"מחבלים מתאבדים שנפצעו יש להרוג"

אחרי שזומן לשיחת הבהרה אצל ראש אכ"א בשל דברים שאמר ב-2003, כעת צצות התבטאויות נוספות של הרב אייל קרים המיועד לתפקיד הרב הצבאי הראשי. על מחבלים שנפצעו ("יש להרוג אותם"), על הומואים ("כמו חולים או בעלי מום" ועל סירוב פקודה ("פקודה בניגוד להלכה אין לקיים")

הרב אל"מ קרים (במחנה)

הסערה הבאה? במדור השו"ת של אתר "כיפה", הפופולרי במגזר הדתי-לאומי, נשאל בשנת 2003 אל"מ הרב אייל קרים, המיועד לתפקיד הרב הצבאי הראשי אודות מוסר בשעת הקרב. "אין לנהוג במחבלים כבני אדם שהרי הם 'חיות' ופועל לגביהם הכלל שציינת כל המרחם על אכזרים סופו להתאכזר על רחמנים", כתב הרב. בציטוטים שהובאו בעיתון "הארץ" הוסיף הרב, שנשאל לגבי החשש שמחבלים יפיצו נגיפים אותם הזריקו לעצמם טרם ביצוע הפיגוע, כי "מחבלים מתאבדים שנפצעו יש להרוג".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשנשאל הרב אודות סירוב פקודה במצבים של "פיקוח נפש, שיקולים מוסריים ומשום מצווה", הרב סיכם את תשובתו בכך שהצהיר: "אם יש סתירה בין הלכה לפקודת צה"ל, ההלכה היא שתכריע". הוא אמנם הבהיר כי "אסור לסרב פקודה כאשר קיים מצב של פיקוח נפש", והוסיף כי במקרים של שיקולים מוסריים "יש לשקול מהן ההשלכות של סירוב פקודה, אם הוא לא יביא נזק הפוך גדול יותר". עם זאת, הוסיף כי "בוודאי שאסור למלא פקודה המורה לעבור עבירה או למנוע קיום מצווה שהיא חובה, כגון תפילה". מקורביו של הרב אמרו בתגובה לדברים כי "בפקודות הצבא מעוגן כי אסור לחייב חייל לעבור על הלכה כמו שמירת שבת, שמירת כשרות וכו'".

בתשובה לשאלה שפרסם באתר "כיפה", כתב לפני מספר שנים קרים כי כחלק מהשמירה על כושר הלחימה של הצבא ועל רוחם של החיילים, ניתן "לפרוץ" את גדרי הצניעות והכשרות, כך שמותר לאכול מזון טרף ולאנוס נשים. "המלחמה דוחה צדדים מסוימים של גילוי עריות, אף שהתחברות אל גויה הוא דבר חמור מאוד, אלא שהוא הותר במלחמה (בתנאים שהוא הותר), מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים", ציין הרב בתשובה לשאלה. "מאחר והצלחת הכלל במלחמה עומדת לנגד עינינו, התירה התורה לפרט לספק את היצר הרע בתנאים שהתירה, למען הצלחת הכלל".

"איננו שוללים מציאות של נטיות הפוכות, אלא את האידיאולוגיה הרואה בהשרשתן ובפיתוחן דבר טוב - ולא מציאות שצריך לשנותה", כתב הרב בהזדמנות אחרת, בה נשאל על יחסו כלפי הומוסקסואלים. "לא אמרתי שהומו דתי בקהילה חרדית בחר את נטייתו, אלא שהוא בחר לא להילחם בה". לדבריו, "התייחסותנו אל האדם הפרטי היא כמו אל אדם חולה או בעל מום שיש מצווה לאהוב אותו, לתמוך בו ולעזור לו להחלץ ממצבו".

הרב קרים מסר בתגובה כי "תשובות אלו ניתנו לפני שנים רבות בעיתוי ספציפי ועל רקע מסוים והן תואמות את המציאות שבהקשר אליה שאלו הפונים את שאלותיהם ונענו בהתאם לעמדת ההלכה כמפורט להלן: לעניין נטיות חד מיניות - הפונה ביקש לשמוע את דעת ההלכה בנידון וקיבלה בהתאם; בנוגע להריגת מחבל מתאבד - דעת הרב שחובה להורגו כאשר הוא מסכן חיים או אפילו כשקיים חשש לכך; בנוגע למפקדת - לחילים בעלי רקע ישיבתי, מאפשר הצבא פיקוד מיגדרי על מנת שלא לפגוע באמונתם. מכיוון שניכר כי מעבירי השאילתה מעוניינים ללמוד הלכות צבא, הם מוזמנים לעיין בספרי 'תורת המחנה' ושאר פירסומי הרבנות הצבאית, בהם גם ניתן לפגוש את מדיניות הפסיקה הממלכתית של הרב".

הרב קרים נפגש הערב עם ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, בפגישה שעל פי מקורבים "נערכה ברוח עניינית וטובה". במהלך הפגישה הובהר לרב קרים על ידי האלוף כי ביטול המינוי אינו עומד על הפרק.