סריקות בכיתות ו"בני ערובה". צפו בתרגיל השתלטות על הקמפוס באילת

צוותי היחידה ללוחמה בטרור של צה"ל באילת תרגלו לראשונה פעילות של השתלטות עוינת על מתחם ציבורי נרחב. היעד שנבחר לתרגולת היה קמפוס אוניברסיטת בן גוריון בעיר, ובמסגרתה עשו הכוחות שימוש בטכניקות חדשניות. "אנו נערכים תמיד לגרוע מכל, מתוך הבנה שככל שנהיה חזקים כך נוכל לצמצם את הנזק", סיכם מפקד היחידה

41 שנים לאחר שהוקמה, ערכה היחידה ללוחמה בטרור של צה"ל באילת לראשונה בתולדותיה תרגיל חי במבנה ציבורי גדול. היעד שנבחר לקיום התרגול היה שלוחת אוניברסיטת בן גוריון בעיר הדרומית, שם דימו הכוחות תרחיש של השתלטות חבלנית על המתחם שבו הוחזקו גם "בני ערובה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתרגיל שהתקיים בסוף השבוע שעבר (חמישי), הוצגה לכוחות תמונת מצב שלפיה ארבעה חמושים שולטים על המתחם האוניברסיטאי כשבידיהם עשרות סטודנטים המוחזקים כ"בני ערובה". "אם הייתי מחבל, הייתי מנסה להשתלט על מבנים שיש בהם פוטנציאל גבוה לבני ערובה רבים ככל האפשר", הסביר מפקד היחיד, סא"ל תומר, את הסיבות לבחירת הזירה. "מקומות ציבוריים כאלו נבנים במחשבה לייצר מקום בטוח ככל האפשר, שבשגרה זה טוב, אבל במידה וישתלט עליהם אויב, ויהיה צורך בחילוץ בני ערובה, יהיה קושי רב בחילוץ".

(דובר צה"ל)

המבצע נערך בשיתוף זרועות הביטחון האחרות, בהן משטרת ישראל ויחידות שונות של צה"ל, שפעלו לצד צוותי היחידה בתיאום טקטי. "בתרגיל הזה הדגש היה על השת"פ בין יחידות הצבא השונות; אוגדה 80, חטיבת אילת, כוחות משטרת ישראל של העיר אילת והעירייה", מפרט סא"ל תומר. "אנחנו משתדלים להתאמן במקומות הכי מסובכים, נערכים תמיד לגרוע מכל מתוך הבנה שככל שנהיה חזקים, כך נוכל לצמצם את הנזקים".

(דובר צה"ל)

(דובר צה"ל)

עם סיום הפעילות סימנו ביחידה את יעדיה הבאים, בתקווה שכולם יושגו בגדר תרגולת בלבד. "הפעם זו הייתה האוניברסיטה, אך בפעם הבאה באותה המידה היחידה יכולה לתרגל השתלטות על בית מגורים פרטי, בית מלון, בית ספר או מסעדה", אמר מפקד לוט"ר אילת. "אנו שואפים שהאתגר הגדול ביותר עבור הלוחמים שלנו יהיה התרגיל, כפי שאומרים 'קשה באימונים קל בקרב'".