מה עיכב העברת 54 מיליון שקלים לעוטף עזה?

"הגורמים הממשלתיים האמונים על העניין השתהו לאורך חודשים בהסדרתו". המשנה ליועמ"ש מאשימה את הממשלה, שעיכבה במשך כמעט שנתיים העברת 54 מיליון שקלים לפרויקטים קהילתיים בעוטף עזה. לדבריה, העברת כספים דרך החטיבה להתיישבות בעייתית, אולם באופן חריג הסכימה: "חיוניות השלמת ביצוע עבודות השיקום מטה את הכף"

מה עיכב את הכספים שנתיים? (רויטרס)

במסגרת סל הפיצויים לתושבי עוטף עזה בעקבות מבצע צוק איתן, הוחלט, בין היתר, על העברת 54 מיליון שקלים לפרויקטים קהילתיים באזור. אולם בפועל, העברת הכספים התעכבה זמן רב - ובספטמבר 2015 פנו ראשי המועצות האזוריות לראש הממשלה בדרישה להתערבותו לטובת העברת הכספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אולם גם לאחר שהובטח כי הכספים יועברו, הם נתקלו מהמורה חדשה: הכסף היה אמור להגיע ליישובים דרך החטיבה להתיישבות, אך כפי שהסבירה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר, "נקבע כי תקצובה של החטיבה להתיישבות ייפסק עם העברת חוק התקציב לשנת 2015". אולם כעת היא מבטיחה: "חיוניות השלמת ביצוע עבודות שיקום עוטף עזה מהווה שיקול מכריע המטה את הכף לתמיכה באישור השלמת ביצוע העבודות באמצעות החטיבה להתיישבות".

זילבר לא חסכה בביקורת כלפי המדינה: "לאורך כל התקופה האמורה פנינו, פעם אחר פעם, לכלל הגורמים הממשלתיים הנוגעים בדבר וביקשנו שיימצא פתרון מיידי לשיקום יישובי עוטף עזה", כתבה, "הצענו שהדבר ייעשה בין בדרך של התקשרות ספציפית של החטיבה לצורך העניין ובין בהעברה לגורם אחר לביצוע - והכל על מנת למנוע פגיעה ביישובי מרחב עוטף עזה".

"הגורמים הממשלתיים האמונים על העניין השתהו לאורך חודשים ארוכים בהסדרתו", המשיכה, והוסיפה כי "לאורך כל אותה תקופה לא נעשתה עבודת היערכות בחטיבה להתיישבות". לדבריה, "יודגש כי מדובר בחריג, ואין כל מקום לקדם העברת כספים נוספים במתווה זה". את דבריה סיכמה בכך כי "אין אלא לשוב ולהצר על הזמן שחלף, בו על אף פניותינו החוזרות ונשנות לא קודמו פתרונות אשר יהא בהם לתת מענה למצוקות תושבי עוטף עזה".

"אנו רואים בחומרה רבה את העובדה שלמרות בקשותינו החוזרות ונשנות להחריג את נושא שיקום התשתיות בעוטף עזה, שאין חולק על חשיבותו ,מכל נושא החטיבה להתיישבות, בחרה הגברת זילבר במשך חודשים ארוכים שלא לאשר את העברת הכספים ובכך לעכב את ביצוע העבודות לישובים שנמצאים בסכנה ביטחונית מתמדת וזקוקים לכספים אלה כדי לעודד את הצמיחה הדמוגרפית לה כולנו מייחלים באזור זה", מסר תמיר עידן, ראש המועצה האזורית שדות נגב.

לדבריו, "העובדה כי עתה אושרה העברת הכספים ללא שעניין החטיבה להתיישבות הוסדר כפי שדרשה הגברת זילבר הינה מקוממת, שכן הדבר יכל היה להעשות לפני חודשים ארוכים - מה שהיה מזרז את התחלת העבודות בשטח ומחזק את חוסנם של התושבים ומעודד את הצמיחה הדמוגרפית. אנו מבקשים להודות לשר החקלאות אורי אריאל על הסיוע והתמיכה במאבק חשוב זה". גם ח"כ חיים ילין קיים ישיבה בכנסת בנושא וניסה לקדם את הסוגיה במהלך השנה האחרונה.