"התנגדות קשה, הרבה טילי נ.ט"

באתר המוקדש לציון עשור למלחמת לבנון השנייה פורסמו היום הקלטות חדשות מרשת הקשר, ובו נשמע מח"ט צנחנים מדבר עם מפקדי הגדודים במהלך הלחימה. האזינו

באתר האינטרנט המוקדש לציון עשור למלחמת לבנון השנייה פורסמו היום (שלישי) הקלטות חדשות ובהן נשמע מפקד חטיבת הצנחנים, תא"ל חגי מרדכי, מדבר עם מפקדי הגדודים שלו במהלך הלחימה, בתאריך 1.8.06.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תמונת מצב: ההבנה שלנו שיש בסך הכול 50-60 מחבלים בתוך הכפר, התנגדות חזקה, הרבה מאד נ.ט", נשמע מרדכי בקשר, יום לאחר הקרב בכפר עייתא א-שעב. "מדובר בכוח המקומי, לדעתי זה גם היתרון היחסי שלו, מבחינת היכרות טובה עם השטח. מבחינת כוחותינו, לצערי איבדנו שלושה לוחמים וכ-30 פצועים".

"המשימה שלנו זה לפתח התקפה חטיבתית, להתקדם לתוך השטח, לעשות את זה עם הרבה עוצמה, הרבה אש", ממשיך מרדכי. "טנקים, גם בחיפוי וגם הפעלת טנקים מתוך השטח, ארטילריה, אוויר. הכוונה היא לתקוף בין חצות לאחת. צריך לראות שאנחנו מנצלים את המעבר ללילה, גם כדי לפגוע פגיעה משמעותית יותר באויב. הבנה שלי שעד כה פגענו בכעשרה מחבלים".

"צריך לראות שאנחנו ממוקמים נכון. שינויים מקומיים כל אחד בגזרתו כדי לשנות היערכות מקומית. ממליץ למקם כוחות מחוץ למבנים, תחת ההבנה שהמבנים האלה הם פחות עם מיגון והופכים להיות מלכודת. המשימה אחרי הכניסה ללילה זה להתחיל מהלך של פינוי הנפגעים. ברור לי שהמהלך הזה של פינוי הנפגעים והכניסה ללילה יהיה עם מעטפת אש חזקה, צריך לנצל גם את הגורמים שיש לנו על הגבול וגם להיערך עם טנקים בתוך השטח, חשוב שנפתח את הלילה חזקים ככל האפשר".

עשור לאחר המלחמה, ביום ראשון העלה צה"ל לרשת אתר צבאי חדש, ובו חומרים ומסמכים רבים על מלחמת לבנון השנייה. כעת, עשור לאחר המערכה הממושכת, הציבור הרחב יוכל להאזין לרשתות הקשר מהקרב הקשה של לוחמי גולני בבינת ג'בל, לצפות בחומרי וידאו מהמלחמה ולקרוא על חלקים פחות ידועים מהמבצע.

כמו כן, האתר כולל עמוד לזכר חללי המבצע ומידע על מקבלי הצל"שים - כמו גם סיור מצולם ב-360 מעלות בגזרת הצפון. מספר מפקדים ששירתו אז בחזית הלחימה הקליטו סרטונים בהם הם מספרים על הלחימה.

"עשור חלף מאז מלחמת לבנון השנייה, עשור מאז עמדו לוחמינו בקו האש למען שלום אזרחי המדינה ותושביה כולם ולמען השקט בגבול הצפון", כתב הרמטכ"ל גדי איזנקוט באיגרת שפורסמה באתר. "אנו זוכרים את דמותם של אחינו לנשק ומצדיעים להם על שפעלו בתעוזה, ברעות, באומץ לב ובחירוף נפש. בגבורתם ובנופלם הם הניחו למפקדי צה"ל ולחייליו מורשת קרב שממנה נוסיף לצמוח ולפעול למילוי המשימה".

"אם נידרש ננצח במלחמה" (דובר צה"ל)

איזנקוט הוסיף כי "לאורך מלחמת לבנון השנייה רשם צה"ל הישגים: פגיעה קשה בארגון חזבאללה, ביסוס ההרתעה הישראלית וכינון שקט ממושך ויציב מגבול הלבנון המשרת את האזרחים משני צידי הגבול. במהלך הלחימה התגלו גם ליקויים, ולאחריה נעשה תהליך הפקת לקחים ולמידה מעמיק שהוביל לשיפור ניכר ביכולתו של צה"ל".

הרמטכ"ל ציין כי "האיום מלבנון עודנו קיים וטומן בחובו אתגרים רבים, והוא מחייב את צה"ל להיערך לכל תרחיש שיבוא לפתחו. אויבנו מצפון בוחנים אותנו כל העת, אני בטוח שברגע האמת נעמוד איתנים ונוכיח כי צה"ל הוא צבא מוכן, חזק, עוצמתי ומכריע. אני סמוך ובטוח כי ביום פקודה נדע לממש את ייעודו של צה"ל: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה, ואם נידרש - לנצח במלחמה".