המל"ט שחדר וחמק – מתוצרת ישראל?

חיל האוויר בודק האם הכלי הטיס הבלתי מאויש שחדר מסוריה לשטח הארץ הוא מל"ט מדגם "סרצ'ר" הוא מתוצרת התעשיות הביטחוניות של ישראל. המל"ט, שיצא משימוש חיל האוויר, נמכר בעבר לרוסיה

ארכיון

יומיים לאחר שמל"ט סורי חדר לשטח הארץ ולא הופל, נבדק כעת האם כלי הטיס הבלתי מאויש הוא בכלל מתוצרת התעשיות הביטחוניות של ישראל. מחקירת האירוע עולה כי ככל הנראה מדובר במל"ט מדגם "סרצ'ר", שמפעילים הרוסים בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את המטוס ישראל מכרה לרוסים, שאף קיבלו היתר להקים מפעל הרכבה שלו בסוריה. זהו מל"ט ותיק שכבר יצא משירות בחיל האוויר ונמכר בתפוצה רחבה בעולם. הוא משמש למשימות צילום ואיסוף מודיעין.

בתוך כך, בחיל האוויר נמשך התחקיר לבירור נסיבות כישלון יירוט המל"ט החודר. מהתחקיר עולה כי ביחידת הבקרה הצפונית זיהו את המל"ט במרחק 24 ק"מ מגבול ישראל ועקבו אחריו. טיל פטריוט ראשון שנורה לאחר שחצה את הגבול (לעומק של 4 ק"מ בשטחנו) התפוצץ רחוק מהמל"ט כתוצאה מתקלה. הטיל השני שנורה החטיא.

ביום האירוע נמסר מדובר צה"ל נמסר כי טילי הפטריוט נורו לעבר כלי הטיס "שנחשד בחציית גבולה הצפוני של ישראל", באזור מרכז רמת הגולן. עם זאת מציינים בצה"ל כי "לא זוהתה פגיעה בכלי הטיס".