צה"ל והימ"מ חיסלו את בכיר חמאס בחברון

בפעילות משותפת חוסל היום עבד אל-מג'יד דודין, שהיה מבוקש על ידי כוחות הביטחון 14 שנים. דודין היה אחראי לחלק מפיגועי ההתאבדות באוטובוסים באמצע שנות ה-90. חמאס: ישראל תישא באחריות לחיסול

 זעם בחמאס על חיסולו היום של בכיר הארגון בגדה המערבית, עבד אל-מג'יד דודין. בארגון מזהירים את ישראל מפני השלכות החיסול, ואומרים כי היא "תישא באחריות המלאה למותו של דודין". דובר הארגון פאווזי ברהום גינה את פעולת צה"ל היום ופנה ישירות למה שכינה "ממשלת הטרור הקיצונית" והצהיר: "ישראל תשלם את המחיר בעבור הפשע שביצעה".

ברהום האשים גם את הרשות הפלסטינית ואת ממשלו של אבו מאזן בגדה המערבית, בשיתוף פעולה עם כוחות צה"ל בחיסול. לדבריו, מנגנוני הביטחון של הרשות בגדה סייעו באספקת מודיעין וכן נתנו אור ירוק לצה"ל לפעול באזור דרום הר חברון. "הפעולה הזו לא הייתה יוצאת לפועל ללא התאום הביטחוני בין הרשות ברמאללה לאויב הציוני", אמר ברהום. "אלו פועלים יחד במטרה לחסל את זרועות ההתנגדות וראשיה", הוא הוסיף.

לקראת ערב שלחה גם הזרוע הצבאית של הארגון, "גדודי עז א-דין אל-קסאם" איום לישראל. "נגיב לחיסול ונבחן את דרכינו", הבטיח דובר ה"גדודים" אבו עוביידה.

14 שנות המצוד תמו

היום חוסל בכיר החמאס עבד אל-מג'יד דודין, בפעילות משותפת של כוח צה"ל והימ"מ. כוחות הביטחון בישראל ניהלו מצוד ב-14 השנים האחרונות אחר מפקד הזרוע הצבאית של החמאס בגדה, שאחראי למותם של עשרות ישראלים במהלך השנים.

החיסול אירע בשעות הצהריים כאשר הכוחות איתרו וחיסלו את המחבל סמוך לכפר א-דורא בדרום הר חברון. הכוח כיתר מבנה בו הסתתר דודין וקרא לו לצאת מהבית ולהסגיר עצמו. דודין פתח באש לעבר הכוח - נורה בחזרה ונהרג. יחד עימו נתפס סייען הנמצא עתה בחקירה.

"נגיע לכל מחבל שהרג אזרחים ישראלים", אמר מפקד אוגדת יהוד ושומרון, תת-אלוף נועם תיבון בעקבות המבצע. "נמשיך להילחם בטרור ולהגן על אזרחי ישראל". לשבחים הצטרף גם מפקד פיקוד מרכז, האלוף גדי שמני שמציין את הפעולה כעוד צעד "במלחמה העיקשת נגד הטרור".

אחראי לשורת פיגועים קטלניים

דודין נחשב לראש הזרוע הצבאית של חמאס באיזור חברון. במשך 14 שנים הוא הסתתר והקשה על ניסיונות האיתור של כוחות הביטחון. הבכיר היה עצור בתקופה מסויימת גם ברשות הפלסטינית אך שוחרר עם פתיחת האינתפיאדה בספטמבר 2000 במסגרת מדיניות המעצרים הפלסטינית של "הדלת המסתובבת" במהלכו כוחות הרשות עוצרים, ותוך זמן קצר משחררים פעילי טרור.

דודין הקים במהלך השנים מספר חוליות שביצעו פיגועי טרור קטלניים. בין היתר הוא אחראי לפיגועי ההתאבדות בקו 26 בירושלים בשנת 1995 בו נהרגו בסמוך לבית הספר רנה קסין 4 אזרחים. בנוס היה מעורב גם בהוצאה לפועל של הפיגוע בקו 20 ברמת גן, גם כן בשנת 1995 שבו נהרגו 6 אזרחים.