אחרי הפיוס: ספינה טורקית בדרך

לאחר הסכם הפיוס עם הטורקים וההתנצלות הישראלית על הרג האזרחים על המרמרה, ספינת סיוע תצא ביום ראשון מטורקיה לנמל אשדוד. הציוד ההומניטרי והמזון יעברו בדיקות קפדניות ואז יועברו לרצועת עזה

הספינה הטורקית שבדרכה לעזה

ספינה טורקית בשם "ליידי לילה", מלאה ב-10,000 טונות של ציוד הומניטרי, תרופות ומזון תצא בתחילת השבוע הבא מטורקיה לכיוון נמל אשדוד, ומשם לרצועת עזה. לפי הסכם הפיוס, הספינה תעגון בנמל אשדוד שם יבדקו את המטען ויעבירו אותו לרצועת עזה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על הספינה הועמסו כ-5 טון קמח, 2000 טונות של אורז, ועוד סוגי מזון שונים שנתרמו על ידי המרכז הטורקי למצבי חירום ועל ידי הסהר האדום. כמו כן הועמס גם ציוד רפואי רב שישמש את בתי החולים ברצועה.

ביום שלישי השבוע נחתם הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה שהגיע בגלל ספינה אחרת, ה"מאווי מרמרה", לפני כ-6 שנים. צה"ל עצר את הספינה במים בינלאומיים ומנע מהפעילים להגיע לרצועת עזה. במהלך ההשתלטות נהרגו 9 מנוסעי האנייה.

יממה לפני כן כינס נתניהו מסיבת עיתונאים ברומא בה הוא הכריז באופן רשמי על הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה. לדברי נתניהו, ההסכם "יגן על חיילי צה"ל", ואינו כולל בתוכו את הסרת הסגר הימי על רצועת עזה. למרות זאת, בהצהרה מקבילה באנקרה, הצהיר ראש הממשלה הטורקי כי "ההסכם יקל מאד את הסגר המוטל על תושבי עזה".

סעיפיו המרכזיים של ההסכם הם:

• פיצויים בסך 21 מיליון דולרים למשפחות הרוגי משט המרמרה
• החזרת השגרירים לתל אביב ולאנקרה
• העברת סחורות טורקיות לעזה דרך נמל אשדוד
• הקמת תחנת כוח ומתקן התפלה בעזה
• פתיחת משא ומתן לרכישת גז טבעי מישראל