בשיא הקור: מפקדים אסרו על חיילות להדליק חימום מחשש לחילול שבת

60 טירוניות שסגרו שבת בבסיס צאלים שהו באוהלים פתוחים על אף מזג האוויר הסוער. כשביקשו מהמפקדים להפעיל את תנורי החימום - נענו לטענתן בשלילה, בשל "חשש לחילול שבת". בצה"ל טענו כי לחיילות הוצע לישון בכיתה ממוזגת, אולם לאחר מכן התברר כי ההצעה נגעה למועד אחר לחלוטין, בשל תקלה באחד התנורים

"חילול שבת" (אילוסטרציה) (מאור רוזנשטיין)

טירוניות ששהו בבסיס צאלים בסוף השבוע האחרון, שוכנו באוהלים פתוחים, זאת בעיצומו של מזג האוויר הסוער. למרות הגשם והצניחה בטמפרטורות, החיילות טוענות כי בקשתן של להפעיל תנורים שהוצבו באוהליהן נדחתה על ידי הסגל בשל מה שהוגדר כ"חשש לחילול שבת". בצה"ל טוענים כי הוצע לחיילות לישון בכיתה ממוזגת, אולם בדיקה העלתה כי ההצעה הועברה לחיילות בזמן אחר ולא בסוף השבוע המדובר, בשל תקלה באחד התנורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

60 הטירוניות לנו במסגרת הכשרתן באוהלים, כשבאזור ירדו גשמים רבים. הטירוניות פנו אל הסגל הפיקודי, וביקשו את אישורו להפעיל כמה מהתנורים שהוצבו באוהלים. אלא שאז להפתעתן נתקלו לטענתן בסירוב - זאת בשל האפשרות שהשבת תחולל בעת השימוש.

בהמשך ביקשו החיילות להצמיד את מיטותיהן בתוך האוהלים עצמם, זאת בכדי לשמור על החום במקום. לדבריהן, הסגל הפיקודי השיב בשלילה גם לבקשה זו, זאת בשל מה שכינו "סוגייה הקשורה בשילוב הראוי בצה"ל".

הורים לחיילות שהיו מעורבות במקרה זעמו על תגובת המפקדים. "עם כל הכבוד לחילול השבת, בריאות החיילים היא ערך עליון", אמרו ההורים לחדשות 2 Online. "זה טיעון בלתי קביל מטעם הסגל והמפקדים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "טרם פתיחת המחזור וכחלק מתהליך קליטת החיילות, התבצעו בדיקות קפדניות וטיפולים על מנת להבטיח את כשירותם של האוהלים והכיתות בבסיס. לכל החיילות חולקו אמצעי חימום ושקי שינה נוספים. בשל תנאי מזג אוויר קיצוניים ולאור תקלה בשני תנורי חימום, ניתנת לחיילות האפשרות לישון בכיתה ממוזגת. כמו כן, הוזמן גורם מקצועי לטיפול בבעיית התנורים התקולים". יחד עם זאת, מבדיקה שנערכה עולה כי ההצעה שהועברה לחיילות נגעה כלל למועד אחר, ונבעה בשל התקלה בתנורי החימום.

רק בשבוע שעבר פונו לבית החולים סורוקה שבבאר שבע 10 חיילות מבית הספר למ"כים שבנגב מחשש לפגיעות קור, כשמצבן הוגדר קל. התנאים באזור בו שהו הבנות, במחנה צור הסמוך לירוחם, השתנו במהירות כך שהטמפרטורה במקום צנחה מ-11 ל-8 מעלות תוך זמן קצר. עם תחילת הגשמים באזור, החלה רוח של 45 קמ"ש - מה שיוצר את התנאים לספיגת מהלומות קור.