צ'יקו תמיר השעה את עצמו מצה"ל

תת-אלוף צ'יקו תמיר, עליו נגזר ביום חמישי עונש חמור של הורדה בדרגה בעקבות הרשעתו בפרשת הטרקטורון, ביקש מהרמטכ"ל להשעות את עצמו מתפקידו כמפקד קורס מפקדי גדודים ומפקדי פלוגות, כדי "להקדיש את מלוא זמנו בתקופה הקרובה לצורך הכנת הערעור"

תת-אלוף צ'יקו תמיר השעה את עצמו מתפקידו בצה"ל כמפקד קורס מפקדי גדודים ומפקדי פלוגות, כדי להתמקד בהכנות לערעור שהוא מתכוון להגיש לבית הדין הצבאי לערעורים. תמיר נימק את בקשתו לרמטכ"ל ברצונו "להקדיש את מלוא זמנו בתקופה הקרובה לצורך הכנת הערעור לבית הדין הצבאי ולהגנה על שמו הטוב."

הרמטכ"ל גבי אשכנזי ומפקד זרוע היבשה אלוף אבי מזרחי אישרו את בקשתו של הקצין, עליו נגזר עונש חמור של הורדה לתפקיד אלוף משנה ביום חמישי האחרון, בעקבות פרשת הטרקטורון. בימים הקרובים ימנו הרמטכ"ל ומפקד זרוע היבשה ממלא מקום לתת-אלוף תמיר ועד אז ימלא סגנו את מקומו, כך נמסר מדובר צה"ל.

תמיר ופרקליטו, עו"ד משה ישראלי, הודיעו כבר אחרי גזר הדין החמור כי בכוונתם להגיש ערעור על חומרת העונש שניתן לתא"ל תמיר, שיידון על ידי שופט בדרגת אלוף בבית הדין הצבאי לערעורים. עו"ד ישראלי אמר כי "גזר הדין הוא מכה קשה לצבא, הוא מסר שגוי מיסודו ואנו מקווים שהדברים ישתנו בבית הדין לערעורים".

הרמטכ"ל אשכנזי התקשר לתא"ל תמיר כמה שעות לאחר גזר הדין, והביע בפניו את תדהמתו מחומרת העונש שהוטל עליו. עשרות קצינים בשירות פעיל ובמילואים יצרו קשר עם הרמטכ"ל כדי לתמוך בתמיר.

העונש: הורדה בדרגה, 3 חודשי מאסר על תנאי ופסילת רישיון ל-3 שנים

בית הדין הצבאי החליט ביום חמישי האחרון להוריד את תא"ל משה "צ'יקו" תמיר לדרגת אלוף משנה, לאחר שבשנת 2006 נתן לבנו לנהוג על טרקטורון צבאי. הבן היה מעורב בתאונה, ולאחר מכן דיווח תמיר כי נהגו האישי הוא שנהג בטרקטורון. בית הדין מתח ביקורת על אופן ניהול החקירה, ובעקבות כך החליט הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירת החקירה.

על תמיר נגזרו שלושה חודשי מאסר על תנאי ופסילת רישיון לשלוש שנים. צוות השופטים בחר להתייחס בחומרה לכל אחד מסעיפי האישום ומתח ביקורת קשה וחריפה על התנהלות צוות החקירה הצבאית, "חקירה רשלנית שלפרקים נדמה שלא רצתה להגיע לחקר האמת".

"ישנו יותר מאשר חשד כבד כי גורמי החקירה נמנעו מלמצות את חקר האמת בעניינו של הנאשם בניסיום לגמד את האירוע ולמנוע חקירתו עד תום. אם חשד זה יתאמת, האמור ברעידת אדמה של ממש בכל הנוגע לאמינותם של גורמי החקירה בצה"ל", נכתב בגזר הדין.

בעקבות הדברים הורה הפרקליט הצבאי הראשי (הפצ"ר) תא"ל אביחי מנדלבליט, על חקירה. את החקירה תנהל היחידה לחקירות פנים, המקבילה למחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים.  בראש היחידה קצין מילואים בדרגת אלוף משנה. בסיום החקירה יוגשו הממצאים לפצ"ר, שיחליט על המשך התהליך.