הרב הצבאי המיועד זומן לשיחה עם הרמטכ"ל

איזנקוט זימן את הרב אייל קרים, המיועד לתפקיד הרב הצבאי הראשי, לפגישה בעקבות הפרסומים האחרונים אודות התבטאויותיו. מקורבי הרב לחדשות 2 Online : "לא חוזר בו משום אמירה"

סערת מינוי הרבצ"ר נמשכת: מקורביו של הרב אייל קרים הבהירו היום (רביעי), בתגובה לציטוטי העבר של קרים לפיהם הוא תומך בחיסול מחבלים בזירה, כי "הרב לא חוזר בו משום אמירה". סגן שר הביטחון אלי בן-דהן אמר במליאת הכנסת כי קרים "ככל הנראה יוזמן לשיחה" אצל הרמטכ"ל בעקבות הפרסומים בנושא: לאחר זמן קצר הודיע צה"ל כי הרמטכ"ל ואל"מ קרים ייפגשו עוד היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא זומן אתמול לראש אכ"א, הבהיר את דבריו, היום כנראה הוא יזומן לרמטכ"ל כדי שגם הוא ישמע את דבריו", הוסיף סגן השר בן-דהן, "הדברים הוצאו מהקשרם, מהמכלול השלם של התשובה ניתן להבין שהוא לא פסק הלכה למעשה".

"הרב אמר שהוא בעד גיוס בנות, צריך לדעת את הדרך שבו מתנהל דיון הלכתי. אלו ציטוטים מלפני 15 שנה כשלא היה לו שום תפקיד ברבנות הצבאית והוא לימד בישיבה. בסביבתו של המיועד לתפקיד הרבצ"ר הבא ניסו להבהיר את עמדתו: "מחבל, כל עוד שהוא שמסכן חיים ייהרג - זו הפקודה הצבאית והמוסרית". עוד הדגישו מקורבי הרב קרים לחדשות 2 Online כי הוא "יפעל לחינוך החיילים על פי ערכי צה"ל, שאלו הם גם ערכיו כמפקד, לוחם וכרב".

בנוסף הגיבו בביטול לחיפוש התבטאויות העבר, שלטענתם הוצאו מהקשר במהלך הסיקור הציבורי: "מכיוון שניכר כי הם מעוניינים ללמוד הלכות צבא, הם מוזמנים לעיין בספרי 'תורת המחנה' ושאר פירסומי הרבנות הצבאית. בהם גם ניתן לפגוש את מדיניות הפסיקה הממלכתית של הרב".

הרב אייל קרים (במחנה)

"צריך לתקן את הטעות"

חלק מדבריו של הרב קרים פורסמו עשור לאחר שנאמרו על-ידי זוהר ישראל באתר "מאקו", בעת שקרים עמד בראש מחלקת הרבנות הצבאית. למרות דבריו של הרב והמסרים המרגיעים מצמרת צה"ל, שהדגישה כי המינוי לא נשקל מחדש, מתרבים הקולות לשינוי ההחלטה. ח"כ שלי יחימוביץ', חברת ועדת חוץ וביטחון בכנסת, אמרה כי "יש לשים קץ בדחיפות לפרשייה המוזרה והמביכה של הרב קרים ולהודיע לאלתר כי לא ישמש הרב הראשי. שורת ההתבטאויות המוזרות והמצמררות אינה עולה בקנה אחד עם ערכי המדינה ועם ערכי צה"ל, וכהרף עין גם תהפוך לפרשיה שתכתים את שמה של ישראל בעולם".

יחימוביץ' (המחנה הציוני) הוסיפה כי "בקרב חיילים וקצינים בשטח הפך המינוי למושא לבדיחות, לצחוק וללעג במקרה הטוב, ובלבול מוסרי ותמהון במקרה הרע. על בכירי הציונות הדתית המתכנסים כרגע לגונן על המינוי בכל דרך אפשרית, לחדול מכל זה ולהבין כי יש עת שבה על קבוצה כה חשובה ודומיננטית בחברה הישראלית לוותר על ההגנה האוטומטית למי ששייך לה ולהשמיע אמירה ערכית, חדה, וצלולה".

ייפגש עם קרים עוד היום. איזנקוט (פלאש 90)

לביקורת הצטרף גם ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, שסיפר על היכרותו עם קרים: "היינו קצינים באותה תקופה בחטיבת הצנחנים, ואייל היה קצין מצויין. ואולם את מינויו של הקצין המצויין אייל קרים לרב הצבאי הראשי צריך לבטל, ומייד. לא דעותיו החשוכות בעניין הומוסקסואליות הן הבעיה, וגם לא הערותיו השוביניסטיות על אופיה של האשה".

