חמאס לאנשיו בגדה: צאו למרד

עליית מדרגה במלחמת ההתבטאויות בין החמאס לפת"ח, על רקע תקרית הירי בראשית השבוע. "התנגדו לנסיונות המעצר, אנשינו לא יסגירו עצמם בקלות", הזהיר דובר הזרוע הצבאית של הארגון. אבו מאזן חושש: מראות עזה עלולים לשוב להיראות גם בגדה

חמושים ברצועה. חשש מהפיכה גם בגדה (רויטרס)

מרימים את הראש: החמאס קורא היום בגלוי למרד אלים בשטחי הגדה המערבית נגד ממשלו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בהודעה מיוחדת שפרסם אבו עוביידה, דובר הזרוע הצבאית של הארגון "עז א-דין אל-קסאם", קרא עוביידה לאנשיו בגדה המערבית שלא להישמע להוראותיהם של אנשי מנגנוני הביטחון של אבו מאזן, ולהתנגד לכל פעילות בשטח.

"אנו קוראים לכל פעילינו להתעמת עם ניסיונות המעצר של כוחות הכיבוש הציוני ושליחיו - הכוחות של אבו מאזן", אמר אבו עוביידה. לדבריו, בימים האחרונים נעשים ניסיונות כבירים להגיע למפקד "גדודי עז א-דין אל-קסאם" באזור טול-כרם, מוחמד חריויש. "אנו מזהירים מפני כל ניסיון לבצע פשע חדש נגד אנשינו בגדה המערבית", אמר בכיר החמאס.

אבו עוביידה רמז גם לאנשיו להיערך לסבב עימות נוסף עם אנשיו של אבו מאזן וכוחות צה"ל. "לא ייתכן שאנשינו, שהעבירו שנים רבות בבתי הכלא של הכיבוש - כך סתם יסגירו עצמם לכוחות הפושעים - המונהגים על ידי הגנרל דייטון", אמר עוביידה.

חשש מהתלקחות בגדה

בימים האחרונים גוברת המתיחות, שהייתה קיימת גם כך, בין החמאס לפת"ח בגדה המערבית. שלשום נהרגו שני פעילי חמאס בתקרית חריפה עם כוחותיו של אבו מאזן, במהלך ניסיון למעצרם. בחמאס איימו לנקום את מותם של הפעילים והשמיעו הצהרות לוחמניות שבדרך כלל מכוונות כלפי ישראל.

"רק לפני יומיים סייעתם בחיסולו של בכיר הארגון - וכבר אתם מבצעים פשע נוסף", נמסר שלשום בהודעה הרשמית של הזרוע הצבאית, "גדודי עז א-דין אל-קסאם". עם זאת, הדגישו בארגון כי "אנשי הכנופייה של אבו מאזן הם שיזמו את המגע ופתחו ראשונים באש - מה שאילץ את אנשינו הגיבורים להגיב בירי".

ברשות הביעו השבוע חשש כי תקרית הירי החמורה עלולה לשנות את כללי המשחק בגדה המערבית. אבו מאזן חושש מאוד מהישנות מראות ההפיכה בעזה - גם בשטחי הגדה, ועל כן מאפשר לכוחות צה"ל לפעול כמעט מדי לילה בשטחיו שלו, בשיתוף פעולה עם מנגנוני הרשות ברמאללה - על מנת למנוע מהאויב המשותף, חמאס, לצבור כוח גם בגדה.

ואולם, החמאס - גם בתקרית שלשום וגם באיומים החוזרים והנשנים מנסה להעביר מסר כי ייתכן וגל חדש של התנגדות עומד לקום בגדה המערבית. זו הייתה גם אחת הסיבות לכשלון (הנוסף) של שיחות הפיוס בין הפת"ח לחמאס בקהיר - התעקשותו של הארגון העזתי לקבל סמכויות גם בגדה. "לעזה לא תשובו", אמרו בכירי החמאס לעמיתיהם ברמאללה. "המשא ומתן מתנהל כעת רק על הגדה". ולזה - בשלב זה, אבו מאזן פשוט לא מסכים.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?