משחק בנשק, רשלנות או תאונה?

בפיקוד הצפון הוקם צוות חקירה בראשות אל"מ כדי לחקור את האירוע הטרגי שבו נהרגו שני חיילים - סמ"ר חוסאם טאפש (24) וסמל שלמה ריינדנאו (20) – מחוץ למוצב 81 שבמורדות החרמון. האם טאפש, שתפקד כנהג הרכב, הבחין ברימון מחוץ לרכב או שמא יצא עמו מהרכב והתפוצץ בש.ג?

סמל ראשון חוסאם טאפש ז"ל יובא הבוקר (שני) בשעה 11:00 למנוחות בבית העלמין בבית ג'אן. מועד הלוויתו של סמל שלמה (זלמן) ריינדאו, עדיין לא נקבע. גם כעת - שעות ארוכות לאחר התקרית בה נהרגו השניים - בצה"ל עדיין לא יודעים לקבוע באופן סופי מה הוביל לפיצוץ רימון הרסס אתמול בבוקר בכניסה למוצב 81 במורדות החרמון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתחקיר האירוע עולה כי קצת לפני השעה שבע בבוקר חזר ג'יפ הסיור של גדוד ההנדסה מפעילות מבצעית בגולן. טאפש, נהג הג'יפ ואיש קבע בן 24, החנה את הרכב סמוך לקיר הבטון הגדול של המוצב. מהשלב הזה נבדקים בצה"ל שני כיווני חקירה עיקריים.

התרחיש הראשון (חדשות 2)

על פי התרחיש הראשון, כשהצוות הוריד ציוד מהרכב הבחין טאפש ברימון שהונח סמוך לבטונדות במקום. הוא הרים אותו, למרות אזהרות חבריו, ובשלב זה הרימון התפוצץ. התרחיש הזה מגובה בעובדה שלאף אחד מחברי הכוח לא חסר רימון.

התרחיש השני (חדשות 2)

על פי התרחיש השני, טאפש יצא מהרכב כשרימון הרסס בידו, הקיף את המכונית והתקרב לעמדת הש.ג. - כשבשלב זה התפוצץ הרימון בידו. התוצאה, כך או כך, זהה: טאפש וריינדנאו שעמד בש.ג. נהרגו. שלושה חיילים נוספים שהיו בתוך הרכב נפצעו קל-בינוני מהדף ורסיסים.

פינוי הנפגעים בצפון (צילום תיעוד מבצעי הצלה יו"ש)

על פי נוהלי הצבא, הלוחמים בפעילות מבצעית מצוידים ברימונים, אך לא הנהגים. בשלב זה החיילים שמאושפזים בבית החולים עדיין לא נתנו עדות מלאה באשר לדקות שלפני הפיצוץ. בשל סימני השאלה הרבים הורה אלוף פיקוד צפון אביב כוכבי להקים צוות מומחים, בראשות אלוף משנה, שיחקור את התקרית.

בשלב זה החוקרים סבורים, בניגוד לשמועות שהתרוצצו ברשתות החברתיות בשעות הצהריים, שלא מדובר במעשה מכוון. החשד המרכזי שלהם הוא שכמו במקרים דומים בעבר - משחק בנשק או תאונת תחמושת הם שהביאו לתוצאה הטרגית.