רמטכ"ל ארה"ב: פצצה אירנית - אסון

המפקד העליון של צבא ארצות הברית מביע חשש כבד מתרחיש בו אירן תפתח יכולות גרעיניות. בנאום שנשא הערב בפני חברי הסנאט האמריקני, הוא מזהיר מפני התגברות של קצב החימוש במדינות המזרח התיכון. לדבריו, מדינות המערב צריכות לפעול המאמץ משותף כדי למנוע אפשרות כזאת

"ההשלכות מכך שאירן תחזיק בנשק גרעיני יהיו הרסניות למזרח התיכון ולעולם כולו" - כך אמר הלילה המפקד העליון של צבא ארצות הברית, האדמירל מייק מאלן, בנאום שנשא מול חברי ועדת החוץ של הסנאט האמריקני.

דבריו של מאלן נאמרים יממה לאחר הצהרותיו של נשיא אירן אחמדינג'אד על ניסוי מוצלח שנערך בארצו בטיל "סג'יל 2", שלדברי מומחים יכול לפגוע בישראל וחמור מכך - בבסיסים של ארצות הברית במפרץ הפרסי, שמשמש כמקור עיקרי לנפט עבור ארה"ב.

"כל המדינות באיזור יהיו חשופות לפגיעה"

האמריקנים מודאגים מהתפתחות שתאפשר לאירן ליצור נשק גרעיני באמצעות הרכבת אורניום מועשר על גבי הטילים. זאת, למרות שאירן הצהירה שאין בכוונתה לעשות זאת.

לדבריו, ברגע שאירן תשיג יכולות גרעיניות, כל אחת מהמדינות באזור תרגיש חשופה לפגיעה, עובדה שתגביר את קצב ההתחמשות של מדינות המזרח התיכון. יחד עם זאת הדגיש מאלן, כי ארצות הברית לא תומכת בפעולה צבאית כדי למנוע זאת מאירן ומציין שהדרך הדיפלומטית היא הדרך הנכונה והיא צריכה להיעשות תוך שיתוף פעולה של כל מדינות המערב.

חיל האוויר תירגל תקיפה אירנית

חיל האוויר סיים השבוע תרגיל חיילי רחב היקף שכלל את "כל התסריטים האפשריים". בין השאר תרגלו הטייסים פעילות בכל הזירות, לרבות אירן. כמו כן דימה הצבא מתקפת טילים מכל החזיתות - מצפון הארץ ועד דרומה.

התרגיל הענק כלל לא רק את הטייסות המבצעיות של חיל האוויר, אלא גם את מערך הקרקע והנ"מ. על תוצאות התרגיל שנמשך ארבעה ימים, עדיין אסור לדבר, אך שר הביטחון אהוד ברק כבר התייחס לנושא בפומבי והביע שביעות רצון. "היה תרגיל חשוב וטוב", אמר ברק. "מה שראינו מחזק את ביטחוננו שיש על מי לסמוך".  

לא מדובר בפעם הראשונה בה חיל האוויר מתרגל תקיפה מול איום אירני, כל זאת למקרה שבו תתקבל החלטה לפעול נגד מטרות במדינה העוינת.

עקבו אחר חדשות 2 בטוויטר