מתנה לאובמה? הוסרו מחסומים ופונו מאחזים ביהודה ושומרון

במה שנראה כנסיון לגשר על הפערים בין ממשל אובמה לראש הממשלה נתניהו, החלו הבוקר כוחות הביטחון לפנות שלושה מאחזים בשטחי יהודה ושומרון. במקביל, הורה אלוף פיקוד המרכז להסיר שני מחסומים באזור רמאללה. הימין: "אם יירצח ישראלי אחד - שר הביטחון אחראי"

מאחז "מעוז אסתר". 3 מבנים פונו (רויטרס)

מחוות לנשיא אובמה על רקע המתיחות בין וושינגטון לירושלים: כוחות הביטחון פועלים משעות הבוקר בשומרון, בניסיון לפנות מבנים בלתי חוקיים שהוקמו במאחז 'מעוז אסתר'. ערוץ 7 מדווח כי שלושה מבנים כבר פונו - מבלי שנרשמו עימותים או מקרים אלימים בין התושבים לאנשי כוחות הביטחון.

במאחז 'מעוז אסתר', הכולל שישה בבני קבע, התגוררו כמה משפחות. בחוגי הימין הביעו הבוקר חשש כי בכוונת כוחות הביטחון לפנות בהמשך היום מבנים נוספים - במאחז 'גבעת אסף', בין בית אל לעופרה.

במקביל, במה שנראה כמחווה לאבו מאזן ולנשיא אובמה הפותח היום את ביקורו ההיסטורי בעולם הערבי, הורה הבוקר אלוף פיקוד המרכז גדי שמני לפתוח שני מחסומים באזור יהודה ושומרון, במסגרת הקלות לפלסטינים. מחסום רימונים (מזרחית לרמאללה) ומחסום ביר-זית (מצפון לעיר) הוסרו. כמו כן נפתחה נקודת ביקורת מרכזית בכפר עצירה א-שמאלייה.

אנשי עסקים פלסטיניים יקבלו אישור לעבור

חייל צה"ל במחסום. הקלות לפסלטינים (חדשות 2)
ההחלטה ניתנה במהלך פגישת תיאום שנערכה בין האלוף שמני מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף נועם תיבון וראש המנהל האזרחי, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, עם מפקדי מנגנוני הביטחון ברשות הפלסטינית והממונה על העניינים האזרחיים ברשות הפלסטינית, חוסיין א-שייח. בפגישה הוחלט גם לאפשר לאנשי עסקים פלסטינים לעבור במעברים. מצה"ל נמסר כי אישורי המעבר יינתנו בהתאם לאישור המנהל האזרחי.

ההקלות במחסומים לפלסטינים באות דווקא על רקע מתיחות השוררת בתקופה האחרונה באזור יהודה ושומרון, בשל מספר עימותים שנערכו בין פלסטינים ופעילי שמאל למתנחלים המתגוררים באזור. בשבוע האחרון נפצעו מספר פלסטינים במהלך עימותים עם מתנחלים, ורק שלשום נפצע פלסטיני באורח קשה מאבנים שיודו לעברו.

בימין זועמים היום על ההחלטה להסיר את המחסומים. "גורמי הביטחון יודעים היטב כי מה שמונע את הפיגועים במדינת ישראל הם מחסומי צה"ל ביו"ש", אמר היום ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי. "פתיחת המחסומים הללו, שנועדה לרצות את הממשל האמריקני, יכולה להביא שוב לכך שהיהודים ישלמו בדמם עבור אינטרסים אמריקניים וגחמות הממשל".

אלדד הטיל על שר הביטחון אהוד ברק את מלוא האחריות למהלך. "אם יעבור ולו מחבל אחד דרך המחסומים שהוסרו יצטרך שר הביטחון לתת על כך דין וחשבון אישי", אמר.

ח"כ בן ארי, גם כן מהאיחוד הלאומי, הגיב להריסת המבנים במעוז אסתר: "אגיע מחר יחד עם אנשים נוספים לבנות את המאחז מחדש!", אמר.

הווידאופדיה: גדר ההפרדה

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?