המחבלים משרונה תכננו פיגוע ברכבת

כתב האישום שהוגש נגד 3 מחבלים פלסטינים חושף פרטים חדשים: הם קשרו קשר ‎לבצע פעולת נקם בשם דאע"ש במטרה לרצוח כמה שיותר ישראלים ולשם כך תכננו פיגוע ירי ברכבת ישראל. לבסוף שונתה התוכנית ורק שניים יצאו לפגע. מלבד ירי, המחבלים תכננו לדקור עם סכינים שנטבלו ברעל עכברים

זירת הפיגוע בחודש שעבר (פלאש 90, מרים אלסטר)

כתב האישום שהוגש היום (שני) נגד שלושה מחבלים פלסטינים, ששניים מהם ביצעו את פיגוע הירי במתחם שרונה בתל אביב לפני כחודש, בו נרצחו ארבעה ישראלים, חושף פרטים חדשים על התוכניות שלהם ועל ההכנות הדקדקניות לרצח. במקביל, הותר לפרסום כי השב"כ עצר שני פלסטינים החשודים שסייעו למחבלים לרצוח את עידו בן ארי, אילנה נבעה, מילה מישייב ומיכאל פייגה ז"ל.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת החקירה של הפיגוע נעצר יונס עאיש מוסא זין, תושב יטא, שהודה בחקירתו כי תכנן לצאת לפיגוע יחד עם שני המחבלים בני הדודים חאלד מחאמרה (20) ומחמד מחאמרה (21), אולם בסופו של דבר לא יצא מטעמים טכניים. כמו כן, הוא הודה כי סייע למפגעים באספקת אמצעי הלחימה ואף הסגיר תת מקלע מסוג "קרלו".

עוד עולה מהחקירה כי את שני המחבלים שביצעו את הפיגוע הסיע סלים מוגנם, בן 23 תושב יאטה, שנעצר אף הוא בגין סיוע. לאחר שירדו מהרכב, נכנסו המחבלים לישראל דרך פרצה בקו התפר המשמשת להברחת שוהים בלתי חוקיים באזור מצדות יהודה בדרום הר חברון. לאחר כניסתם לישראל הגיעו השניים לשגב שלום, שם שהו מספר שעות בדירה ששימשה שוהים בלתי חוקיים, והתארגנו לקראת יציאתם לתל אביב.

לפי כתב האישום שהוגש נגד היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב, הנאשמים תכננו תחילה לבצע פיגוע ברכבת ישראל על ידי ביצוע ירי בנוסעי הרכבת שילכדו בקרונות ולא יוכלו לברוח, ובכך תושג מטרתם לרצוח כמה שיותר ישראלים. בתקופה שקדמה לביצוע הפיגוע אסף חאלד מחאמרה מידע בנוגע ללוחות הזמנים של הרכבת, תמונות של הרכבת עצמה, מסלולי הרכבות, מיקומם של הדוכנים למכירת כרטיסים, שערי הכניסה לתחנות הרכבת, הכניסות והיציאות של תחנות הרכבת, וכן כמות הנוסעים ברכבות השונות.

לאחר גיבוש המידע, גמלה בליבם של הנאשמים ההחלטה כי יבצעו את פיגוע הירי בקו הרכבת מתל אביב לחיפה ולצורך מימוש התכנית החליטו להצטייד ברובים ותחמושת.

על מנת להתחזות לאנשי עסקים ישראלים, רכשו המחבלים חליפות רשמיות, שעונים, תיקי עור, נעליים, משקפיים ושעונים בעלות כוללת של כ-2,600 שקלים. הם קנו שני סכינים באורך 30 ס"מ, מתוך מטרה שאם כלי הנשק יתקלקלו או יתקעו במהלך הירי או שתגמר התחמושת, יבצעו השניים פיגוע דקירה. הם קנו רעל עכברים כדי שיוכלו לעשות שימוש בסכינים הטבולות ברעל ולדקור באמצעותן אזרחים ישראלים נוספים ובכך להעצים את הנזק ההמוני המתוכנן.

בעת שהגיעו שני המחבלים לתחנת הרכבת בבאר שבע, גילו כי בפתח התחנה קיימים אמצעי ביטחון קפדניים כמו גלאי מתכות, ולאור זאת החליטו לשנות את תכניתם המקורית. סמוך ל-20:00 החליטו לקחת מונית לתל אביב. בשעה 21:00 בערך הגיעו לתל אביב וירדו מהמונית ליד תחנת רכבת "השלום", הסמוכה למרכז עזריאלי.

המחבלים חיפשו מסעדה הומה

בהגיעם לתל אביב, חיפשו חאלד ומחמד מחאמרה מקום הומה אדם על מנת לבצע בו את הפיגוע. לצורך כך, שאלו עוברים ושבים היכן ישנן מסעדות או בתי קפה, ולאור המידע שקיבלו, החלו לצעוד למתחם "שרונה".

בשעה 21:30 בערך נכנסו השניים לבית הקפה "מקס ברנר" והתיישבו ליד אחד השולחנות. לאחר כמה דקות, כשהבחינו שהמקום הומה אדם, החליטו כי זה העיתוי לבצע את הפיגוע. חאלד ומחמד קמו ממקומם, שלפו את כלי הנשק וירו לכל עבר בכוונה לגרום למותם של ישראלים רבים ככל האפשר. במהלך הירי, לאחר שפגעו במספר אזרחים, התקלקלו כלי הנשק וחדלו לירות.

בשלב זה, השליך מחמד את נשקו על אחד מהאזרחים שנפגעו כתוצאה מהירי, ויחד עם חאלד, החל לברוח מהמקום מכיוון מזרח למערב. בעת המילוט, דלקו אחריהם מאבטחים שהיו במקום ואף ניסו לירות לעברם, אך לא פגעו בהם. לאחר מכן, התפצלו השניים, כשכל אחד מהם פונה לנתיב בריחה אחר - חאלד נורה סמוך לאחר מכן על ידי מאבטח, נוטרל ונעצר על ידי כוחות הביטחון.

מחמד נמלט ובנתיב המנוסה חבר לעוברים ושבים שנמלטו מאימת הפיגוע. מחמד הגיע לבניין מגורים הנמצא ברחוב שפרינצק בתל אביב, שם עלה במדרגות יחד עם בני משפחה שמתגוררים בבניין, נכנס עימם לדירת המגורים שלהם במטרה להסתתר במסווה של אזרח הנמלט ממקום הפיגוע, וזאת עד שנעצר בתוך דירתם ידי כוחות הביטחון.