ותיק האסירים הביטחוניים לשעבר ריגל עבור סוריה: "אסף מידע על כוחות צה"ל"‎

צודקי סלימאן אחמד מקת ממג'דל שמס, ותיק האסירים הביטחוניים בעבר, נעצר בגין ריגול חמור עבור סוריה. הוא תיעד את פעילות צה"ל בצפון והעביר מידע בסיוע חשודים נוספים לגורמי מודיעין וממשל. היום הוגש נגדו כתב אישום חמור

נחשפה פרשת ריגול חמורה: השב"כ התיר היום (שישי) לפרסום כי אחד מוותיקי האסירים הדרוזים, ששהה במאסר 27 שנים ושוחרר לאחרונה, נעצר שוב בחשד לביצוע עבירות ביטחוניות, בפעילות משותפת של השב"כ ושל המשטרה. יחד איתו נעצרו מספר חשודים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מעצרו של האסיר לשעבר, צודקי סלימאן אחמד מקת (48), תושב מג'דל שמס שברמת הגולן, הוארך מספר פעמים מאז נעצר לפני כחודש, וצו איסור פרסום הוטל על הפרשה עד כה. מקת ריצה 27 שנות מאסר בכלא בעבר בגין עבירות ביטחוניות של חברות בהתאגדות בלתי חוקית, היזק בחומר נפץ, החזקת אמל"ח ועוד, ושוחרר באוגוסט 2012.

מהחקירה עולה כי מקת תיעד את פעילות צה"ל בגבול הצפון, אסף מידע אודותיה, גם בסיוע אחרים, והעבירו לגורמי מודיעין וממשל בסוריה. העברת המידע התבצעה באמצעות העלאת חומרים לרשת האינטרנט, פרסום החומרים בטלוויזיה הסורית ובאמצעות קשר ישיר של צדקי לגורמים בסוריה.

מכתב האישום עולה כי מקת נהג לפרסם בחשבון הפייסבוק שלו דברי שבח, אהדה, תמיכה והזדהות כלפי ארגוני טרור ופעילים בכירים בהם. עוד פרסם מקת קריאות ישירות למעשי אלימות וטרור נגד יהודים, דברי שבח, אהדה, עידוד, תמיכה והזדהות כלפי מעשים כאמור וכלפי עושיהם.

בחקירתו הודה מקת כי אסף מידע אודות פעילות צה"ל בגבול הצפון ופרסם את החומרים באינטרנט ובתכנית טלוויזיה סורית. כמו כן הודה כי היה בקשר עם מדחת צאלח, איש ממשל סורי המוכר בקשריו לגורמי מודיעין סורים. במסגרת הטיפול בפרשייה החמורה נעצרו חשודים נוספים, שעלו כמי שסייעו למקת בפעילות איסוף המידע.

באחד מדיוני הארכת המעצר של מקת, הוא אמר לחדשות 2 Online: "אני רוצה לברך את העם הסורי ומנהיגו הדגול בשאר אסד". אביו הוסיף: "התרגלנו למעצרים ולכלא, עד היום לא דיברנו איתו, אבל אנחנו מרגישים מצויין".‎

עורך דינו של מקאת, זידאן

עורך דינו של מקת, יאמן זידאן אמר כי הוא מכחיש את החשדות המיוחסים לו וטוען לחפותו. יחד עם אל מקת נעצרו עוד מספר חשודים, ששוחררו בהמשך לביתם. היום הגישה הפרקליטות נגד מקת כתב אישום חמור הכולל את העבירות: ריגול, ריגול חמור, סיוע לאויב במלחמה, קשירת קשר לביצוע פשע ומגע עם סוכן חוץ.