ליברמן בשיחה עם מפקד גל"צ: "תכנית על דרוויש - כמו לשבח את מיין קאמפף"

שר הביטחון נפגש עם ירון דקל במשרדו ובירר עמו את נסיבות שידור התכנית על המשורר הפלסטיני בתחנה הצבאית: "יש הבדל גדול בין חופש הביטוי לחופש השיסוי ומחובתם של מפקדי התחנה להבהיר זאת למגישים, לכתבים ולעורכים בתחנה"

ליברמן ודקל (מרים אלסטר, יח"צ, פלאש 90)

"תכנית של דרוויש בגלי צה"ל - כמו לשבח את איכות כתבי היטלר": שר הביטחון אביגדור ליברמן, נפגש היום (חמישי) עם מפקד גל"צ, ירון דקל, על מנת לברר עמו את נסיבות שידורה אמש של תכנית בתחנה הצבאית שהוקדשה לשיריו של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בפגישה אמר השר ליברמן כי "אין כל התערבות של הדרג הפוליטי בתכנים המשודרים בגל"צ, אך ייעודה של תחנת רדיו צבאית בחברה דמוקרטית ומורכבת כמו החברה הישראלית הוא לחזק את הסולידריות בחברה ולא להעמיק שסעים ובוודאי שלא לפגוע ברגשות הציבור".

עוד הבהיר ליברמן כי "יש הבדל גדול בין חופש הביטוי לחופש השיסוי ומחובתם של מפקדי התחנה להבהיר זאת למגישים, לכתבים ולעורכים בתחנה". לדברי שר הביטחון, "מחמוד דרוויש ,שקרא בשיריו להסתלקותו של העם היהודי מארץ ישראל וכתב ש'בשרו של הכובש יהיה לי למאכל' אינו יכול להיות חלק מהנרטיב המכונן של הישראליות כפי שהוצג בתכנית ששודרה בגל"צ".

"אין בשידור התכנית היגיון, דרוויש הסית נגד ישראל"

השר אף אמר למפקד גל"צ כי "לפי אותו היגיון, ניתן גם לצרף לנרטיב הישראלי את מורשתו של המופתי אל-חוסייני או לשבח בשידור את האיכות הספרותית של 'מיין קאמפף'". עוד הזכיר ליברמן במהלך השיחה כי גם סגן שר הביטחון ממפא"י, צבי דינשטיין, אמר בעבר בכנסת כי "מחמוד דרוויש מסית בצורה בלתי מרוסנת נגד מדינת ישראל והעם היהודי היושב בה וכי הוא מעורר בשיריו ובהופעותיו הפומביות רגשי איבה כלפיהם".

מפקד גל"צ, ירון דקל, אמר בפגישה כי הוא רואה חשיבות בשמירה על חופש הביטוי וכי טקסטים לימודיים אין פירושם הזדהות עם הנאמר. עוד הוסיף כי ייתכן שהקונקסט של הדברים כחלק מנרטיב ישראלי עשוי להיתפס באופן שגוי.

בתגובה לדבריו של ליברמן, תקף יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה: ״רק אדם מלא שנאה ורשע יכול להשוות בין שירתו המופלאה ואוהבת האדם של מחמוד דרוויש לבין כתביו של היטלר. דרוויש היה לא רק משורר נשגב כי אם גם אדם יוצא דופן שיחד עם הכאב על איבוד מולדתו ועל כפרו הולדתו שנהרס ב-1948, מעולם לא הפסיק להאמין בערכים אוניברסלים ובבני האדם. דרוויש שהוביל מאבק עיקש ואמיץ נגד הכחשת שואה ימשיך להוות סמל נצחי לאהבת אדם לחוכמה ולרגישות, ערכים ששר הביטחון אפילו לא מכיר.״