חשיפה: חיל האוויר מתאמן במטוסי האויב

חשיפה: טייסי חיל האוויר התאמנו לאחרונה בשטח ישראל במטוסי מיג-29, כמו אלה שמצויים בידי סוריה ואירן. המטוסים המתקדמים הושאלו ממדינה אחרת. בחיל האוויר אומרים: "זה שלב חשוב בבדיקה של היכולות שלנו מול המערכות שאיתן אנחנו נצטרך להתמודד"

מראה כזה לא נראה בשמי ישראל מעולם. מטוסי מיג 29 ממריאים מבסיס של חיל האוויר בדרום הארץ לאימון קרבות אוויר מול טייסי חיל האוויר הישראלי. הערב אנחנו מפרסמים לראשונה את התמונות.

מיג 29 נחשב לאחד ממטוסי הקרב הטובים בעולם, ונמצא גם בשירות חיל האוויר של סוריה. ישראל קיבלה בהשאלה את המטוסים האלה ממדינה זרה. טייסי ניסוי של חיל האוויר הישראלי למדו את המטוסים, את היכולות, היתרונות והחסרונות, והטיסו אותם בקרבות נגד טייסי חיל האוויר.

"בדקנו אותם. גם אימנו מולם את טייסי חיל האוויר", סיפר לחדשות 2 סא"ל אורן, מפקד מרכז ניסויי טיסה בחיל האוויר. "וזה שלב מאוד חשוב בבדיקה של היכולות שלנו, של חיל האוויר הישראלי, מול המערכות שאיתן אנחנו צריכים להתמודד, ונצטרך להתמודד".

"מקומות שאיש לא היה בהם קודם"

ביקרנו גם, ביקור נדיר, במרכז לניסויי טיסה של חיל האוויר. שם עורכים ניסויים, בוחנים ביצועים של כל מטוס, כל מערכת נשק - ממהלך הפיתוח ועד רגע לפני שהם נקלטים בטייסות המבצעיות. כן, גם מטוסים של האויב נבחנים כאן.

"המטוס הזה הוא ייחודי בשני מימדים", מספא סא"ל אורן על מטוסי הניסוי. "אחד שהוא 'סופה', עם כל היכולות המאוד מתקדמות של המטוס הספציפי, וגם שהמטוס הזה הוא מטוס ניסוי. הושתלו בתוכו, בכל נקודה במטוס, חיישנים ייחודיים".

קצת יותר מעשרה טייסי ניסוי יש בחיל האוויר. תפקיד ייחודי, מסוכן, דורש ניסיון רב. "אתה מגיע למקומות שאף אחד לא היה בהם קודם", ממשיך סא"ל אורן. "אתה טס במקומות ובתנאים שזו פעם ראשונה שעושים אותם". 

פרויקט מיוחד: האם ישראל תתקוף באירן?