משרד הביטחון נגד הרב לוינשטיין: "רואים בחומרה רבה את דבריו, דורשים הבהרות"

משרד הביטחון דורש הבהרות מהאחראי על המכינות הקדם צבאיות בעקבות דבריו החמורים של ראש מכינת עלי נגד הומואים ורפורמיים: "מגנים את הדברים בתוקף". מוקדם יותר תקף השר בנט את הרב: "אין מקום לכינויים כאלה כלפי ציבור שלם"

לאחר הביקורת שנשמעה על ראש הממשלה ושרים בכירים בעקבות שתיקתם לאור דבריו הבוטים של ראש מכינת עלי הרב יגאל לוינשטיין, פרסם משרד הביטחון תגובה ראשונה לנאום השנוי במחלוקת. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"משרד הביטחון רואה בחומרה רבה את דבריו של ראש מכינת עלי, הרב יגאל לוינשטיין, ומגנה אותם בתוקף", נמסר בהודעה מטעם המשרד. "מנכ"ל משרד הביטחון הנחה את האגף הביטחוני חברתי במשרד, האחראי על המכינות הקדם צבאיות, לדרוש מהמכינה הבהרות על הדברים".

הודעת משרד הביטחון מגיעה מספר שעות לאחר ששר החינוך נפתלי בנט התייחס להתבטאויותיהם של הרבנים, בהם הרב לוישנטיין, נגד הקהילה הגאה והבהיר כי הדברים שנאמרו אינם מקובלים עליו. "זו אינה דרכה של הציונות הדתית, חברה מורכבת לא חייבת להיות חברה מפולגת, יש מקום לכולם", אמר בנט. "אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה".

"ההלכה, נועדה לקבוע, מה אסור ומה מותר, אבל המציאות והחיים מורכבים יותר, ממה שאסור וממה שמותר", הדגיש בנט. "נכון, יש איסורי תורה מפורשים, אבל לא את כל מי שעובר על איסור תורה, אנחנו מוציאים אל מחוץ למחנה. זו לא דרכנו".

שר החינוך הבהיר כי רוב העם בישראל רוצה להיות מאוחד, אך ישנם גורמים המנסים לפלג אותו. "הציונות הדתית שאני מוביל היא מחנה שאוהב כל יהודי, שמכבד כל אדם, מחנה של דרך ארץ, מחנה שיודע ומכיר מורכבות ולא ממהר לשפוט", אמר. "בצלם אלוהים ברא את האדם - אבל לא בתבניות, לא בהכללות, רק באהבת אדם באשר הוא".

"צריך להיזהר לא להכניס רעיונות לראשם של מטורפים"

מוקדם יותר היום פרסם גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן פוסט בדף הפייסבוק שלו בו גינה את הדברים. "כשאני שומע התבטאויות של רבנים, התבטאויות שאין להן מקום ואסור שיישמעו, מעבר לצער שאני חש מעצם הדברים, אני חושב גם על מה שאני למדתי כשהייתי תלמיד בבית המדרש, על פיקוח נפש שדוחה אפילו שמירת שבת", אמר ארדן.

הצטרף לגינויים. השר ארדן

ארדן התייחס בדבריו גם לרצח של שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה בירושלים בשנה שעברה ואמר כי למרות הדחתם של הקצינים שהיו אחראים לכשל, משפחתה של שירה איבדה את היקר לה מכל: "כמה מסוכנות הן האמירות הללו. כמה זהירות אנו צריכים, כדי שלא ייכנס שום רעיון לראש של איזה מטורף קנאי".

"אבל בואו אנחנו לא נאבד את עצמנו", אמר. "בואו נכבד כל אדם. את בחירותיו, את זהותו, את אמונתו. אני מאמין שזהו גם תפקידם של הרבנים. זוהי היהדות שלאורה אני הולך. יהדות שפועלת לאחד וללכד את העם, ולא להרבות שנאה. יהדות שלפיה אני חי".

דברים ברוח דומה אמרה גם שרת התרבות מירי רגב, לאחר שהתבקשה על ידי חדשות 2 Online להתייחס לנושא. "אמירותיו של הרב לוינשטיין פוגעניות ולא ראויות להישמע מאיש ציבור ומחנך", הבהירה. "ההכרה בערך ובחשיבות של התא המשפחתי המסורתי לא מכשירה אמירות נגד מי שבחר לחיות אחרת. גם כמי שרואה בחיי המשפחה המסורתית ערך עליון אני מכבדת ומחבקת את הקהילה הגאה ומצפה מכל איש ציבור לנהוג כך".