מזכ"ל האו"ם: לא מקבל את ממצאי הבדיקה

הלחץ עשה את שלו: מזכ"ל האו"ם באן קי מון הודיע הערב כי הוא דוחה את המלצות הדוח הנוקב של ועדת האו"ם שחקרה את ירי צה"ל לעבר מוסדות האו"ם ב"עופרת יצוקה". "אי אפשר להתעלם מכך שישראל היא מדינה שמוקפת מדינות אויב", אמר מזכ"ל האו"ם

הלחץ הדיפלומטי הכבד עשה את שלו: מזכ"ל האו"ם באן קי מון הודיע הערב כי הוא דוחה את ההמלצות המעשיות של הדוח הנוקב על פגיעת צה"ל במתקני האו"ם במבצע "עופרת יצוקה".
לדבריו, הוא "מכבד את הבדיקה שנעשתה ואת המסקנות", אבל בפועל אין לדוח השלכות משפטיות, וגם "אי אפשר להתעלם מכך שישראל היא מדינה שמוקפת מדינות אויב", לדבריו.

הבוקר הודיע משרד החוץ כי הוא דוחה את הביקורת המופיעה בדוח ועדת הבדיקה שמינה מזכ"ל האו"ם, בעקבות הירי שביצע צה"ל על מתקני אונר"א במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

"רוח הדוח ולשונו הינם מגמתיים, בלתי מאוזנים בעליל ומתעלמים מהעובדות, כפי שהוצגו בפני הועדה", נמסר היום ממשרד החוץ. "הוועדה מעדיפה את עמדות חמאס, ארגון טרור רצחני, ובכך מטעה את הציבור בעולם".

משרד החוץ: הטרוריסטים לא מבצעים תחקירים

מיד לאחר סיום מבצע "עופרת יצוקה" וללא כל קשר לבדיקת האו"ם, ביצעה ישראל שורת תחקירים עצמאיים של הפגיעה במתקני האו"ם. על פי המסקנות לא בוצע ירי מכוון של צה"ל לעבר המתקנים.

"הטרוריסטים של חמאס לא רק שאינם מקיימים תחקירים שכאלה, אלא הם גם מונעים באלימות ובזריעת פחד מתושבי עזה מלהציג את האמת כהווייתה, בכך הם מוליכים שולל את החוקרים, את האו"ם ואת דעת הקהל", נמסר ממשרד החוץ בתגובה.

"במהלך עבודתה נפגשה ועדת האו"ם עם הצוות הישראלי, ששיתף עימה פעולה באופן מלא ובשקיפות והציג בפניה חומר מודיעיני, לרבות סרטים, תצלומי אויר, עדויות וחומר אחר. כאמור, כל אלה לא באו לידי ביטוי בדו"ח.

הדוח לא מטיל אחריות על חמאס

"ישראל מדגישה כי למרות העובדה כי היא נוקתה מהחשדות, שהועלו כנגדה בדבר פשעי מלחמה במהלך המבצע, הדו"ח מתעלם לחלוטין מההתקפות על ישראל במשך שמונה השנים, שקדמו להחלטה לצאת למבצע, ומתעלם מהמציאות הקשה, שהכתיב החמאס, ומשיטות הפעולה שלו", נמסר ממשרד החוץ.

"כארגון טרור בחר החמאס למקם את זירת הלחימה בתוך שטח בנוי וצפוף אוכלוסין ובכך לא רק שתקף במתכוון אזרחים ישראלים, כפי שאף מצוין בדוח, אלא גם סיכן את חיי האזרחים הפלסטינים והשתמש בהם "כמגן אנושי" באופן ציני ומניפולטיבי".

במשרד החוץ דוחים בתוקף טענות על תקיפה מכוונת של מתקנים השייכים לאו"ם: "צה"ל נקט בשורה של אמצעים, על מנת להימנע מפגיעה במתקנים ובכלי רכב השייכים לאו"ם ולארגונים בינ"ל אחרים", נמסר. "מתקנים אלה סומנו מראש על מפות הקרב בהתאם למידע, שנמסר על ידי האו"ם והארגונים הבינ"ל האחרים".

"המפקדים והחיילים תודרכו בהתאם טרם ובמהלך המבצע. תמוהה העובדה כי הדוח אינו מטיל כל אחריות על ארגון החמאס, שמיקם את מתקניו ושלח את אנשיו להתעמת עם צה"ל בסמוך למתקני האו"ם. מצער כי דפוס לחימה זה ואחריות החמאס לפגיעות בישראל ובאזרחים פלסטינים כאחד לא זכו להתייחסות הראויה מצידם של כותבי הדוח.

הווידאופדיה: מבצע "עופרת יצוקה"