חמאס: נטפל במשגרי הקסאמים

בעקבות חידוש הירי לישראל השבוע, החליטו בארגון לעבור מדיבורים למעשים: משרד הפנים בעזה החליט "לטפל נקודתית" בירי לעבר ישראל - כך מדווח העיתון "אל-חייאת" הלונדוני. עם זאת, בשלב זה הודיע חמאס כי לא יטפל בפעולות לאורך הגדר

קסאם נורה לעבר ישראל. הבטחות ברצועה (אימג'בנק - gettyimages)

לאחר מספר דיווחים על כוונת הארגון להילחם במשגרי הקסאמים לעבר ישראל, נראה שהחמאס מתחיל להכתיב עובדות בשטח, ייתכן שבשל חידוש הירי לעבר ישראל השבוע: משרד הפנים של הארגון בעזה הודיע כי "יטפל נקודתית" בגופים שישגרו רקטות לעבר ישראל, מבלי לתאם זאת מול החמאס - כך מדווח היום העיתון "אל-חייאת" הלונדוני.

מקורות פלסטיניים בעזה אמרו לעיתון כי הארגון חושש שירי ספורדי ובלתי מתואם "יפגע באינטרס הלאומי וביציבות המצב הביטחוני ברצועת עזה". על פי הדיווח, "הפעולות הנקודתיות יטופלו", ומשרד הפנים ימנע את שיגור הרקטות לעבר ישראל.

עם זאת, נטען, כי הארגון אינו מתכוון לפעול בשלב זה נגד המחבלים הפועלים באזור גדר ההפרדה, אולם אלו יפעלו, לדברי החמאס, "רק במקרה וכוחות צה"ל יחצו את הגדר ויפעלו בתוך שטחי רצועת עזה".

ברצועה אומרים כי הארגונים החמושים הביעו את מחויבותם להפסקת אש, מייד עם סיום מבצע "עופרת יצוקה". עם זאת, מאז סיום המבצע, הביעו מספר ארגונים חמושים את אי-שביעות רצונם מהמצב שנוצר, ומכך שחמאס מצר את ידיהם בכל הנוגע לפעולות נגד ישראל.

בכירים בארגון הג'יהאד האסלאמי התלוננו רבות על מעצרים שבוצעו נגד פעילי שטח, עינויים וחקירתם. גם משגרי קסאמים של הארגון נעצרו על ידי אנשי מנגנוני הביטחון של החמאס ברצועה.

מנסה לשמור על שקט

חמאס עצמו מנסה מאז תום "עופרת יצוקה" לשמור בכל מאודו על שקט ברצועה. הארגון לא "חתם" על הרקטות שנורו לעבר ישראל מאז סיום המבצע.

היום אף מדווח העיתון "אל-חייאת", כי ראשי החמאס בעזה האשימו את בעלי המנהרות, פעילים בג'יהאד האיסלאמי ופעילים של תא הטרור של אל-קאעידה ברצועה - "צבא האומה", בלקיחת החוק לידיים וביצוע פעולות ללא תיאום מול הארגון. על כל אלה, וגם על פעילים נוספים, הטיל חמאס את האחריות לירי הרקטות.

ארגון "צבא האומה" אף האשים את ממשלת חמאס במעצר שבוצע נגד ארבעה מפעיליו, לאחר שאלו תכננוו "פעולה ג'יהאדית", על פי הדיווח.

ולמרות זאת - עדיין לא שקט לאורך הגדר

ומי שמרים גבה נוכח הדיווח הבוקר, יכול בהחלט לבסס את ספקותיו על תקרית הירי שאירעה הבוקר, באזור כרם שלום בדרום רצועת עזה. שני מחבלים שהתקרבו לגדר המערכת, זוהו על ידי לוחמי גדוד הסיור הבדואי. כח צה"ל חצה את הגדר, הסתער לעבר המחבלים, ובין הצדדים התנהלו חילופי אש - בסיומם, נהרגו שני המחבלים. הכח חזר לשטח ישראל ללא נפגעים.

ההערכה בצה"ל היא ששני המחבלים, שנשאו על גופם רימונים, אפודי מגן ורובים מסוג קלצ'ניקוב, הגיעו להניח מטען חבלה שנועד לפגוע בחיילי צה"ל. גורם בפיקוד הדרום אמר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט כי "יש נסיונות של גורמי טרור לנסות לבצע פיגוע לאורך הגבול, אך הכוחות שמסיירים באזור ערוכים לאירועים מהסוג הזה". המקור הביע סיפוק מהפעילות. "הכוח פעל בצורה טובה מאוד, בעירנות ובמקצוענות והתוצאה מדברת בעד עצמה. זה יכול היה להסתים בתוצאה קשה אלמלא הפעילות הטובה של הכוח".

הווידאופדיה: מבצע "עופרת יצוקה"