מתכוננים לדאע"ש: התרגיל הסודי של צה"ל והמארינס נחשף

פרסום ראשון: בשבוע שעבר התכנסו כוחות מיוחדים של צה"ל וצבא ארה"ב לתרגיל חשאי ורחב היקף בנגב. באימון המשותף דימו הלוחמים הנחתת כוחות ולחימה בשטח בנוי - כחלק מהמאמץ האמריקני בלחימה נגד דאע"ש במזרח התיכון

כך נראה התרגיל המשותף

התרגיל החשאי נחשף: כוחות מיוחדים של צה"ל והמארינס השלימו בשבוע שעבר תרגיל ייחודי בנגב, "נובל שירלי" שמו. התמונות פורסמו על ידי המארינס באתרים אמריקניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האימון המשותף נועד לתרגל את היחידות המיוחדות של חיל האוויר, הים והיבשה של צה"ל בשיתוף פעולה עם כוחות המארינס האמריקניים.

הכוחות המיוחדים האמריקנים לומדים מהניסיון שיש לצה"ל בנושא הלחימה בטרור, והדבר מיושם על ידם בלחימה במזרח התיכון ונגד דאע"ש.

במהלך התרגיל ביצעו הצבאות הנחתת כוחות במסוקים מעבר לקווי האויב, לחימה בשטח בנוי, מעל ומתחת לקרקע, לוחמה זעירה והשתלטות.

 

בהמשך תורגלו גם חילוצים של נפגעים מעומק שטח מאוים והפעלה של מערכי הרפואה של צבאות ישראל וארה"ב.

כמו כן בוצעה לחימה ביום ובלילה במתקן האימונים שנבנה בצאלים ומדמה עיר פלסטינית. הלוחמים פעלו במתקנים שנבנו באחרונה בנגב לתרגול לוחמת תת-קרקע.

לפני כשלושה שבועות בוצע תרגיל משותף לטיל החץ: מנהלת "חומה" במשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA), השלימו ניסוי 'קישוריות' ראשון מסוגו של מערכות ההגנה נגד טילים, שבחן את החיבור הפיזי בין מערכות ההגנה הישראליות, חץ ושרביט קסמים, למערכות ההגנה האמריקניות בארה"ב ובמקומות נוספים בעולם.

ניסוי מוצלח של טיל החץ. ארכיון (אגף דוברות והסברה אגף הביטחון)

הניסוי נועד לתרגל תרחיש ובו אלפי טילים משוגרים לעבר ישראל מאירן ולבנון ולבחון את האינטגרציה בזמן אמת בין המערכות הישראליות לאלו האמריקניות. במסגרת התרגיל, נעזרו אנשי מערכת הביטחון במכ"מים האמריקנים שפרוסים במזרח התיכון ובמערכת ההתרעה הלוויינית - המסוגלת להתריע על כל טיל שמשוגר מכל נקודה בכדור הארץ.

בשיאו של התרגיל השתתפו עשרות רבות של אנשי צוות בישראל ובארה"ב, והוא כלל גם שיתוף פעולה הדוק עם כוחות באירופה. בניסוי השתתפה גם מערכת "שרביט קסמים", שנמסרה לאחרונה לחיל האוויר, כחלק מהתהליך להפיכתה למערכת מבצעית. "המערכת הוכיחה בניסוי יכולות מרשימות", נמסר ממשרד הביטחון.