"רוצים לחזק ולבנות, הר הבית זה הלב"

עשרות מבקרים ליוו, תחת אבטחה כבדה, את קרוביה של הילדה בת ה-13 שנרצחה בביתה שקיימו טקס לזכרה במקום הקדוש. חברי כנסת ושרים הצטרפו לצעדה אך לא הורשו לעלות להר הבית בעצמם. אמה של הלל יפה: "רצינו להראות שיש לב לאומה"

בני משפחתה של הלל יפה אריאל ז"ל בת ה-13, שנרצחה בחודש שעבר במיטתה בפיגוע דקירה בקריית ארבע, עלתה הבוקר (שלישי) להר הבית לזכר הבת תחת אבטחה כבדה - מתוך כוונה לערוך במקום טקס לזכרה. לעלייתם הצטרפו נבחרי ציבור, בהם השר אורי אריאל - קרוב משפחה של הנרצחת - וחברי הכנסת יהודה גליק בצלאל סמוטריץ', שלא הורשו בעצמם להיכנס להר. הסיור התנהל ללא תקריות חריגות, מלבד בודדים שזעקו לעברם "אללה הוא אכבר". בתום הסיור הודו בני המשפחה למשטרה והביעו תקווה לשינוי הסטטוס-קוו במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מאות מבקרים ותומכים הצטרפו למשפחה ולקריאתה לאפשר חופש תנועה ליהודים במתחם הקדוש: במקום הושמעו גם קריאות להגביר את הבנייה ביהודה ושומרון בתגובה לפיגועים. המשתתפים, שבהוראת כוחות הביטחון נאלצו להמתין בכניסה למתחם ולהיכנס בקבוצות של 60, שרו "עם ישראל חי" ו"שבחי ירושלים". הסיור המתחם הרגיש התבצע תחת אבטחה כבדה, באישור מפקד מחוז ירושלים.

רינה, אמה של הלל, אמרה לחדשות 2 לפני העלייה: "רוצים בנייה וחיזוק, להראות שיש לב לאומה. הבת שלנו נדקרה בלב, אנחנו רוצים לחזק ולבנות. השיח שלנו לא קל – הר הבית, מקדש והכל: אנחנו מזמינים אנשים לדבר – הר הבית לא ייבנה במלחמה אלא בדיבורים ואנחנו מוכנים לדון בזה עם כל אחד, אבל זה הלב שלנו".

במהלך הסיור בהר אמרה האם בכאב: "אנחנו עם הכאב והבלבול, בהבנה שיש לנו דרך ארוכה כדי שהתודעה של הר הבית והמקדש ייכנסו לשיח הישראלי. יום אחד נגיע למקום שיהיו איתנו אלפים
המציאות היום היא קשה – מי שרוצה לא יכול לעלות". בעלה עמיחי הוסיף: "כולנו מאמינים ובעזרת השם נזכה לזה". המדריך והמבקרים באזור ביקשו לנחם את בני הזוג במהלך הסיור, והביעו תקווה "שנבנה במהרה בימינו את בית המקדש".

"צריך חופש פולחן ליהודים"

ח"כ יהודה גליק, שהגיע למקום למרות האיומים על חייו, אמר: "באנו לפה לשבח את שמו של השם, מזמין את כולם להצטרף אלינו. אנחנו מחכים ליהודים רבים בריאים בנפשם, שמבינים שאסור לנו לתת לכוחות הרוע לנצח".

השר אריאל התייחס בכניסה למתחם לדרישות המשפחה: "יש חופש פולחן וחופש לאזרחים ישראלים להיות בארצם, בטח במקום הכי קדוש. אני מצטער על זה שראש הממשלה אסר את העלייה ואני מקווה שבימים הקרובים יתאפשר לנו לעלות – אין מצב שיהודים לא יכולים לעלות להר הבית, בטח לא חברי כנסת. לא עשינו שום דבר כדי להפר את הסדר בכל הרמדאן, ועכשיו צריך לעלות. אני מתפלל ואני פועל כדי שזה יקרה".

הלל ז"ל ומשפחתה בהר הבית (באדיבות המשפחה)

במשפחה הבהירו אמש כי למרות המתיחות הביטחונית והאיומים על ח"כ גליק, הם לא מתכוונים לבטל את העלייה להר. "אנחנו לא חוששים ולא מתכוונים לשנות את התכניות שלנו או את ההיערכות", הבהירה בשיחה עם חדשות 2 Online דודתה של הלל.

משפחת אריאל שלחה כבר לפני כשבוע מכתב ללשכת ראש הממשלה ובו ביקשה להעניק לאירוע מעמד מיוחד ולהסיר מספר הגבלות הנהוגות בעלייה להר הבית - אך לדברי הדודה, מרבית הבקשות נדחו.

ביתה של משפחת אריאל בקריית ארבע (TPS)

כך למשל נדחתה לטענתה בקשת המשפחה להגברה מינימלית במהלך העלייה להר, כמו גם הימנעות מליווי של אנשי הווקף במהלך הסיור במקום. בני המשפחה אף ביקשו אישור להעלות קבוצה גדולה של כ-200-250 בני אדם, אך מספר העולים הוגבל ל-60. עם זאת, למרות שבקשת המשפחה לא התקבלה במלואה, מדובר במספר כפול מזה שנהוג בדרך כלל בעליות להר הבית.

נתניהו בביקור תנחומים בבית משפחת אריאל (עמוס בן גרשום, לע"מ)

לדבריה, המגבלות שהוטלו על המשפחה מהוות ניצחון לטרור. "כל החינוך והרעל מגיע מהר הבית ואפילו לא נותנים לנו את הבקשות המינימליות שלנו. זה פשוט לתת יד לטרור". במשטרה אף לא יאפשרו לחברי כנסת להצטרף לבני המשפחה בהר.