ד"ר אל עייש: השב"כ עיכב את בתי

הרופא הפלסטיני שעובד בישראל ואיבד 3 מבנותיו מפגז של צה"ל זועם. לטענתו, בתו בת ה-17 הפצועה, שהייתה בדרך לטיפול רפואי בישראל, עוכבה לתחקור במחסום ארז במשך 5 שעות בשמש. "צריך גם לכבד אנשים", אמר. השב"כ בתגובה: "הילדה נכנסה לאחר בדיקה עניינית שארכה כשעתיים"

ד"ר אל-עייש (חדשות 2)

כאילו שמשפחת אל-עייש לא עברה מספיק: הרופא הפלסטיני, ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש מעזה, טען בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי השב"כ חקר היום במשך חמש שעות בשמש את בתו בת ה-17 הפצועה שביקשה להיכנס לישראל להמשך טיפול רפואי .

שאדה אל-אייש בת ה-17 הגיעה היום למחסום ארז על מנת להיכנס להמשך טיפול. לטענת אביה, היא התבקשה להיכנס אל מרתפי השב"כ במחסום לצורך תשאול. "מ-7:30 היא הייתה במחסום", סיפר הד"ר . "למרות שנקבע לה תור בבית החולים בתל השומר בשעה 10:00 היא עוכבה במחסום. אף אחד לא אמר לי מה הבעיה הביטחונית שיש איתה. אמרו לי רק שצריך לשאול כמה שאלות".

השב"כ בתגובה: לכניסתה קדמה "בחינה עניינית"

"היא בת 17 וזה לא חוקי להכניס אותה לבד", מסביר ד"ר אל-עייש את זעמו על התשאול. לטענת האב, שאדה עוכבה במשך כחמש שעות, ורק בשעות הצהריים היא קיבלה אישור להיכנס לארץ. "היא ילדה", מדגיש הרופא. "אני לא מתנגד לצעדים ביטחוניים, אבל צריך גם לכבד בני אדם ולהתחשב באנשים".

אירוע זה מצטרף לשורה של תלונות חולים פלסטיניים של על פיהם השב"כ מאלץ אותם לעבור תשאול ארוך ביציאה מעזה למרות שבידיהם אישורים. רק במידה והם משתפים פעולה, מאושרת כניסתם לישראל. 

מהשב"כ נמסר בתגובה לידיעה כי "היום הותרה כניסתה של שאדה אבו אל-עייש לישראל לצורך טיפול רפואי. בשים לב לנסיבות הביטחוניות בהן מצוי האזור בעת הזו, לכניסתה קדמה בחינה עניינית אשר ארכה כשעתיים, במהלכן המתינה שאדה בשטח המעבר".

טעות בזיהוי: שלוש האחיות נהרגו

סיפורה של משפחת אל-עייש זכורה כאחת מנקודות השפל של מבצע "עופרת יצוקה" בעזה. כוח של חטיבת גולני, שפעל באזור הכפר סג'עיה, נתקל ב-16 בינואר בירי צלפים ומרגמות של מחבלים. הכוח זיהה ואיתר את מקור הירי מבית סמוך לבית הרופא, וביצע לעברו ירי תגובתי. במהלך ירי התגובה של החיילים זוהו דמויות אשר נחשדו כתצפיתנים שכיוונו את ירי הצלפים והמרגמות מהקומות העליונות של בית הרופא.

התוצאה של הטעות בזיהוי הייתה קטלנית: מירי הטנקים נהרגו שלוש בנותיו של ד"ר אבו אל-עייש. שלוש אחיות נוספות נפצעו כמו גם קרובי משפחה אחרים. חלק מהפצועים טופלו ומטופלים בבתי חולים בישראל. שאדה נפגעה בעינה ובידה.

"אפשר להסתכל בדרך החושך, אבל אני בחרתי להסתכל בדרך האור". אמר ד"ר אל-עייש אחרי הטרגידה שעברה משפחתו. "אני קורא לכולם, פלסטינים וישראלים, לראות איך מתייחסים בבית החולים באהבה אחד לשני. הדרך היחידה האפשרית היא לכבד אחד את השני".

הטרגדיה של משפחת אל-עייש:

צה"ל: ירינו בטעות על בית הרופא

הורי החיילים השתיקו את את ד"ר אל-עייש

ד"ר אל-עייש חזר לביתו בעזה

עיתון ערבי: כך מגייס השב"כ סוכנים