כך נראה תרגיל החילוץ בישראל

אחרי הכניסה למרחבים מוגנים עם הישמע האזעקה ב-11:00, כוחות הביטחון, החילוץ וההצלה תירגלו תרחיש של חילוץ נפגעים מבניין שקרס בקריית גת. אזרחי ישראל, לעומת זאת, לא ממש התרגשו

טילים נופלים, מבנים מתמוטטים, אזרחים נפגעים - לא להיבהל, זה רק תרגיל. תרגיל העורף הגדול "נקודת מפנה 3" הגיע לנקודת הרתיחה. מוקדם יותר היום תירגלו כוחות החילוץ וההצלה פינוי נפגעים ממבנה שהתמוטט בדרום הארץ. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו התרגיל בשידור חי.

תרגיל החילוץ הגדול מתבצע בבניין העיריה הישן בקריית גת. המבנה נהרס לאחרונה, אך שרידיו הושארו לטובת התרגיל. פיקוד העורף, המשטרה, מד"א, רשות החירום הלאומית, מכבי האש והעייריה מקווים לשיתוף פעולה מוצלח בחילוץ המדומה.

אזעקות שלא עובדות ומקלטים נעולים

הבוקר בשעה 11:00 נשמעה אזעקת תרגול ברחבי הארץ ואזרחי ישראל נקראו להגיע במהירות למרחבים המוגנים. האזעקה, שנשמעה במשך 90 שניות, שודרה בכלי התקשורת האלקטרוניים. בהודעות שפורסמו בכלי התקשורת נקראו האזרחים להיכנס למרחבים המוגנים. ראש הממשלה בנימין נתניהו וצוותו נכנסו למרחב המוגן עם הישמע האזעקה. נתניהו הנחה על כינוס הממשלה והקבינט לשעת חירום.

על אף הדגש החשוב שהושם על התרגול, מתברר כי לא כל הצופרים עבדו והתקבלו תלונות ממספר אזורים בארץ על כך שהאזעקה לא נשמעה. בנוסף, מתברר כי לא כל המקלטים בארץ נפתחו. כתב חדשות 2 באינטרנט שסייר בקריית גת מצא לפחות שלושה מקלטים נעולים בעיר.

במשרד הביטחון הטילו את האשמה על המועצות המקומיות. "קיבלנו דיווחים רבים על מקלטים לא תקינים", אמר לחדשות 2 באינטרנט שלמה דרור מדוברות המשרד. "בתל אביב התלונן אדם על כך שאישה מגדלת כלבים במקלט הציבורי. מטרת התרגיל היא גם לבדוק את האמצעים, ואנחנו מכירים את בעיית המקלטים כבר מעופרת יצוקה".

יוצאי דופן הם הורי מספר בתי ספר באשקלון שהודיעו באמצעות ועד ההורים שהם לא ישתתפו בתרגיל, עד שלא ימגנו את בית הספר. במשרד הביטחון, כך נמסר, מצרים על ההחלטה ומזהירים ש"מי שלא ישתתף עלול לשלם מחיר כבד".

עם ישראל לא מתרגש מהאזעקות

ברחובות הערים לא נרשמה פאניקה יוצאת דופן, ולא נראה שמישהו הקפיד להפסיק את שגרת יומו ולהתפנות למקלטים. אפילו בכנסת נצפו חברי הכנסת ממשיכים בדיונים בוועדות השונות כאילו אין "מלחמה" בחוץ.

האדישות כלפי תרגיל פיקוד העורף הורגשה במיוחד במגזר הערבי. בשתי הערים הערביות הגדולות בצפון, נצרת ושפרעם, נשמעה האזעקה אבל האזרחים ברחוב לא ממש עצרו את נשימתם ופעילותם.

"גם אם האזעקה הזאת תהיה בזמן אמת, לא תהיה בהלה כי אנשים אין להם לאן לרוץ", אמר אחד התושבים. "אין מקלטים, אז עדיף למות ברחוב מאשר בזמן שאתה בורח להסתתר בשום מקום".

רגוע בחמ"ל

על אף שרשמית אנחנו ביומו השלישי של התרגיל, ב"שעון התרגילי" אנחנו נמצאים כבר ביום ה-12 למלחמה. עם הישמע האזעקה ברחבי המדינה במציאות, הוכרזה בתרגיל מלחמה כוללת עם סוריה, לבנון ועזה, במקביל לפיגועי טרור קטלניים בתוך הארץ.

בחמ"ל התרגיל בקריה בתל אביב, המנוהל על ידי רשות החירום הלאומית (רח"ל), העניינים נראו רגועים. שם, בגלל העומק, גם לא נשמעה האזעקה. במקום יושבים נציגים ממשרדי הממשלה, פיקוד העורף, המשטרה והרשויות המקומיות.

כמה קומות מעל החמ"ל יושבת מינהלת התרגיל שמעבירה לחמ"ל אירועים שיכולים להתרחש במהלך מלחמה כוללת: נפילות טילים, פיגועים, תקלות במשק המים ונפילות חשמל.

האירועים שהחלו לנחות על החמ"ל לאחר האזעקה היו מגוונים מאוד, כמו ראש עיר שלא תפקד תחת הלחץ והיה צורך להחליף אותו, מערכת ביפר שקרסה וכעת האוכלוסייה החירשת אינה יכולה לקבל עדכונים על אזעקות וכתבים זרים שלא קיבלו ערכות מגן והתלוננו על קיפוח.

SMS מפיקוד העורף

במסגרת התרגיל וכחלק מבחינת מערך ההתרעה בטלפונים הניידים, ייתכן כי באזורים מסוימים יקבלו בעלי טלפונים סלולריים הודעות SMS. זאת במטרה לבדוק את האפשרות לשלוח מסרים בעזרת הרשת הסלולרית הארצית בשעת חירום. המסר יהיה ככל הנראה, "המשך יום נפלא/נעים", בחתימת פיקוד העורף.

בצה"ל מדגישים כי כלל השירותים החיוניים במשק, כמו בתי חולים, נמשכים כסדרם, וכך גם כנסים ואירועים המוניים.

אם נתקלתם בקשיים ותקלות בשמיעת האזעקה - יש לפנות למרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 1207. בנושאים הקשורים למקלטים משותפים וציבוריים - יש לפנות למוקדי המידע העירונים. למידע נוסף ניתן לפנות למרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 1207 או לאתר האינטרנט של הפיקוד.

בהכנת הידיעה השתתפו גלעד שלמור, יוסי זילברמן, פוראת נסאר, רוני דניאל וניר דבורי

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2