תיעוד: נסיונות ההצלה של החייל

מחר תיערך הלוויתו של חייל צה"ל שנהרג לפנות בוקר - סמ"ר נעם עדין רכטר לוי, בן 20 ממצפה נטופה שבגליל. בצה"ל מעריכים שלוי נהרג מפליטת כדור מנשקו האישי, במהלך עימות עם פלסטינים בכפר ביר זית, סמוך לרמאללה. הערב אנו מביאים את התמונות הראשונות שצולמו בשטח, דקות אחרי האירוע

דקות בודדות אחרי התקרית שאירעה הבוקר בכפר ביר זית, סמוך לרמאללה, בה נורה סמ"ר נועם עדין רכטר לוי, צוותי רפואה נלחמים על חייו של לוחם "דוכיפת". זמן רב נמשכו פעולות ההחייאה, בשעה 04:00 לפנות בוקר. את התמונות הקשות של נסיונות ההצלה אנו מביאים הערב לראשונה.

כוח מגדוד "דוכיפת" יצא למבצע מעצרים שגרתי, בפאתי הכפר אותרו מספר מבוקשים בתוך אחד הבתים. החיילים התקרבו לבית, המבוקשים המתינו בתוכו. מחוץ למבנה החלו להתקהל פלסטינים, שפתחו בהפרת סדר בלתי חוקית.

הפלסטינים החלו ליידות אבנים לעבר הכוח שהגיע לבצע את המעצר, מה שהוביל עימות פיזי בין חיילי צה"ל למפגינים. במהלך העימות, נפלט הכדור מנשקו של סמ"ר לוי ז"ל, שפוגע בראשו. נעם נפצע קשה מאוד, ומת מאוחר יותר מפצעיו.

חבריו של נעם, שהיה חובש הכוח, פינו אותו למחסום ביר זית, לשם גם הגיע אמבולנס של מד"א, שאנשיו ניסו במשך דקות ארוכות להציל את חייו - עד שנאלצו לקבוע את מותו.

הורי החייל החליטו לתרום את איבריו

זו אינה הפעם הראשונה בה נערכות הפרות סדר במהלך מבצעי המעצרים של צה"ל. במערכת הביטחון אומרים כי אותו המון פלסטיני הונחה על ידי פעילי הטרור השוכנים בכפר, וכי החיילים נמנעו בתקרית מירי - שכן לא מדובר באזרחים שהיו חמושים בנשק חם. במהלך העימותים נעצרו חמישה פלסטינים שנלקחו לחקירה, ומעורבותם בתקרית הירי נבדקת.

במצפה נטופה, יישובו של נעם - אבל כבד. המשפחה עלתה לפני 11 שנים מקנדה, זוג הורים וחמישה אחים, ציונים שבחרו להקים את משפחתם בגליל התחתון. מעיין לוי, אחיו של נועם ז"ל, אמר היום: "בפעילות לפני מספר שבועות ביצע נעם פעולות החייאה במחבל שנפצע אנושות, מתוך כבוד אדם באשר הוא". הוריו של החייל החליטו לתרום את איבריו.

בפיקוד המרכז נמשך תחקיר האירוע. בצה"ל יבדקו האם בחרו נכון החיילים, כשהתעמתו עם החיילים ולא השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, שמאפשרים התמודדות עם הפרות סדר מרחוק.