למה המאבטחים של ראש הממשלה פורצים למכוניות?

פרסום ראשון: תושבי ירושלים שהשאירו את רכבם ביום העצמאות בחניון ברח' שופן בעיר, נדהמו לגלות כי חלונותיהם של עשרות מכוניות במקום נופצו. הפורצים היו לא פחות ממאבטחי ראש הממשלה נתניהו שהגיע לחידון התנ"ך שנערך בסמוך, משום ש"זה הנוהל". כלי הרכב הפרוצים הושארו במקום במשך ימים, מבלי שבעליהם ידעו

אחד מכלי הרכב שנפרץ על ידי המאבטחים (חדשות 2)

כל מי שאי פעם הגיע לרכבו החונה ברחוב ומצא אותו פרוץ, יכול להעיד כמה זה מכעיס. לרוב, סדר הפעולות המגיע לאחר גילוי חלון שבור או מנעול דלת מפורק כולל תדהמה, בדיקת החפצים שנגנבו ופנייה למשטרה בתקווה קלושה שתצליח לתפוס את הפורץ. כל זה תקף ברוב מקרי הפריצה. אבל מה קורה כשהפורץ הוא לא אחר מאנשי כוחות הביטחון בכבודם ובעצמם?

יובל הוא סטודנט למשפטים מהצפון הלומד באוניברסיטה העברית בירושלים. בערב יום העצמאות נסע לבית הוריו בצפון והשאיר את רכבו בחניון עירוני ברחוב שופן, שהכניסה אליו היא חינם. אלא שיובל לא ידע כי ביום העצמאות ייסגר החניון בשל חידון התנ"ך שנערך במקום סמוך. לאחר שיובל עזב את המקום אף נתלה במקום שלט המורה על איסור חנייה בתאריך של יום העצמאות. 

"השארתי שם את הרכב ליום וחצי", סיפר יובל לחדשות 2 באינטרנט. "כשחזרתי, נכנסתי לחניון וראיתי עשרות מכוניות פרוצות. כשהתקרבתי, ראיתי שגם הרכב שלי פרוץ".

"רכבך נפרץ על ידי משטרת ישראל"

תחושתו הראשונית של יובל הייתה שגנב ניצל את ההזדמנות ופרץ לכל הרכבים שבחניון. אך כשבדק את מכוניתו, גילה להפתעתו כי מישהו אחר אחראי לחלונות השבורים: "באמצעות ידית המושב הזיזו את משענות הכסאות אבל לא גנבו כלום", סיפר יובל. "אבל לאחר שהפכתי את הדברים ראיתי פתק עם הלוגו של המשטרה בו נאמר: 'רכבך נפרץ על ידי משטרת ישראל לבדיקת חפצים חשודים. אנא פנה למס רכוש'".

מבדיקת חדשות 2 עולה, כי כלי הרכב נפרצו על ידי אנשי כוחות הביטחון, או ליתר דיוק - מאבטחי ראש הממשלה שהגיעו למקום. אלו רצו לבדוק שאין בכלי הרכב אנשים או חומרים חשודים שעלולים לסכן את שלומו של נתניהו - ולכן פרצו לעשרות מהמכונית שחנו במקום, מבלי לבדוק אם יש בהם חפצים חשודים או חפץ כלשהו שעלול להיות מסוכן. כל המכוניות שנפרצו הושארו במצב זהה - עם חלונות שבורים ומנופצים ורסיסי זכוכית מכסים את המושבים.

"עכשיו אני גם צריך ללכת ולדאוג להחזר ממס רכוש"

עם יובל אף אחד לא יצר קשר. גם לא כדי להגיד לו שהחפצים שנשארו בתוך המכונית חשופים לגניבה. "השארתי את הרכב ליום וחצי", הוא אומר, "אבל באותה מידה הייתי יכול להיעדר יותר זמן כי מדובר בחניון שלא עולה כסף. אף אחד לא הודיע לי שהרכב נפרץ, למרות שהיו חפצים בתוכו. ואחרי הכל, עכשיו אני צריך ללכת לדאוג להחזר כספי ממס הרכוש".
 
פריצת הרכבים על ידי מאבטחי ראש הממשלה היא, בלשון המעטה, מעט משונה. לא זאת בלבד שהגורמים שנדרשו לכך לא יצרו קשר עם בעלי הרכבים אחרי הפריצה, אלא שבמצב הכלכלי בו המדינה נמצאת היום, להוציא מתקציב המדינה 500 שקלים על תיקון כמה עשרות רכבים - נראה כמו הוצאה לא ממש הגיונית.

"כאשר הלכנו למס רכוש", מוסיף יובל, "שלחו אותנו בחזרה לשמאי כדי שיעריך את חומרת הנזק. בסוף של דבר שילמנו כ-550 שקלים על החלון. אמנם קיבלנו את הכסף חזרה, אבל טירטרו אותנו. בכלל, כל העניין נראה לי אבסורדי".

תגובת משרד רה"מ: "ננקטו כל האמצעים שאמורים היו למנוע מצב זה"

ממשרד ראש הממשלה נמסרה התגובה הבאה: "אירוע חידון התנ"ך באולם תיאטרון ירושלים המתקיים מדי שנה ביום העצמאות הינו אירוע רגיש בהשתתפות ראשי המדינה, ובהם ראש הממשלה. לאור רגישות האירוע ומורכבותו ננקטים סידורי אבטחה מחמירים, אחד מהם כולל איסור חנייה מוחלט בחזית התיאטרון".

"לצורך יישום ההנחיה הופצו וחולקו מנשרים חתומים על ידי משטרת ישראל שבוע טרם האירוע, כולל בכל הכניסות לבניינים ברחוב וכן על עמודים ולוחות ציבוריים. בנוסף חולקו מנשרים אלו, פעם נוספת, כיומיים לפני האירוע. על מנת למנוע חנייה אף הוצבו גדרות משטרה למניעת חנייה ברחוב, החל מיום לפני האירוע. למרות האמור, החנו מספר נהגים את רכבם במקום האסור לחנייה".

"לאחר ניסיונות רבים, בשעות הבוקר המוקדמות, הצליחו הכוחות לאתר חלק מבעלי הרכבים ולהזיזם. לצערנו, כעשרה מבעלי הרכבים לא אותרו, ולכן נאלצו כוחות הביטחון לבצע נוהל "הסרת חשד" מכלי הרכב הנ"ל. במסגרת הנוהל, נאלצו כוחות הביטחון לפרוץ לכל כלי הרכב המתוארים בתלונה. בכל הרכבים שנפרצו הושארה הודעה מסודרת והפנייה לקבלת החזר הוצאות בגין הנזק. אנו מודעים לעוגמת הנפש שנגרמה לאזרחים, אך כפי שציינו ננקטו כל האמצעים שאמורים היו למנוע מצב זה".