בעקבות "נאום הסוטים": תיבחן מחדש הגעתו של הרב לוינשטיין לבסיסי צה"ל

אחרי הסערה שעורר "נאום הסוטים", בצה"ל בוחנים מחדש האם לאפשר לרב יגאל לוינשטיין להגיע לבסיסי צה"ל ולהרצות בפני חיילים. ראש אכ"א דחה ביקור שתוכנן להיום במכינה הקדם צבאית עלי בשל ההתבטאויות

לאחר שבשבוע שעבר פורסמו דבריו של ראש מכינת עלי הרב יגאל לוינשטיין נגד קהילת הלהט"ב ונגד צה"ל, בוחנים כעת בצה"ל את הגעתו של הרב לבסיסי הצבא ואת הרצאותיו בפני חיילים. לצד הבחינה, דחה הבוקר (שלישי) ראש אכ"א אלוף חגי טופולנסקי את ביקורו במכינה הקדם צבאית שהיה אמור להתקיים היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול פרסם משרד הביטחון גינוי לדבריו החמורים של הרב ודרש הבהרות מהאחראי על המכינות הקדם צבאיות. "משרד הביטחון רואה בחומרה רבה את דבריו של ראש מכינת עלי, הרב יגאל לוינשטיין, ומגנה אותם בתוקף", נמסר בהודעה מטעם המשרד. "מנכ"ל משרד הביטחון הנחה את האגף הביטחוני חברתי במשרד, האחראי על המכינות הקדם צבאיות, לדרוש מהמכינה הבהרות על הדברים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לראשונה לנאום השנוי במחלוקת ואמר כי הדברים אינם מקובלים עליו. "גיניתי הרבה דברים חשוכים שנאמרו על ידי הקהילה הלהט"בית", אמר נתניהו במהלך דיון "שאלות-תשובות" במליאת הכנסת. "העמדות שלי ידועות אבל עם כל הכבוד אני לא מכונת תגובות ואני לא טוקבקיסט. אבל כיוון ששאלת אני אומר שהדברים האלה לא מקובלים עליי. הקהילה הלהט"בית הם אזרחים, הם בני אדם. אני לא מקבל הבחנות כי האדם הוא אדם באשר הוא אדם ואני מאמין בזה וכך אני נוהג".

שר החינוך נפתלי בנט גינה אף הוא את דברי הרב ואמר כי "זו אינה דרכה של הציונות הדתית". בנט הבהיר בתגובתו כי "חברה מורכבת לא חייבת להיות חברה מפולגת. אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה".

נתניהו במליאת הכנסת, אתמול

"ההלכה, נועדה לקבוע, מה אסור ומה מותר, אבל המציאות והחיים מורכבים יותר, ממה שאסור וממה שמותר", הדגיש השר. "נכון, יש איסורי תורה מפורשים, אבל לא את כל מי שעובר על איסור תורה, אנחנו מוציאים אל מחוץ למחנה. זו לא דרכנו".

הסערה התעוררה לאחר שהובאו דבריו של הרב יגאל לוינשטיין, ממקימי המכינה הקדם צבאית בעלי, מנאום שנשא בכנס "ציון וירושלים" בשבוע שעבר בבירה. הרב הטיח בכנס האשמות על הערכים אליהם מחנך הצבא, ובמיוחד נגד שילובים של חברי הקהילה הגאה, אותם כינה לאורך כל נאומו "סוטים".

בתחילת נאומו תקף את הצבא שלא נוקט עמדה פוליטית: "קורס פו"ם, לקצינים הבכירים של צה"ל, מוצגות שתי עמדות: מגיע מרצה פלסטיני, פלסטיני! לצה"ל ומרצה את העמדה הפלסטינית, לעומתו את מי מביאים? כמובן, מתנחל שיציג את העמדה של הצד השני", הוא מסביר. "ומי אתם הצבא? הצבא הוא מהאו"ם".

"אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי" (לע"מ)

אך עיקר נאומו עסק כאמור ביחס הלקוי, לטענתו, בצה"ל לקהילה הגאה. "במסגרת הפלורליזם מחנכים את החיילים ואת הקצינים ליחס למה שהוא קרא להם 'גאים'", הוא אמר. "אני לא מעז לקרוא לזה כך. 'סוטים' אני קורא להם".

"יש פה תנועה מטורפת שפשוט אנשים איבדו את הנורמליות של החיים, והקבוצה הזאת מטריפה מדינה והיא נכנסה לצבא בכל הכוח ואיש לא מעז לפתוח את הפה לצפצף", הוא מחה. "בבה"ד 1, יש הרצאות של 'סוטים'. אנחנו לפני שנה הצלחנו להפסיק עם זה, אמרנו שזאת פגיעה בזכויות הפרט של הדתיים. אבל הנושא לא יורד מסדר היום, היו גם סרטים סביב העניין, היו חיילים שיצאו מהסרטים שהציגו את אורחות חייהם של 'הסוטים' ונשפטו".