שלח הדגיש כי "שניים מהדברים שאמר קרים בעבר הם לב העניין: האמירה ש'גדולי הדור פסקו שגיוס בנות לצה"ל אסור באופן מוחלט', וכמובן ש'פקודה המנוגדת להלכה - אין לקיימה'. מדובר בשניים מעמודי התווך שצה"ל עומד עליהם: אין סמכות מעל לזו של המפקדים, ושירותן של בנות הוא חלק מהותי מצבא העם. מי שהתבטא בפומבי נגד שניהם, ולא חשוב מתי ואיך, אינו יכול להיות חבר המטה הכללי. צריך לתקן את הטעות, ולמנות רבצ"ר אחר".

מנגד, בלשכת שר הביטחון אביגדור ליברמן ציינו כי "לאור בירור הענין אצל ראש אכ״א נגבה כל החלטה שתתקבל על ידי הצבא". קודם לכן נפגש הרב קרים עם ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, בפגישה שעל פי מקורבים "נערכה ברוח עניינית וטובה". במהלך הפגישה הובהר לרב קרים על ידי האלוף כי ביטול המינוי אינו עומד על הפרק.

"לבטל את המינוי". יחימוביץ' (Miriam Alster/FLASH90)

מה חשב הרב על הומוסקסואלים וסירוב פקודה?

אתמול פורסמו תשובות נוספות של הרב קרים במדור השו"ת של אתר "כיפה", הפופולרי במגזר הדתי-לאומי: ב-2003 אמר קרים כי "אין לנהוג במחבלים כבני אדם שהרי הם 'חיות' ופועל לגביהם הכלל שציינת כל המרחם על אכזרים סופו להתאכזר על רחמנים", כתב הרב. בציטוטים שהובאו בעיתון "הארץ" הוסיף הרב, שנשאל לגבי החשש שמחבלים יפיצו נגיפים אותם הזריקו לעצמם טרם ביצוע הפיגוע, כי "מחבלים מתאבדים שנפצעו יש להרוג".  

כשנשאל הרב אודות סירוב פקודה במצבים של "פיקוח נפש, שיקולים מוסריים ומשום מצווה", הרב סיכם את תשובתו בכך שהצהיר: "אם יש סתירה בין הלכה לפקודת צה"ל, ההלכה היא שתכריע". הוא אמנם הבהיר כי "אסור לסרב פקודה כאשר קיים מצב של פיקוח נפש", והוסיף כי במקרים של שיקולים מוסריים "יש לשקול מהן ההשלכות של סירוב פקודה, אם הוא לא יביא נזק הפוך גדול יותר". עם זאת, הוסיף כי "בוודאי שאסור למלא פקודה המורה לעבור עבירה או למנוע קיום מצווה שהיא חובה, כגון תפילה". מקורביו של הרב אמרו בתגובה לדברים כי "בפקודות הצבא מעוגן כי אסור לחייב חייל לעבור על הלכה כמו שמירת שבת, שמירת כשרות וכו'".

בתשובה לשאלה שפרסם באתר "כיפה", כתב לפני מספר שנים קרים כי כחלק מהשמירה על כושר הלחימה של הצבא ועל רוחם של החיילים, ניתן "לפרוץ" את גדרי הצניעות והכשרות, כך שמותר לאכול מזון טרף ולאנוס נשים. "המלחמה דוחה צדדים מסוימים של גילוי עריות, אף שהתחברות אל גויה הוא דבר חמור מאוד, אלא שהוא הותר במלחמה (בתנאים שהוא הותר), מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים", ציין הרב בתשובה לשאלה. "מאחר והצלחת הכלל במלחמה עומדת לנגד עינינו, התירה התורה לפרט לספק את היצר הרע בתנאים שהתירה, למען הצלחת הכלל".

"איננו שוללים מציאות של נטיות הפוכות, אלא את האידיאולוגיה הרואה בהשרשתן ובפיתוחן דבר טוב - ולא מציאות שצריך לשנותה", כתב הרב בהזדמנות אחרת, בה נשאל על יחסו כלפי הומוסקסואלים. "לא אמרתי שהומו דתי בקהילה חרדית בחר את נטייתו, אלא שהוא בחר לא להילחם בה". לדבריו, "התייחסותנו אל האדם הפרטי היא כמו אל אדם חולה או בעל מום שיש מצווה לאהוב אותו, לתמוך בו ולעזור לו להחלץ ממצבו".