סגן הרמטכ"ל: "מנהיגות צריכה לדעת גם להעמיד תקווה"

האלוף יאיר גולן השתתף בכנס של רשות החירום הלאומית והביע אופטימיות לגבי האיומים העתידיים. לדבריו, מנהיגות טובה צריכה לדעת להתמודד עם האיומים, אבל גם להעניק תקווה לעתיד טוב. "אין מוכנים מאיתנו להתמודד עם מצב חירום"

"מנהיגות צריכה לתת תקווה" (פלאש 90, גפן רזניק)

סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן השתתף היום (שני) בכנס לציון עשור למלחמת לבנון השנייה שיזמה רשות החירום הלאומית והתייחס למפת האיומים של 2016. גולן הבהיר כי ישראל היא המוכנה ביותר להתמודדות עם מצבי חירום והצביע על החשיבות בתקווה לעתיד טוב.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

את השיחה במסגרת הפאנל המיוחד פתח האלוף גולן ואמר: "אני מזהיר מראש, זו שיחה אופטימית שאינה מתאימה לפסימיים". לדבריו, יש להיכנס לפרופורציות בנוגע למהות האיום מצפון, ומוכנות העורף למערכה.

"במלחמת לבנון השנייה התפוצצו על ישראל 70 טונות חומר נפץ, זה הרבה או מעט?", שאל גולן ומיהר לענות לשאלתו שלו. "במלחמת העולם השנייה התפוצצו בלונדון 203 טון חומר נפץ מדי יום, לכן צריך לנקוט על פי הגישה המאוזנת".

מנהיגות צריכה לתת תקווה

סגן הרמטכ"ל המשיך בדבריו בכנס בהרצליה והצביע על האחריות של המנהיגות מול האזרחים. "בשעת חירום צריכים מנהיגות אופטימית שיודעת להתמודד עם אירועים קשים", אמר האלוף גולן והוסיף: "חשוב שהמנהיגות תיתן תקווה ותעורר השראה - כדי לדעת שעכשיו קשה אבל הולך להיות טוב יותר".

"טילי חיזבאללה לא ישברו את העורף"

גולן הדגים את החשיבה האופטימית הזו וטען כי גם אם חיזבאללה יתקוף את ישראל בהיקף של פי 4 מהמערכה הקודמת, העורף מוכן להתמודד עם כך. "מדובר במתקפה שוות ערך לגיחה בת 5 שעות של חיל האוויר - זה לא מה שיפרק את חוסנו של העורף הישראלי", הבהיר.

"אין אומה שמוכנה יותר טוב בגלובוס מאיתנו לאירועי חירום מלחמתיים", הצהיר האלוף. "לפעמים אני שומע בתרחיש את האמירה ש-100 אלף רקטות מכוונות לישראל והאזרח מרגיש כאילו שזה מכוון אליו. זה ניתוח לא מציאותי של האיום".

גולן חתם את דבריו ואמר כי לחיזבאללה אכן יש טילים רבים, אך חלקם בעלי טווח קצר מאוד ובעלי ראש קרב קטן מאוד. "ישנם גם מספר קטן של טילים בעלי טווח גדול וראש נפץ גדול, אך את אלו קל לנו מאוד ליירט, הבהיר גולן. "התרחיש הוא מאוד תודעתי כולם צריכים להיערך על פי התרחיש אבל באופן מציאותי".