הבוקר: מדינת ישראל יורדת למקלטים

התרגיל הגדול של פיקוד העורף מגיע היום וגם אנחנו נכנסים לתמונה: אז מה עושים בזמן האזעקה? מה קורה אם אין באזור מרחב מוגן, ומה בעצם המשמעות של התרגיל? כל התשובות במדריך שלפניכם

היום גם אזרחי ישראל משתתפים בתרגיל העורף הגדול- "נקודת מפנה 3": בשעה 11:00 בבוקר תישמע ברחבי הארץ צפירה עולה ויורדת במשך דקה וחצי, ואזרחי ישראל יתבקשו להיכנס מיד למקלטים, לממ"דים או למרחבים המוגנים. אנחנו כאן, בחדשות 2, נעביר משדר מיוחד לרגל התרגיל החל מהשעה 10:50.

אז לאלה מכם שעדיין לא מבינים על מה המהומה הגדולה ושואלים את עצמם: מה בעצם המשמעות של התרגיל הזה עבורי? הכנו מדריך קצר. והכי חשוב - לא להיבהל.

מי שלא נמצא בסביבת מקלט ייתבקש למצוא מרחב מוגן עם הישמע הצפירה. חדר פנימי, בעל מינימום קירות חיצוניים יהווה מרחב מוגן מקסימלי. מומלץ להכין את המרחב המוגן ולתרגל את הכניסה אליו, עוד לפני הצפירה. חשוב לזכור כי בחירה נכונה של המרחב המוגן עשויה להציל חיים.

מי שהצפירה תתפוס אותו בשטח פתוח או באמצע נסיעה, ולא יהיה לו מספיק זמן להגיע למרחב מוגן, ייתבקש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש עם הידיים.

במקלטים נשהה כעשר דקות בלבד, אלא אם יינתנו הנחיות אחרות. אבל, סיומו של התרגיל עוד רחוק. מיד לאחר הצפירה ייערכו תרגילי חילוץ והצלה שיידמו פגיעות של טילים.

בפיקוד העורף מציינים ש"אין דבר כזה שאין מקלט או אין מרחב מוגן גם אם אין ממ"ד יש מקום לשהות שיהיה בטוח ממקומות אחרים", נמסר מפיקוד העורף. "יש אנשים שאפילו לצאת לחדר המדרגות או לרדות קומה אחת יקטין ב-90 אחוזים את הסיכון לפגיעה".

גם בתי הספר, גני ילדים ומוסדות חינוך נוספים ייקחו חלק בתרגיל. בעת הצפירה יתרגלו התלמידים במוסדות כניסה למרחבים מוגנים, כמו גם בבסיסי העורף הצבאי, במשרדי ממשלה ובמוסדות הציבור.

יחד עם זאת, גם בפיקוד העורף מבינים כי לא כולם יכולים להתפנות למרחב המוגן בזמן התרגיל, ומדגישים שבמידה והכניסה למרחב המוגן כרוכה בשיבושים משמעותיים בשגרת החיים, יש להזכיר את הפעולות הנדרשות לבצע במצב החירום.

למי שהתגעגע לדובר עטוי מדים שניבט מעל מסך הטלוויזיה, פיקוד העורף חוזר שוב לאולפן השידורים וישדר סרטי הדרכה מאולפן השידור של ערוץ 33, בהם תוצג הדרך הטובה ביותר לבחור מרחב מוגן ואיך צריך להתנהג בעת אזעקה.

"ערה?" - גרסת צה"ל

במסגרת התרגיל וכחלק מבחינת מערך ההתרעה בטלפונים הניידים, ייתכן כי באזורים מסוימים יקבלו בעלי טלפונים סלולאריים הודעות כתובות. אל דאגה, צה"ל לא באמת שולח לכם קריאות גיוס או שואל למצב העירנות שלכם, אלא כדי לבדוק את האפשרות לשלוח מסרים בעזרת הרשת הסלולרית הארצית. המסר יהיה ככל הנראה, "המשך יום נפלא/נעים", בחתימת פיקוד העורף.

במהלך הימים הבאים, יתבצעו תרגילי שטח נוספים שידמו תרחישים שונים וכן יישמעו צפירות, "עליהן", מבטיחים בפיקוד העורף, "תבוא הודעה נפרדת".

בצה"ל מדגישים כי כלל השירותים החיוניים במשק, כמו בתי חולים, יימשכו כסדרם, וכך גם כנסים ואירועים המוניים. כל תנועת כלי רכב, לרבות אוטובוסים ומכונית פרטיות, תמשך כסדרה גם בהישמע האזעקה.

התרגול מפחית לחץ וחרדה

בפיקוד העורף מעוניינים מאוד בשיתוף הפעולה של האזרחים. "ככל שיהיה יותר שיתוף פעולה מהציבור, אנחנו נצליח יותר", ציינו. "אנחנו לא מצפים שכולם ישקיעו את כל היום בתרגיל, אלא רק שיכין את המרחב המוגן, מים או פנס, ושיהיה קשב למשך זמן מוקצב". לדברי המארגנים מי שמטה את האוזן יודע יותר וזה מפחית לחץ וחרדה.

בכל הקשור לקשיים ותקלות בשמיעת האזעקה- יש לפנות למרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 1207. בנושאים הקשורים למקלטים משותפים וציבוריים - יש לפנות למוקדי המידע העירונים.
למידע נוסף ניתן לפנות למרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 1207 ולאתר האינטרנט בכתובת WWW.OREF.ORG.IL