הצצה מיוחדת לזרוע הארוכה של חיל האוויר

כשמדברים על הזרוע האסטרטגית של צה"ל מתכוונים קודם כל אליהם – טייסי מטוסי הקרב F15i – הטייסת המתקדמת ביותר בחיל האוויר, שנשלחת לבצע את המשימות הכי רחוקות ומסוכנות מעבר לגבול - שרק על חלקן אנחנו יכולים לדווח. שיחה נדירה עם הטייסים שעשויים לבצע את המשימה הכי קשה וחשובה של מדינת ישראל אי פעם

היא נקראת טייסת אסטרטגית כי בה נמצאים המטוסים הכי יקרים של מדינת ישראל. יש רק טייסת אחת כזו - מטוסי F-15i - טייסת הפטישים. כשמדברים על היכולת האסטרטגית של חיל האוויר, הם הזרוע הארוכה. ואם ישראל תחליט בעתיד לתקוף את מתקני הגרעין של אירן - הטייסת הזו תהיה הזרוע המבצעת.

"אנחנו יודעים להגיע בכל נקודה שהיא בזמן ובכל מקום שהוא בעולם, ולבצע כל משימה שנידרש לעשות אותה", מספר אחד הטייסים. "זו יכולה להיות כל משימה שהדרג המדיני מחליט שנבצע. תקיפות, הפלות מטוסים, כל דבר אחר שדרוש כדי להבטיח את ביטחון המדינה".

תקיפה באירן? "כל משימה היא אפשרית"

אתרים מסוימים באירן, בסוריה, ועל פי פרסומים זרים, גם בסודן, לא ממש זרים להם. "המטוס הוא מאד ייחודי בזה שהוא יכול לקחת מגוון רחב של פצצות, וכמות מאוד גדולה של פצצות ושל דלק", הם חושפים קצת מהנסתר. "יש משימות שאתה מטוס בודד, יש משימות שאתה זוג ויש משימות גם שיותר מזוג. כל משימה עם הייחודיות שלה".

ומה הם עושים כל היום? בעיקר מתאמנים. כ-200 גיחות בשנה צריך כל טייס כדי לשמור על כשירות מבצעית גבוהה, תעשו לבד את החשבון. תדלוק אווירי, קרבות אוויר, והעיקר - תקיפה בעומק. כמה עמוק? אלפי קילומטרים מישראל.

"כל משימה היא אפשרית", הם עונים כששואלים אותם על אפשרות של משימה באירן. המילה אולי המתאימה ביותר כאן היא האחריות - זו שמונחת על כתפיהם של האנשים הצעירים האלה, שהצלחתם היא במידה רבה מאוד הצלחה של כל מדינת ישראל.

תיעוד מיוחד: כך פועל הימ"מ

תיעוד מיוחד: החמאס חוזר להתאמן

הווידאופדיה: תקיפת הכור בסוריה