נתניהו הורה לסגור את הר הבית למבקרים - בניגוד להמלצת המשטרה

בעקבות העימותים האלימים ביומיים האחרונים הורה נתניהו לסגור את הר הבית למבקרים יהודים ולתיירים עד סוף הרמאדן. למרות החלטת רה"מ, שהתקבלה בניגוד להמלצת המשטרה, הושלכו הבוקר אבנים ממתחם ההר לרחבת הכותל, ופצעו קל מאוד מתפללת יהודייה. כוחות משטרה פרצו להר והדפו את המתפרעים

אחרי העימותים האלימים בהר הבית ביומיים האחרונים , החליט ראש הממשלה נתניהו לסגור את הר הבית למבקרים יהודים ותיירים מהבוקר (שלישי) ועד ליום ראשון, בו מסתיים צום הרמאדן. ההחלטה התקבלה בתום התייעצות שהתקיימה הלילה עם בכירי הדרג המדיני - אלא שההחלטה לסגור את ההר התקבלה בניגוד להמלצת המשטרה, לפיה ניתן להשאיר את ההר פתוח לביקורי יהודים ותיירים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיון הלילי שקיים נתניהו, הודיעו נציגי המשטרה כי ניתן להמשיך ולאפשר את ביקורי היהודים והתיירים הבוקר - גם במחיר של עימותים, בדומה לאלה שהיו אתמול ושלשום. נציג משטרת ירושלים אמר כי המידע על כוונות להמשיך ולהפר את הסדר אינו מהווה סיבה מוצדקת להפסיק כבר היום את ביקורי היהודים וכי משטרת ירושלים יכולה להתמודד עם ההתפרעויות האלה.

מאידך, נציגי שב"כ המליצו למנוע כבר מהיום את הכניסה להר הבית ממי שאינו מוסלמי. עוד מתברר כי כבר בשבוע שעבר סוכם כי הר הבית ייסגר לביקורי יהודים ותיירים החל מיום רביעי - מחר - לשלושת הימים האחרונים של הרמדאן. לפיכך, החליט נתניהו לדחות את המלצת המשטרה והורה להפסיק את ביקורי היהודים והתיירים כבר מהבוקר

ההתפרעויות בהר הבית נמשכו: מתפללת נפצעה 

דקות ספורות לאחר פרסום ההחלטה, שוב התפרעו צעירים פלסטינים והשליכו אבנים לעבר רחבת הכותל, מהן נפגעה קל מתפללת יהודייה. בעקבות יידוי האבנים הבוקר פרצו כוחות משטרה לרחבת המסגדים בהר הבית והדפו את המתפרעים. האישה שנפצעה, בת 73, נפגעה בראשה ולא נזקקה לטיפול רפואי. מצבה הוגדר קל מאוד.

מהמשטרה נמסר כי במהלך הלילה נצפו צעירים פלסטינים שנותרו בהר הבית בשעות החשיכה כשהם נערכים לחידוש העימותים הבוקר - ואפשר אף שהתכוונו להסלים את המהומות. לפיכך, לא יותרו מעתה ועד יום ראשון ביקורי יהודים ותיירים בהר ובכך התקבלה בעצם הדרישה של המוסלמים ואנשי הווקף.

התפרעויות בהר הבית (דוברות חטיבת המשטרה)

המוסלמים טענו שחידוש הביקורים היה הפרה של הסטטוס קוו, אולם במשטרה טענו שבשנים האחרונות נמנעו הביקורים רק משיקולים מבצעיים. השנה, בתחילת השבוע הזה, השיקולים האלה לא היו קיימים ולכן הוחלט לפתוח את ההר לביקורים.

בעקבות ההחלטה הזאת התעמתו ביומיים האחרונים כוחות משטרה עם מאות צעירים פלסטינים ולעיתים גם עם אנשי הווקף, שהתבצרו בתוך מסגד אל אקצא ומשם יידו אבנים, חפצים ואף ירו זיקוקים בכינון ישיר לעבר השוטרים.

עד כה נעצרו בסך הכול מעל עשרה חשודים שהיו מעורבים בהתפרעויות, ובכוונת המשטרה לעצור חשודים נוספים בימים הקרובים. גם לאחר ההחלטה על הפסקת הביקורים, המשטרה עדיין ערוכה בכוחות מוגברים באזור ההר ובעיר העתיקה.

"בסיום הערכת מצב של משטרת מחוז ירושלים הוחלט כי הר הבית יהיה סגור היום לביקורים", נמסר מהמשטרה. "כמו כן הוחלט כי ההר יהיה סגור למבקרים גם ביום רביעי וחמישי הקרובים. המשטרה ערוכה בכוחות מתוגברים לשמירת השקט בהר ומניעת הפרות סדר. כל הפרת סדר תטופל בתקיפות".