לאורך השנים: חדירות כלי טיס לארץ

בשנים האחרונות כלי הטיס הבלתי מאוישים הופכים מכלים יקרים ומסורבלים, שרק צבאות גדולים מפעילים, לכלים פשוטים להפעלה וזולים. ארגוני הטרור מסביבנו למדו להשתמש ביתרונות של כלי המלחמה האלו ובשנים האחרונות החלו להשתמש בהם יותר ויותר. כך התמודדו בחיל האוויר בעבר עם חדירות כלי הטיס

כלי טיס סורי שהופל

אירועי חדירת כלי טיס בלתי מאוישים לישראל חוזרים על עצמם בשנים האחרונות בכל גזרות הלחימה של צה"ל. במרבית המקרים, יחידות הבקרה של חיל האוויר ויחידות ממערך הנ"מ מסכלות את האירוע ממש בתחילתו, בעוד שלעתים רחוקות מצליחים כלי הטיס לחדור לשטח האווירי של מדינת ישראל ואף לשהות בו זמן מה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כלי הטייס הנשלחים על ידי ארגוני הטרור, שונים מאוד מאלו שצה"ל משתמש בהם. מדובר בכלים ברמה טכנולוגית שונה, ויכולות שליטה ונשיאת משקל נמוכה. גם הנזק שהם יכולים לגרום, מלבד זה הפסיכולוגי, נחשב למזערי ביותר.

באוקטובר 2012 חדר כלי טיס לא מאויש של חמאס מרצועת עזה לתוך שטח ישראל. עם זיהויו, הוזנקו מטוסי קרב מאחד מבסיסי חיל האוויר והפילו את כלי הטיס באזור באר שבע. על פי ההערכות, כלי הטייס נשלח למשימה מודיעינית בלבד, ולא בכדי לבצע פיגוע טרור.

כלי טיס של חמאס

באפריל 2013 הצליח לחדור כלי טיס בלתי מאויש של חיזבאללה מלבנון. כלי הטיס המריא מצידון, והחל להתקרב לגבול האווירי של ישראל. מערך הבקרה זיהה את כלי הטיס כשחצה את העיר צור, ומטוסי חיל האוויר הוזנקו מיידית. מטוסי הקרב עקבו אחריו במשך מספר דקות והפילו אותו מעל הים, מערבית לחיפה.

ביולי 2014, כשבוע לאחר מבצע צוק איתן, חדר כלי טיס של ארגון חמאס את גבול הרצועה אל תוך השטח האווירי של ישראל. כלי הטיס, שהיה ככל הנראה ממולכד בחומרי נפץ, הופל באזור אשדוד. במקרה זה השתמשו בחיל האוויר בטילי פטריוט, כמו במקרה שהתרחש אתמול ברמת הגולן. כחודשיים לאחר מכן, התרחש מקרה דומה בגבול סוריה, כשכלי טיס שחדר לשטח ישראל מאזור קונייטרה - והופל.

כטב"מ בעזה

במרבית המקרים, מזוהים ניסיונות החדירה עוד בטרם נכנסים הכטב"מים לשטח מדינת ישראל. בחודש יוני בשנה שעברה, כלי טיס נוסף של חמאס ניסה לחצות את את שמי עזה. יחידות הבקרה של חיל האוויר זיהו אותו זמן קצר לאחר המראתו, והזניקו את מטוסי הקרב לאוויר, שיירטו אותו ברגע שחדר לשטח ישראל.