משרד החוץ: דוח האו"ם על עופרת יצוקה - מגמתי

בישראל זועמים על מסקנות ועדת הבדיקה, שמינה מזכ"ל האו"ם בעקבות הירי על מתקני אונר"א בעופרת יצוקה. "מדינת ישראל דוחה את הביקורת וקובעת כי רוח הדוח ולשונו מגמתיים, בלתי מאוזנים בעליל ומתעלמים מהעובדות כפי שהוצגו בפני הועדה", נמסר ממשרד החוץ. "הוועדה מעדיפה את עמדת חמאס"

תקיפת צה"ל בעזה. ארכיון (חדשות 2)

במשרד החוץ מגיבים בזעם לדוח ועדת הבדיקה שמינה מזכ"ל האו"ם, בעקבות הירי שביצע צה"ל על מתקני אונר"א בעזה במהלך מבצע עופרת יצוקה.

"מדינת ישראל דוחה את הביקורת המופיעה בתמצית דו"ח הועדה וקובעת כי רוח הדוח ולשונו הינם מגמתיים, בלתי מאוזנים בעליל ומתעלמים מהעובדות, כפי שהוצגו בפני הועדה", נמסר היום ממשרד החוץ. "הוועדה מעדיפה את עמדות חמאס, ארגון טרור רצחני, ובכך מטעה את הציבור בעולם".

מזכ"ל האו"ם באן קי מון יישגר היום למועצת הביטחון את התייחסותו לתמצית דוח ועדת הבדיקה הפנימית של האו"ם אותה הקים. הועדה בדקה את האירועים בהם נפגעו תשעה מתקני או"ם במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

במכתבו מגנה המזכ"ל את ירי הקסאם של חמאס לעבר ישובים אזרחיים ישראליים ומשבח את התיאום שהתקיים במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בין צה"ל והאו"ם. עוד קובע מזכ"ל האו"ם במכתבו כי ועדת הבדיקה של האו"ם איננה גוף שיפוטי ואיננה מוסמכת לבחון סוגיות של אחריות משפטית.

משרד החוץ: הטרוריסטים לא מבצעים תחקירים

מיד לאחר סיום מבצע "עופרת יצוקה" וללא כל קשר לבדיקת האו"ם, ביצעה ישראל שורת תחקירים עצמאיים של הפגיעה במתקני האו"ם. על פי המסקנות לא בוצע ירי מכוון של צה"ל לעבר המתקנים.

"הטרוריסטים של חמאס לא רק שאינם מקיימים תחקירים שכאלה, אלא הם גם מונעים באלימות ובזריעת פחד מתושבי עזה מלהציג את האמת כהווייתה, בכך הם מוליכים שולל את החוקרים, את האו"ם ואת דעת הקהל", נמסר ממשרד החוץ בתגובה.

"במהלך עבודתה נפגשה ועדת האו"ם עם הצוות הישראלי, ששיתף עימה פעולה באופן מלא ובשקיפות והציג בפניה חומר מודיעיני, לרבות סרטים, תצלומי אויר, עדויות וחומר אחר. כאמור, כל אלה לא באו לידי ביטוי בדו"ח.

הדוח לא מטיל אחריות על חמאס

"ישראל מדגישה כי למרות העובדה כי היא נוקתה מהחשדות, שהועלו כנגדה בדבר פשעי מלחמה במהלך המבצע, הדו"ח מתעלם לחלוטין מההתקפות על ישראל במשך שמונה השנים, שקדמו להחלטה לצאת למבצע, ומתעלם מהמציאות הקשה, שהכתיב החמאס, ומשיטות הפעולה שלו", נמסר ממשרד החוץ.  

"כארגון טרור בחר החמאס למקם את זירת הלחימה בתוך שטח בנוי וצפוף אוכלוסין ובכך לא רק שתקף במתכוון אזרחים ישראלים, כפי שאף מצוין בדוח, אלא גם סיכן את חיי האזרחים הפלסטינים והשתמש בהם "כמגן אנושי" באופן ציני ומניפולטיבי".

במשרד החוץ דוחים בתוקף טענות על תקיפה מכוונת של מתקנים השייכים לאו"ם: "צה"ל נקט בשורה של אמצעים, על מנת להימנע מפגיעה במתקנים ובכלי רכב השייכים לאו"ם ולארגונים בינ"ל אחרים", נמסר. "מתקנים אלה סומנו מראש על מפות הקרב בהתאם למידע, שנמסר על ידי האו"ם והארגונים הבינ"ל האחרים.

"האו"ם צריך להפיק לקחים"

חיילי צה"ל תודרכו לפני המשימות (צילום: דובר צה"ל)
"המפקדים והחיילים תודרכו בהתאם טרם ובמהלך המבצע. תמוהה העובדה כי הדוח אינו מטיל כל אחריות על ארגון החמאס, שמיקם את מתקניו ושלח את אנשיו להתעמת עם צה"ל בסמוך למתקני האו"ם. מצער כי דפוס לחימה זה ואחריות החמאס לפגיעות בישראל ובאזרחים פלסטינים כאחד לא זכו להתייחסות הראויה מצידם של כותבי הדוח.

ישראל רואה בפרסום מסקנות הדו"ח כסופו של תהליך הבדיקה הפנימי של האו"ם. "על האו"ם מוטלת החובה להפיק לקחים משלו ביחס לדרכים באמצעותן עליו להתמודד עם מציאות מורכבת בה ארגון טרור פועל בקרבת מתקניו ללא אבחנה ובאופן המסכן את פעילותו", אומרים במשרד החוץ. "אנו מצפים מהאו"ם למעשים ואמירות ברורות בהקשר זה".

עד לשעת פרסום הידיעה לא נמסרה תגובה מדובר צה"ל על הדוח.