צה"ל חושף: רשת הקשר מהקרב בבינת ג'בל

עשור לאחר תום מלחמת לבנון השנייה, מפרסם דובר צה"ל אתר ובו מידע נרחב על הלחימה - כמו גם סרטונים בהם מפקדים בכירים משחזרים את ימי המערכה

עשור לאחר המלחמה, צה"ל מפרסם מידע חדש: היום (ראשון) עלה לרשת אתר צבאי חדש, ובו חומרים ומסמכים רבים על מלחמת לבנון השנייה. כעת, עשור לאחר המערכה הממושכת, הציבור הרחב יוכל להאזין לרשתות הקשר מהקרב הקשה של לוחמי גולני בבינת ג'בל, לצפות בחומרי וידאו מהמלחמה ולקורא על חלקים פחות ידועים מהמבצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האנשים החמושים האלה שעכשיו אנחנו מסתכלים עליהם, הם נמצאים בבית שלא נמצא על הפוטוסטט, גיל", נאמר ברשתות הקשר ב-27 ביולי 2006. "יש אנשים בחלק התחתון של גזרה, אני רואה למעלה ולמטה אנשים".

"הופה יש פה ירי, הם מאחורי חומה מבצעים ירי", הוסיפו המפקדים – במקביל לפינוי הפצועים, "אנחנו רואים פה חמש דמויות ושניים ברחו. יש שתי קבוצות מתחת לעצים ועוד אדם אחד שנמצא ליד גרם המדרגות בשטח מת מבחינתנו".

מלחמת לבנון השנייה, ארכיון (רויטרס)

פינוי פצועים תחת אש

בהקלטה נוספת נשמעים המפקדים כשהם מצווים על פינוי דחוף של הפצועים: "להכניס את כל הברגים והפרחים לתוך הינשופים, צריכים לדעת רק כמה יש כדי שנוכל להתארגן עם כמות דרדרים מספקת". במקביל לפינוי נמשכו חילופי האש.

"אני צריך לדעת כמה פצועים אתה מוציא החוצה – כמה בשכיבה, כמה בישיבה", שאל אחד מהם, והשני השיב לו: "בינתיים עשרה פצועים, בינתיים ירי – חלה התייצבות בפצוע ראש". קצין נוסף עדכן: "הכוח למטה הצליח להרוג בערך עשרה מחבלים".

כמו כן, הדגישו בצה"ל, האתר יכלול עמוד לזכר חללי המבצע ומידע על מקבלי הצל"שים - כמו גם סיור מצולם ב-360 מעלות בגזרת הצפון. מספר מפקדים ששירתו אז בחזית הלחימה הקליטו סרטונים בהם הם מספרים על הלחימה.

"אם נידרש ננצח במלחמה" (דובר צה"ל)

"עשור חלף מאז מלחמת לבנון השנייה, עשור מאז עמדו לוחמינו בקו האש למען שלום אזרחי המדינה ותושביה כולם ולמען השקט בגבול הצפון", כתב הרמטכ"ל גדי איזנקוט באיגרת שפורסמה באתר. "אנו זוכרים את דמותם של אחינו לנשק ומצדיעים להם על שפעלו בתעוזה, ברעות, באומץ לב ובחירוף נפש. בגבורתם ובנופלם הם הניחו למפקדי צה"ל ולחייליו מורשת קרב שממנה נוסיף לצמוח ולפעול למילוי המשימה".

איזנקוט הוסיף כי "לאורך מלחמת לבנון השנייה רשם צה"ל הישגים: פגיעה קשה בארגון חזבאללה, ביסוס ההרתעה הישראלית וכינון שקט ממושך ויציב מגבול הלבנון המשרת את האזרחים משני צידי הגבול. במהלך הלחימה התגלו גם ליקויים, ולאחריה נעשה תהליך הפקת לקחים ולמידה מעמיק שהוביל לשיפור ניכר ביכולתו של צה"ל".

הרמטכ"ל ציין כי "האיום מלבנון עודנו קיים וטומן בחובו אתגרים רבים, והוא מחייב את צה"ל להיערך לכל תרחיש שיבוא לפתחו. אויבנו מצפון בוחנים אותנו כל העת, אני בטוח שברגע האמת נעמוד איתנים ונוכיח כי צה"ל הוא צבא מוכן, חזק, עוצמתי ומכריע. אני סמוך ובטוח כי ביום פקודה נדע לממש את ייעודו של צה"ל: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה, ואם נידרש - לנצח במלחמה".