוועדה את נשיא בית המשפט העליון לשעבר השופט מאיר שמגר, מחבר הקוד האתי של צה"ל הפרופסור אסא כשר וכן את האלוף (במיל') עמוס ירון. הוועדה נדרשה לגבש "מדריך" בו ייעזר הדרג המדיני בבואו לשאת ולתת בעתיד על שחרור שבויים עם ארגוני טרור.

העיתון מדווח כי בתום שנה של דיונים חשאיים, במהלכם התייעצה הוועדה עם אישים בכירים שניהלו בעבר את המגעים לשחרור שבויים ונעדרים, עומדת היא להשלים את עבודתה. מסתמן כי הוועדה תציע את הנוסחה הבאה: ישראל תסכים לשחרר מחבלים חיים רק תמורת שבויים ישראלים חיים - ותמורת גופות של שבויים "תשלם" רק בגופות.

כך או כך, "מחירו" של חייל שבוי בחיים יהיה מינימלי - מחבלים ספורים בלבד. זאת, במטרה להפחית את המוטיבציה של ארגוני הטרור לחטוף חיילים.

בעוד יומיים: 3 שנים לגלעד בשבי

גורמים במערכת הביטחון מביעים ספקות באשר להצלחת המהלך, ואמרו לעיתון כי להערכתם הלחץ הציבורי הכבד יביא לכך שגם בעתיד תשלם ישראל מחיר כבד ביותר להחזיר את השבויים והנעדרים הביתה.

לקראת יום השנה השלישי לחטיפתו של החייל גלעד שליט שיחול ביום חמישי, יפגינו היום חברי מטה המאבק לשחרורו של החייל במעברי הגבול ברצועת עזה: ארז, כרם שלום וקרני. החברים מתכוונים לתבוע מהחמאס לאפשר לצלב האדום לבקר את שליט, וכן למנוע את כניסתן של 140 משאיות עמוסות מזון וציוד הומניטרי לתוך שטחי הרצועה.

מדובר באירוע הראשון מבין שורה של אירועים שיתקיימו בימים הקרובים ומטרתם להחזיר את סוגיית שליט לכותרות. אתמול הגיע נועם שליט לכנסת כדי לשוחח על הנושא עם ראשי הסיעות השונות ועם רה"מ בנימין נתניהו.

הווידאופדיה: גלעד שליט

הווידאופדיה: העסקה להשבת החטופים

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?